• 15 Mart 2019, Cuma 12:48
OkanDilek

Okan Dilek

Dert Kimdeyse Derman Büyükşehirde

Yakın bir komşumuz. Rahatsız annesi. tam Engelli sayılabilecek düzeyde. Devlet Hastanesinden aldığı raporda da ise yüzde 80 ağır engelli. Rapor sadece tıbbi yan ürün gereksinimleri için tercih edilmiş. Oysa komşumuzun daha büyük sorunları var. Anne ağır hasta olması dolayısıyla bakıma da ihtiyaç duyulmakta. Erkek evlat çalışacak mı ? Anne ye mi bakacak ? Başka da ilgilenen kimse yok.

Bi başına asgari ücret ile tüm bu sorunların üstesinden gelmeye çalışmakta. Artık dayanacak gücü kalmayınca sıkıla büzüle, ezile ezile mahcubiyetin en yüksek derecesinde bu konuda annesine yardım edebilecek yasaların da destek verdiği kanalları araştırmaya başlar. Şimdiye kadar böyle bir şeye hiçbir zaman müracaat etmemiş, kendi imkan ve olanakları ile hastalıktı, muayeneydi, hastaneydi konularını çözmeye çalışmış. Ancak bıçak kemiğe dayanınca Çalmış ilgili kurumların kapısını. Rapor tamam, ilgili devlet kurumu gelip inceler. Düzenleme yapılır ve beklemeye başlanır. İnşallah sonuçlanır duaları edilmeye başlar..

Öte yandan bakımı zor olan annenin eskiyip de kullanılamaz hale gelen çamaşır makinesi yıllar öncesinden eskiciye verilmiş. Çamaşır makinesi yok. Haliyle hijyen ve temiz kalmak gerekiyor. Bunun için ne yaparım, ne ederim diye düşünürken maliyeti oldukça yüksek beyaz eşyanın tedariki için bu kez Büyükşehir Belediyesi’nin kapısı çalınır. İlgili birim sorumluları evi gelir inceler, raporlar tanzim edilir, gelir gider bütçesi şartlara uyup uymadığı araştırılır ve kurulun onayına sunulur. Daha birkaç gün geçmedi ki eve güzel müjdeli haber gelir.

Derdi çeken hasta evi,  dermanı bu kez Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili hizmet birimlerinde bulur. Anne mutludur, oğul sevinçlidir, hasta anneye bakımını yapanlar ise memnundur. Dertlerin binleri, on binleri bulduğu hangi birine çözüm bulmak gerek, hangi birine bakalım diye geçiştirme yapmadan şartları yardıma müsait her kim varsa koşarak talep edilen ihtiyacı gidermek için adeta Hızır gibi yetişen Antalya Büyükşehir Belediyesi hicaz yoluna düşmeden binlerce duayı çoktan hak ediyor.

Yapılan en küçük yardımın bile, binlerce ihtiyaç sahibi vatandaşın kumanya ihtiyacını büyük bir titizlikle araştırıp değerlendirerek ihtiyaç sahibine ulaştırmanın mutluluğun tarifini hiçbir şeyle ölçülemez. Antalya Büyükşehir Belediyesi kapısı açık, gönlü açık, hizmete açık bir duruşu için bizlerde dua ediyor, Allah bu devlet kapılarını hep açık tutsun, yöneticilerin de aynı duyarlılıkla insanlara hizmet vermesi için tekrar tekrar şans ve fırsatlar versin. Ne güzel ne güzel…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık