sidebar sağ taraf 3
Site açılış
  • 19 Aralık 2017, Salı 22:52
TürkerAyyıldız

Türker Ayyıldız

2018`DE EN AZ 7 BİN KİŞİ ÖLECEK

Böyle bir başlık hepimizin içini ürpertiyor hatta korkutuyor değil mi?

Evet üzücü, kahredici hatta insanın içini yakan bir başlık değil mi?

Ama maalesef durum bu.

Bu satırların yazarı dahil hepimiz, sevdiklerimiz, arkadaşlarımız ve ailelerimiz bu istatistiğe dahil olabiliriz.

Bugünkü yazımda “Öğretmen Öldüren Eğitim Sistemi” başlıklı yazımda kısaca değindiğim ve eğitim eksikliğinden örnek verdiğim trafik kazalarını konu almak istedim.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı idari kayıtlarından derlenen ve Resmi İstatistik Programı (RİP) kapsamında TÜİK tarafından yıllık olarak yayımlanan 21/06/2017 tarih ve 24606 sayılı “Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri” başlıklı rapora göre;

 2016 yılında Türkiye’de 185 bin 128 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Ülkemiz karayolu ağında 2016 yılında toplam 1 milyon 182 bin 491 adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 997 bin 363 adedi maddi hasarlı, 185 bin 128 adedi ise ölümlü yaralanmalı trafik kazasıdır. Yıl içerisinde meydana gelen ölümlü yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 75'i yerleşim yeri içinde, yüzde 25'i ise yerleşim yeri dışında meydana geldi. Trafik kazaları sonucunda 7 bin 300 kişi öldü, 303 bin 812 kişi yaralandı Türkiye’de 2016 yılında meydana gelen 185 bin 128 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası sonucunda 3 bin 493 kişi kaza yerinde, 3 bin 807 kişi ise yaralanıp sağlık kuruluşlarına sevk edildikten sonra kazanın sebep ve tesiriyle 30 gün içinde hayatını kaybetti.

Ölümlerin yüzde 48,3'ü, yaralanmaların yüzde 67,3'ü yerleşim yeri içinde gerçekleşirken, ölümlerin yüzde 51,7’si, yaralanmaların ise yüzde 32,7’si yerleşim yeri dışında oldu. Trafik kazalarında ölenlerin yüzde 43,5'ini sürücüler oluşturdu. Ülkemiz karayolu ağında 2016 yılında gerçekleşen trafik kazalarında ölen kişilerin yüzde 43,5’i sürücü, yüzde 33,1'i yolcu, yüzde 23,4'ü ise yayadır. Trafik kazalarında ölenler ve yaralananlar cinsiyetlerine göre incelendiğinde ise ölenlerin yüzde 77,9'unun erkek, yüzde 22,1’inin kadın, yaralananların ise yüzde 69,3'ünün erkek, yüzde 30,7'sinin kadın olduğu görüldü. Kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları yüzde 89,6 ile ilk sıradadır. Türkiye’de 2016 yılında ölümlü yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 213 bin 149 kusura bakıldığında kusurların yüzde 89,6'sının sürücü, yüzde 8,7'sinin yaya, yüzde 0,8'inin yol, yüzde 0,5'inin taşıt ve yüzde 0,4'ünün yolcu kaynaklı olduğu görüldü.

Rapor bu şekilde uzayıp gidiyor, isteyen okurlarımız TUİK internet sitesinden bulabilir. Aynı raporda 2015 yılında 3831’i kaza yerinde, 3699’u hastanede olmak üzere toplam 7530 vatandaşımızın hayatını kaybettiği belirtiliyor. Maalesef 2015 yılından önce kaza sonrası ölümler rapora dahil edilmediği için elimizde sağlıklı veriler yok önceki yıllara ait. Ancak önceki yıllarda da kaza yerinde ölen vatandaşlarımızın sayıları şu şekilde.

2014 – 3524

2013 – 3685

2012 – 3750

……

2007 – 5007

Kaza yerinde ölen vatandaşlarımızın sayıları 2007 yılına göre azalsa da, halen etkili tedbirlerin alınmadığını söyleyebiliriz. Kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları yüzde 89,6 ile ilk sıradadır deniliyor raporda. Bunlar nedir diye baktığımızda ise şu kusurları görüyoruz.

Asli Kusurlar Nelerdir?

• Kırmızı ışıklı trafik işaretinde veya yetkili memurun dur işaretinde geçme,

• ‘Taşıt giremez’ trafik işareti bulunan karayoluna veya bölünmüş karayolunda karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit, rampa ve bağlantı yollarına girme,

• İkiden fazla şeritli taşıt yollarında, karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya yol bölümüne girme,

• Arkadan çarpma,

• Geçme yasağı olan yerlerde geçme,

• Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma,

• Şeride tecavüz etme,

• Kavşaklarda geçiş önceliğine uymama,

• Kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymama,

• Manevraları düzenleyen genel şartlara uymama,

• Yerleşim birimleri dışındaki karayolunun taşıt yolu üzerinde, zorunlu haller dışında park etme veya duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almama,

• Park için ayrılmış yerlerde veya taşıt yolu dışında kurallara uygun olarak park edilmiş araçlara çarpma.

