sidebar sağ taraf 3
Site açılış
  • 15 Kasım 2017, Çarşamba 22:34
OkanDilek

Okan Dilek

‘ONUR’ satın alınır mı ?

Göstermelik yapılan davranışlar ne de çok batıyor gözlerimize. Resmen durumu kurtarma ve idare etme mevzuları. Bulundukları korumanın derdine düşenler, ısıttıkları yerleri kaybetmemek adına çırpınanların bu davranışlarını gördükçe şaşırmıyor değil hani insanlar. “Düğün değil, dernek değil nenem beni niye öptü’ deyişi dillere dolanıyor. Her 4-5 yıl da yaşanan klasik seçim yatırımı ve davranışları yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Önceden kaldırım, yol, tünel, inşaat işleri son yıllara sıkıştırıldıysa da bu davranışından vazgeçmeyenler ve de “Şehrin hizmetkarı nişanını kendilerince göğsüne taktığını söyleyenler”, bu armanın ve nişanın ne olur ne olmaz kaybederim korkusuyla Fotokopisini bile çıkartmayı düşünmektedirler. 

“Taht kadıya mülk olmadığına göre”, Nişan’da, düğün de bir yere kadar. Hak, hukuk, gayırma, kıyımlama, bol keseden söylenme, konuşma derken şimdilerde Göğüslerde ki ‘Nişan’ el değiştirme ile yüzleşmeye hazırlanıyor.  Oysa hep söylenmez mi, “Millet, seçmen, seçecek olan ne derse o olur!” İster buna hesaplaşma deyin, ister zamanın geldiği gün. Eğer ki kapıdan gönderdiğiniz, yüzüne bakmadığınız, küçük de olsa sıkıntısını gidermediğiniz ve daha onlarca küçük çok küçük işleri bile çözülmediği hatta vatandaşın BİR KÖMÜR SOBASINI dahi alamadıysanız veya almadıysanız (Günü geldiğinde açıklanacaktır) işte bu sırat köprüsünden geçmek değil de başka ne olabilir. 

Başarı ve memnuniyet asla tek başına elde edilebilecek bir kazanım değildir. Saha da 11 futbolcu ile neden mücadele verilir ? Dünya’nın en iyi futbolcusu ve golcüsü de olsanız size gol pasını verecek mutlaka birisi olmalı. İşte bu paslaşma kucaklaşmayı, sarılmayı ve mutluluğu beraberinde getirir. ‘PARA KORKUYU YENER’ diye bir söz vardır. Ancak kimi zaman da PARA’nın YETMEĞİ yerler vardır. Mesela Onurlu insanları Parayla satın alamazsınız. Çok ihtiyacı olmuş olsa da bunu bu düşünceye sahip olanlara aksettirmek oldukça zordur, hatta mümkün olamamaktadır. 

Üstad Necip Fazıl Kısakürek dönemin başbakanı Recep Peker ile yaptığı görüşme de Başbakan Peker’in kendileri ile  uğraşmayı bırakıp DP ile ilgilenmesini bunun için de kendisine 100 bin TL teklif etmesi karşısında parayı elinin tersiyle itmesi onurlu bir duruşun fotoğrafıdır ve örnektir ve bugünkü iğrençliklerin içinde bulunanlara da cevaptır. Üstad Necip Fazıl’ın çok iyi biliyoruz ki çoluğunun çocuğunun geçimini sağlayabilmesi için dedesinin yağlı boya portresi, masa sandalye elinde avucunda ne varsa haraç mezat sattıysa da kendisine yapılan bu iğrenç teklife nefretle bakmıştır. 

Her nerede, nasıl ve hangi pozisyon da duruyor ve durabiliyorsa insan sahip olduğu en büyük zenginlik onur ve karakteridir. Bunu koruyan ve korumayı başarmış olanlar vicdanen rahat ve huzurludur. Ve elbette ki nefs çok önemlidir. Üstad Necip Fazıl Kısakürek hissiyatını bugün çok zor şartlar altında duruşunu bozmadan sürdürenler, yampilik, pumpilik davranışlara girişenleri çok iyi bilmektedir. Bu yüzdendir ki son dönemde aylardır, yıllardır gösterilmeyen ve ortaya koyulmayan davranışları sergileyenler işte bu duruşun sahibi ÜSTAD değerinde ki sağ duyulu yazar çizenler eni konu durumları dile getirmeye başladığı günlerdir. Her ne olursa olsun hangi düşünce ve fikiri savunuyorsanız savunun İnsan Onuru ve Karakteri her şeyin üzerindedir. O ne satın alınabilir, ne de satın alabilirler !... Onuru kırılmışlar, onursuz davranışlarda bulunarak PARANIN KORKUYU YENDİĞİ anların gafletine düşmüş olanlar elbet günün birinde gerçekle yüzleşecektir. Buna ‘İlahi Adalet’ denir  lügatimizda


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık