sidebar sağ taraf 3
Site açılış
  • 28 Aralık 2017, Perşembe 0:27
TürkerAyyıldız

Türker Ayyıldız

Eşofman Giyen Liseli Kızlar

Dün gündeme gelen haber üzerine irkildim, utandım ve hatta korktum. Sapık fikirlinin birisi çıkıyor, eşofman giyen liseli kızlar hakkında, buraya yazmaya utanacağım şeyler söylüyor. Bu sözleri sarf etme cüretini gösteren kişinin öğretmen olması ise başka başka soruları beraberinde getiriyor.

Konya Merkez Selçuklu ilçesi Sancak Mahallesi'ndeki Ayşe Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde görev yapan Felsefe öğretmeni 44 yaşındaki Ercan Harmancı’nın, twitter hesabından beden eğitimi derslerinde öğrencilerin eşofman giyerek zina yaptığını ileri süren mesajlar yayınlaması üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hakkında soruşturma başlatıldı.

Peki bu “öğretmen” yazmaya elimin varmadığı herifin Okul Müdürü ve yardımcıları, hatta bu okulda görevli diğer öğretmenler hakkında da soruşturma açılması gerekmiyor mu?

Bu sapık ruhlu adamın daha önceden de bu tip davranışları veya sözleri olmuştur muhakkak. Bu sapık ruhlu herif 44 yaşına kadar nasıl fark edilmez? Nasıl derslere girebilir? Nasıl bir kız lisesinde çalışabilir?

Kız çocuğu babası olarak bu olaylardan kaygı duymayan birisi olabilir mi? Nasıl bir kafa bir öğrencinin eşofman giymesinden bu kadar tahrik olabilir?

Ulu Önderimiz, Mualimler (Öğretmenler) Birliği Kongresi üyelerine, Milli Eğitim Bakanı Vasıf Çınar tarafından Konya Şehir Lokantasında verilen davet sırasındaki konuşmasında;

Öğretmenler!
Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu kalite ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizlerin, seçkin görevinizin yerine getirilmesine büyük özveriyle varlığınızı vereceğinize hiç şüphe etmem.

Öğretmenler!
Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı şekilde bütün ilim derecelerindeki öğrenim ve eğitimlerinin uygulamalı olması önemlidir. Memleket çocuğu, her öğrenim derecesinde ekonomik hayatta istekli, eser sahibi ve başarılı olacak şekilde donanımlı olmalıdır. Millî ahlâkımız, uygar ilkelerle ve hür düşüncelerle arttırılmalıdır. Bu çok önemlidir, özellikle dikkatinizi çekerim. Göz korkutma ilkesine dayanan ahlâk, bir erdem olmadığı gibi güvene de uygun değildir. 

http://www.atam.gov.tr/ataturkun-soylev-ve-demecleri/muallimler-birligi-kongresi-uyelerine

Ne yazık ki Ulu Önderimizin bu konuşmayı yaptığı yer de Konya. Bu demecinden tam 93 yıl sonra aynı ilde bir herif çıkıyor ve Cumhuriyet öğretmenine yakışmayacak bu lafları paylaşıyor sosyal medyada. Ayrıca gelen tepkiler üzerine bu paylaşımından sevap beklediğini yazıyor.

Bu herifin derhal öğretmenlikle ilişiği kesilmesi ve en yakın hastaneye götürülerek tedavi edilmesi gerekiyor.

“Öğretmen Öldüren Eğitim Sistemi” başlıklı yazımda yazdığım gibi öğretmen seçim sistemimiz olması lazım. Öğretmen adaylarından daha en başta Eğitim Fakültesine girerlerken rapor alması istenmeli. Pilot, subay ve polisler mesleğe seçilmeden önce nasıl tam teşekküllü bir hastaneden rapor alıyorsa öğretmenlerin de özellikle psikiyatri kliniklerinden rapor alması ve bu raporun belli aralıklarla tekrar istenmesi lazım.

Maalesef güzel ülkemizde bu kafalar var. Daha önce de başka bir herif çıkmış “Altı yaşında çocukla evlenilebilir”, “(Çalışan kadınlar) fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor,” “3 yaşında kız çocukları amcalarının yanına külotla çıkmamalı”, "Kadınlar dayak yedikleri için sabaha kadar şükretmelidirler” gibi sapıkça laflar etmişti.

2016 yılında Karaman’da bir özel yurtta erkek öğrencilere tecavüz edildiği ortaya çıkmış ve Öğretmen M.B. 04 Mart 2016’da tutuklanmıştı.

Daha geçen hafta İzmir Dikili’deki özel bir yurtta hademe olarak çalışan Ö.F.E. isimli herif 7 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunmuş, tutuklanmış ve yurt kapatılmıştı.

Maalesef bu örnekleri arttırmak mümkün. Nasıl bir eğitim sistemimiz var?

Okullarda, yurtlarda görev alan öğretmen ve diğer görevliler sık sık denetlemeden geçirilmeli ve hakkında şüphe duyulan görevlilerin belli periyotlarla doktor raporu almaları talep edilmeli. Geleceğimizi yetiştiren kişiler hakkında daha fazla kaygılanmalıyız. 

Önceki yazımda yazdığım gibi şu an uyguladığımız sistem gözden geçirilmeli ve geçmiş tecrübelerden yararlanacak, konunun uzmanlarından oluşan bir komisyon kurmalı, komisyonca alınacak kararlar toplumun her kesiminde kabul görebilmeli, çağdaş ve uluslararası arenada tekrar başarılı olabileceğimiz bir sistem ortaya konulmalı ve uygulanmalıdır.

Bir hikaye ile bitirelim.

Vaktiyle bir köy okuluna atanan bir öğretmen köye gideceği küçük ilçeye gelir, sorar soruşturur az sonra o köye bir minübüs gideceğini öğrenir, o sırada meydanda gördüğü bakkala girer, köyde yiyeceği bir şeyler alırken dışarıdan korna çalmaya başlar, minübüs kalkmak üzeredir. Hemen aldıklarını bir kutuya doldurur ve minübüse yetişir. Köye varmak üzere iken bakkala para vermeyi unuttuğu aklına gelir, şoförden rica eder ama sonra verirsin diye geçiştirir kendisini şoför.

Köye varınca o hızla okula gider, kalacağı yer ayarlanır, öğrencileri ile buluşur derken bir müddet sonra unutur, aklına tekrar borcu geldiğinde ise kar yağmış yol kapanmıştır.

Yol açılır açılmaz hemen ilçeye gider, bakkalı bulur, durumu anlatır, bakkal önemsemez gecikmeyi. Bakkala ne kadar borcu olduğunu sorar. Bakkal arka tarafta bulunan hanımına seslenir “Bak bakalım deftere öğretmenin borcu ne kadardı?”

Hanımı defteri getirir. Deftere şöyle yazılmıştır. “Öğretmene benzeyen adam”

Öğretmen şaşırır, kendisinin öğretmen olduğunu nereden anladığını sorar bakkala. Bakkal şöyle cevap verir:

“Kılık kıyafetinden, konuşmandan, köye gitmek için gösterdiğin heyecandan öğretmen olduğun belli idi”

Bizim  bu heyecan ve inançtaki Cumhuriyet öğretmenlerine ihtiyacımız var.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık