sidebar sağ taraf 3
Site açılış
  • 07 Temmuz 2017, Cuma 16:03
OkanDilek

Okan Dilek

OHAL , bakış yakışmıyor

15 Temmuz darbe girişiminin üç önemli ismi Vatandaş, polis, basın… Bu üçlü bugün Türkiye’nin geleceğini kurtarmış duruşlar olmuştur. 15 Temmuz gecesi darbe girişimi ve sonrasında polis ve vatandaş dayanışması, kucaklaşması, birbirlerine olan sarılmalar ve dayanışmalar yıllardır bu duygu arasına uçurum koymuşları bertaraf etmiştir.

OHAL uygulaması ile birlikte huzurun ve refahın bekası için uygulamalar ard arda gelince emniyet teşkilatımız da bir mesai yorgunluğu, kusursuz hizmet sunabilmenin gerginliği kendini göstermeye başladı. Bu durum 15 Temmuz gecesi yaşanan kucaklaşmayı erteleyen, eskidiğini ima eden, artık o an’ın geride kaldığını hissettiren davranışlara yönelttiği izlenimleri ortaya çıktığı görülüyor.

OHAL hiçbir zaman ve asla 15 Temmuz günü vatandaş, polis kucaklaşmasının o geceki hissiyatını unutturmamalı. Tam 1 yıldır basın da, emniyet teşkilatı da yoğun bir mesai içinde. Vatandaş ise gözü, kulağı hep sokakta ve meydanlarda.

15 Temmuz da vatandaş polis kucaklaşması o dönemi bire bir yaşamış, polis’e uygunsuz söz ve ifadeler yakıştırma yapanların yalanların ortaya çıktığının da bir miladı olmuştur. Vatandaş Polis dayanışmasının en üst seviyeye çıktığı 15 Temmuz da öyle bir fotoğraf ortaya koyuldu ki, Polis’in nasıl vatandaşa karşı kışkırtıldığı, vatandaşın polis’e karşı nasıl arasında uçurum koyduğunu   yaratıldığı açık ve net  bir şekilde görülmüştür.

OHAL ve sonrasında devam eden iç denetim ve kontrollerin polisimize verilen yetki ve sorumluluklarının geniş imkanları asla ve hiçbir zaman 15 Temmuz da vatandaş polis kucaklaşması hissiyatına zarar vermemesi gerekiyor. Zaman zaman karşılaşılan denetleme, kontrol ve uygulamalarda OHAL’in polislerimize tanınan denetleme yetki genişliği 15 Temmuz gecesinde ki görüntü ve davranışından uzaklaştığı fotoğrafını  ortaya koyduğuna tanıklık ediyoruz.

Emniyet Teşkilatımızın yoğun mesai yorgunluğunu, denetleme ve uygulama titizliğinde ki sağ duyuyu hoşgörüyle karşılarken vatandaşın Polisine olan güven ve şefkat duyan hissiyatının da zedelenmeden bu büyük kucaklaşmanın nice 15 Temmuzlara dünya döndükçe sürmesi doğru ve koşulsuz davranış olmalıdır… Bizim polisimizden, kolluk güçlerimizden başka huzurumuzu sağlayacak başka kimimiz var ? Bu yüzdendir ki OHAL nedeniyle çatıklaşmaya dönüşen kaşlar, çatık bakışlar ile yapılan uygulamalar, herkesin koşulsuz suçlu gibi denetleme yapılması  bizim 15 Temmuz polisine yakışmayacaktır, yakışmıyor….


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık