• 19 Şubat 2019, Salı 14:13
OkanDilek

Okan Dilek

Antalya Eğitim Araştırma Köy Tabipliğine doğru mu gidiyor?

Son birkaç gündür büyüklerimizin rahatsızlığı nedeniyle hastanelerde ve tedaviler ile uğraştığımdan güncel yazılarımız da gecikme yaşandı. Bu süreci yaşarken sağlık kurumlarımızda ki durumları da üçüncü bir göz olarak izleme fırsatı buldum.

Antalya Eğitim Araştırma Hastanemiz başta olmak üzere Özel Hastanelerde ki durumları bir kez daha analiz etme şansı yakaladım. Özel hastanelerde yoğunluk haliyle devlet eliyle hizmet veren kurumlardan daha az. Özel hastaneler sağlık hizmeti verdiği kadar ayakta durabilme konusunda da kendi öz hizmet anlayışında bazı kabiliyetler üstlenmek zorunda. Çalışanların hizmet anlayışı, personelin hastalara yaklaşımı ve dokunuşları VS….

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Antalya’nın tedavi de vazgeçmediği ve her defasında tercih edilen bir sağlık kurumumuz. Öyle ki ilk kez yapılan ameliyatlar, ağır hastaların yeniden eski sağlığına kavuşmalarında uygulanan son teknoloji ve yöntemler başarılı hekim kadrosu… Hani içi seni yakar dışı beni’ konusu gibidir Antalya Eğitim Araştırma Hastanemiz. Hastanemiz diyorum çünkü buralar bizim için, bizlerin çaldığı kapıdır. Başhekimlik başta olmak üzere Hastane Müdürlüğünün yürüttüğü kaliteli hizmet sunma noktasında ki çabası asla yadsınamaz. Ancak ne hikmetse personelin ‘İşe Girene Kadar’ diye mırıldandığımız cümlenin tam da karşılığını veriyor.

Özellikle destek hizmetleri konusunda görev yapan personelin Bitmişlik, tükenmişlik sendromu yaşar gibi bir hali söz konusu. Hani şunu söylemek isterdim

-Tıpkı Özel Hastanelerde ki gibi personel. Ne güzel ne güzel…

Ancak maalesef öyle değil. Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nin en büyük eksiklerinden birisi ‘Üzerinde ki tişörtte ‘Size Nasıl Yardımcı Olabilirim’ yazan yürüyen hizmet insanlarına ihtiyaç var. Öyle ki Hastaneye gelen, bir çok vatandaşımız yön bulmakta zorlandığı ve bu konuyla ilgili esas işini yapan masalara sorular sormak zorunda kaldığına tanıklık ettim. Söz konusu yol gösterici personelin ise ( O anı fotoğraflamak istemedim kimsenin ekmeği ile oynamak değil niyetim) bacak bacak üzerine atmış ve eli çenesinde sorulan soruya parmak işaretleri ile çenesinden elini almadan konuşan Personel….

Bunun dışında Doktor Odalarında görev yapan sağlık görevlileri ise Doktor’dan daha havalı daha çok söz sahibi mevzuları görüntüleri içinde. Eğitim Araştırma Hastanemizin sağlıkta ortaya koyduğu hekim kalitesine evet, ancak personelin hizmet sunma noktasında eksikleri oldukça fazla.

Yaşlılarımızın yön bulmada, derdini anlatmada büyük sıkıntı yaşadığı hastanede bu konuların çözümü için ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor.

Kaliteli hizmet sunma noktasında oluşturulan kriterler, nizamnameler maalesef kimi zaman insiyatif davranışlar ile kırılabiliyor. Bu da hasta hasta bekleyen insanların gözünden kaçmadığı gibi insanı ikinci kez hasta ediyor, sinirleri geriyor, sonra da 184 aranıyor.

Aslında sorunun çözümü çok kolay. İyi ve güzel kaliteli hizmetin devamlılığı sahada ki personelin davranışlarıyla bütünleşirse ancak insanlar hastaneden mutlu bir şekilde ayrılabilir. Gördüğüm o dur ki koridorlarda yön tabelalarına rağmen vatandaşlarımız dedelerimizden, büyüklerimizden kalan alışkanlık olan ‘sorup cevap almak’ hissiyatından vazgeçmiş değil.

Bu yüzden de Hastane duvarları fotokopi çıktıları ile dolu çirkin ve kirlenmiş bir görüntüye bürünmüş vaziyette. Oysa Özel Hastanelerde fotokopi çıktıları ile açıklama yapılan bir yönlendirme ikaz yazıları yoktur.

Yani Türk insanı eğer özelse vergisini verip karşılığını almak istiyorsa bu özellik kendisine sunulmalıdır. Verilen vergilerin karşılığında sağlık hizmeti de özel olmalıdır. Ülkemizin sağlık alanında ortaya koyduğu Dünya başarısı böylesine küçük ve basit davranışlar ile asla kirletilmemelidir ve buna izin verilmemelidir. Şimdi derhal ve hemen Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi bir an önce kendine bu konularda çeki düzen vermeli, aksi taktirde köy tabipliği görüntüsünden kurtulamayacaktır.  Yani O güzelim bina dışardan görüldüğü gibi değil. Az önce belirttiğim gibi ‘İçi seni yakar dışı da beni’…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html