• 03 Temmuz 2019, Çarşamba 14:32
OkanDilek

Okan Dilek

Kobanipropagandalı Festival unutulmadı

Antalya Büyükşehir Belediyesinin CHP’li kadroların yönetim de olduğu dönemde ve dönemin belediye Başkanlığını yürütenlerin organize ettiği festival programlarında ödül gecelerinde gecenin ve festivalin ruhundan uzak davranışlar sergilendiğini biliyoruz. Özellikle ödül alan sanatçılar ödül almak için çıktıkları sahnede sanatçı kimliğinin ruhundan uzak, festivalin genel düşüncelerine uygun olmayan sloganlar ve söylemlerde bulunmuş salonda bulunanlara bu davranışlar buz etkisi yaratmıştı.

Evet aynen öyle olmuştu ve Festivalin özüne yakışmayan açıklamalar yorumlar yapılmış bu da canlı canlı ekranlara gelmişti.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesini kaybeden CHP ve ardından hizmet günlerini yoğun bir şekilde yaşayan AK Partili belediye yönetimi ilk festivalini gerçekleştirmenin heyecanı içinde tüm festival davetlileri ile birlikte salonda hazır bulundu. O günlerde İstanbul da bombalı saldırılar, suçsuz insanların hain saldırılarla hayatlarına son verilmesi, Suriye sınırımızda yaşanan kanton devlet kurma çabaları kol geziyordu. Tüm bunlara ülke yaşayanları olarak tanık olmuşken sanatın gücü ve evrenselliği unutulmuş salon da adeta propaganda yarışına girişilmişti. AK Partili Büyükşehir Belediyesinin 5 yıl aradan sonra ilk gerçekleştirdiği organizasyonda Kobani haykırışları yapılmış, kimi tetikçilerin maşalığına soyunmuşlar güzel ilerleyen gecenin ruhundan uzak davranışlar sergilemişti. Aslında olay Kobanifelan değil AK Parti’nin seçimleri kazanması ve sanatçı olmanın duygusundan uzak protestocu zihniyetin bunu kabullenememesiydi. Şimdi CHP kazandı. AK Parti duygu ve düşüncesine sahip bir sanatçının o gece de ödülünü almak için sahneye çıktığında bugün Hükümeti öven, sınırda güvenliğimizi koruyan Mehmetçiğimiz için iki kelam etmiş olsa, Cumhurbaşkanına teşekkürlerini iletse nasıl bir hava eser salonda ?

Yani amaç ve niyet başka olursa Festivalin içine de edilir, festival rezil de olur, kurumsal kimliğinden uzaklaşarak ‘çal çal kendin oyna’ festivaline dönüşür. Antalya Filim Festivali bunu hiç mi hiç hak etmiyor. Sanatçıya ne konuşup konuşmayacağını söylemek elbette doğru olmaz. Ancak Festivalin ruhu ve edebininde bozulmasına kimsenin bozmasına hakkı yoktur. Bugün CHP li Büyükşehir Belediyesi hizmet veriyor ona göre konuşalım, yarın bir başka parti belediye yönetimini kazandığında ona göre söylem üretelim olmamalı. Antalya Film Festivalinin bir dili, bir adabı, bir vizyon ve misyon tanımlaması olmalı. Aksi takdirde her gelen farklı düşüncenin kendine göre festival rotası çizmesi Yarım asırdır gerçekleştirilen festivalin Dünya da ki özelliği ülkemizde ki ilgisi Antalya da ki duruşu mahalle  arası düzenlenen festivale dönüşür. O zamanda  al festivalini çal başına denir kendimiz çalar kendimiz söyler objektiflikten uzak kendine göre yontulmuş festival olur yok olur, unutulur gider. Bu yüzdendir ki Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in herkesi kucaklayan ve herkesin sahip çıktığı Film Festivali’nin Antalya’ya yaraşır, Türkiye’nin örnek festival özelliğini koruması için gerekli hassasiyeti göstermesi hatta uyarıda bulunması festivalin namusu, duruşu ve bekası için önemlidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1