Tali Kusurlar Nelerdir?

• Dur işaretinde durmama,

• Hatalı şekil veya yerde yük ve yolcu alma-indirme,

• Hatalı şekil veya yerde yük ve yolcu taşıma,

• Trafiğe salih olmayan araçla yola devam etme,

• Uykusuz, yorgun, hasta, dalgın olarak araç kullanma,

• Karşılama halinde veya şehir içinde selektör yapmama, kısa huzmeleri kullanmama,

• Araçta reflektör bulundurmama,

• Araçta çekme halatı, takoz, zincir bulundurmama,

• Alkollü olarak araç kullanma,

• Aşırı hızla araç kullanma.

Kazaya neden olan kusurlar içinde sürücü kusurları yüzde 89,6 ile ilk sırada olduğuna göre, sürücülerde yakalanma ve ceza alma algısını arttırmak için daha fazla denetim ve kontrol yapılmalıdır. Bu denetimlerde teknolojiden yararlanabilmek için otomatik kontrol yapan, radar, otomatik hız ölçümü, kırmızı ışık geçişleri vb. sistemler devreye sokulmalıdır.

Uzun zamandır şehir içi trafik düzenlemesinin yerel belediyelere, yani zabıtalara verileceği konuşulur, ancak bir türlü uygulamaya geçirilemez. Caddelerde park düzenlemesi ve hatalı parklara müdahale bir an önce zabıta teşkilatına devredilmeli ki, trafik polisleri daha çok denetleme ve kontrol görevi yapabilsin. Hem böylece Belediye Başkanlarına seçimlerde hesap sorma imkanımız olur. Şu anda küçücük sokaklara 8-10 kat apartman izni veriliyor fakat bu apartmanlardaki en az 20-30 dairenin arabalarını nereye park edecekleri hiç hesaplanmıyor belediyelerimizce. Böyle olunca zaten dar olan sokaklarımız otoparka dönüşüyor ve daha da daralan yollarda trafik kazaları bazen kolaylıkla gerçekleşiyor. Belki sorumluluk kendilerine verilince bu apartmanlara, bina altlarına otopark yapma zorunluluğu getirilir.

Yol kusurları en aza indirilmelidir. Şehirler arası yollarda güneş ışığından yararlanan ışıklı ikaz levhaları yerleştirilmelidir. Pek çok ülkede kullanılan bu güneş panelli ikazlardan biz yeterince faydalanamıyoruz. Son yıllarda yapılan yatırımlar ile duble yollar çok arttırılmış ve geliştirilmiştir ve en azından hatalı sollama kazalarının önüne geçilmiştir ancak şimdi de bu yollarda aşırı hız yapan sürücüler yoldan çıkmakta hatta karşı yola geçerek yine kazaya sebep olmaktalar.

Taşıt kaynaklı kazaları en aza indirebilmek için biz sürücülere de önemli görevler düşüyor. Fenni muayene istasyonlarında gözle görülür bir ilerme var ancak sadece fenni muayene zamanlarında değil, her zaman araçlarımızı kontrole sokmalıyız, özellikle lastik ve ışıklandırma kontrollerini sık sık kendimiz de yapmalıyız. Araçlarımızı mevsim şartlarına göre hazırlamalıyız.

Alkol aldıktan sonra kesinlikle direksiyon başına geçmemeliyiz. Pek çok kaza alkollü sürücüler tarafından yapılıyor. Bir taksi ile eve dönmek çok daha ucuz ve mantıklı olacak bu sürücülerimiz için.

Sürücülerin dikkat etmesi gereken diğer bir konu ise kırmızı ışıkta geçmek. Kavşaklarda meydana gelen kazalardan sonra sürücülerin sarıydı, kırmızıydı tartışmasına çok kez şahit olmuşsunuzdur. Halbuki iki tarafta biraz sabırlı olsa, sarıda geçmeseler, hem kaza olmayacak hem de daha erken evlerine gidebileceklerdi.

Çevre kirliliğini de azaltmak elimizde. Araçlara uygun yakıt kullanmalıyız. Özellikle otobüs ve kamyonlarda kullanılan 10 numara yağ kullanımı tamamen bitirilmelidir. Aracımızı 2-3 dakika sonrasında kullanmayacaksak kontağı kapatmalı ve doğaya gaz salımını kesmeliyiz.

2017 yılı verileri elimizde henüz yok ama 2016 yılında 7.300, 2015 yılında 7.530 vatandaşımızı toprağa verdik. Evet son yılların istatistiklerine baktığımızda böyle bir başlık atılabilir. 2018’de en az 7.000 kişi ölecek trafik kazalarında.

Ancak bu rakamları değiştirmek, azaltmak bizim elimizde.

Aslında çözüm biz sürücülerin elinde:

BİRAZ SABIR ve DİKKAT…

Lütfen, trafik kazası istatistiklerine bir rakam olarak yazılmayalım.

LÜTFEN KURALLARA UYALIM.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık