• 08 Şubat 2019, Cuma 11:15
Yağmur Sayınözlü

Yağmur Sayınözlü

Çevrem Kirleniyor

Evinizin içine yiyeceklerinizin artıklarını, ya da çitlediğiniz çekirdeğin kabuklarını atarmıydınız? Yada her yana şişeler fırlatır mıydınız? Adım atacak yer olmasa, nefes alamayacak kadar havasız olsa bile yaşarmıydınız? Cevabınız tabiki hayır olacak.O halde bu eziyeti yaşadığımız ortama, cevremize neden yapıyoruz? Ellerimizle neden kirletiyoruz?

Oysaki insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için doğal çevreye ihtiyaçları vardır. Çevre kirliliği doğal dengeyi bozar.Bunun kaynağı insandır. Çevre kirliliği dünyadaki tüm canlıları etkiler.

Çevre kirliliğinin bir çok nedeni vardır. Toprak kirliliği, hava kirliliği, su kirliliği, ambalaj atıkları, ses kirliliği, radyoaktif kirlenme, ışık kirliliği...

Dünyada nüfusun giderek artması, insan eliyle yapılan kirliliği hızlandırmaktadır. Çevre kirliliğinin pek çok nedeni vardır. Bunlar; göçler, düzensiz şehirleşme, kişi başına kullanılan enerji, su, kağıt, kömür vb. artışı, arazilerinin yanlış kullanımı, kaçak avlanma, katı atıklar ve çöp, sulak alanların ve göllerin kurutulması, motorlu araçlar ve deniz araçları, kaçak avlanma, endüstriyel ve kentsel kaynaklı gürültü, ormanların tahribı,  yangınlar ve erezyon vb...

İnsanoğlunun çevreye verdiği zararlar ciddi  sonuçlar doğurmaktadır. Çevre kirliliğinin doğurduğu sonuçlar; enerji ve yiyecek kıtlığı, canlıların nesillerinin tükenmesi  sonucu biyolojik çeşitliliğin azalması, su kaynaklarının tükenmesi, Dünyanın coğrafyasının değişmesi, erezyonile verimli toprağın yani besin kaynaklarının kaybolması.

Peki bizler neler yapmalıyız? Çöplerimizi çevreye  atmamalıyız. 

Plastik kağıt, cam gibi maddelerin geri dönüşümünü sağlayarak doğaya katkıda bulunmalıyız. Evimizde ve bahçemizde ozon tabakasına  zarar veren kimyasal madde kullanmamalıyız. Evlerde kağıt, havlu yerine bez havlu kullanmalıyız. Banyoda ve tuvalette kullandığımız ürünlerin her zaman en büyük boyunu kullanmalıyız. Alışverişlerde gereksiz yere plastik poşet kullanmamalıyız. Plastik tabak bardak yerine karton  tercih etmeliyiz. Balkonumuzu ve bahçemizi yeşillendirmeliyiz. Otomobil egzozlarının verdiği zararlı etkiyi azaltmak için, toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz. Ev ve iş yerlerinde kağıt ve su tüketimini bilinçli yapmalıyız. 

Biz bunların hepsini daha temiz bir çevre, daha güzel yarınlar için yapmalıyız. Unutmayalım  bu hayat hepimizin...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık