sidebar sağ taraf 3
Site açılış
  • 20 Kasım 2017, Pazartesi 22:22
OkanDilek

Okan Dilek

Al sana Mallorca Ve Venedik kuralı

Antalya turizm destinasyonunun ülkemiz de, Avrupa da ve Dünya da en gözde şehirlerinden birisi. Durum böyle olunca da yerli ve yabancıların ilgisi oldukça çok. Ancak ne hikmettir ki binlerce, milyonlarca insanın ziyaret ettiği Antalya’nın sınırları içerisinde önemlilik arzeden durumlar maalesef ziyaretçiler için bazen töleranslı davranılabiliyor. Ancak sözünü ettiğimiz bu yerli ve yabancı turistlerin geldikleri şehirlerde  uygulamakta olduğu hiçbir kuralı ülkemizde ve de Antalya da uygulamadığına tanıklık ediyoruz. Yani şöyle bir durum Antalya’ya gelenler için

-Saldım çayıraaaa mevlammm gayıraaa

Yahu bu ülkenin, bu şehrin hiç mi kuralı hatırlatılmaz, söylenmez, belirtilmez? Ne göz bebeği kaleiçinde, ne yat limanında, ne Konyaaltı Sahilinde, ne de şehrin orta yerinde ki gezilip görülen yerlerde. Sanırım ülkelerin de ki katı kurallardan bıkmış olan özellikle yabancı ziyaretçiler Antalya’yı çiftlik görüp ülkelerinde yapmadıklarını şehrimiz de yapmayı serbestlik adı altında bastırılmış duygularını açığa çıkarıyor. 

Bakın medeniyet dediğimiz mevzularda kimi durumlarda geri kalmış Avrupa ülkesi şehrini nasıl koruyor. 

Sıcak havası ve sahilleriyle deniz tatili yapmak isteyenlerin de gözdesi olan İspanya’nın Barselona şehrinde ve Palma de Mallorca’da mayoyla gezmek yasak. Bu yasağa uymayanlara 100-500 euro ceza kesilebiliyor. 

Hadi şimdi bu uygulamanın aynısını Antalya’ya taşıyalım. Ne Konyaaltı Sahilinde, Ne yat Limanı, ne Kaleiçi ne de şehrin orta yerinde ne de ören yerlerinde YARI ÇIPLAK vaziyette gezen, dolaşan yerli ve yabancı turistlere 

-Böyle dolaşmak yasak” diye uygulama getirin ! 
Ne olur böyle bir yasak getirilse ?
Hiçbir şey olmaz. Avrupa Avrupa dediğimiz yerde, medeniyet dediğimiz örnekler verdiğimiz ülkelerin şehirlerinde ki uygulamaya bakar mısınız ?  Adam şortla, mayo ile dolaşılmasına izin vermiyor. Ancak ne hikmettir ki özellikle şehrin orta göbeği Konyaaltı Caddesinden varyanta yürüyen insanlara bakın yarı çıplak, Altı Şişhane üstü Tophane’… Kimsenin gıkını çıkarttığı yok. Eğer bunu biz yaparsak, böyle bir uygulamayı getirirsek YOBAZ denilir, GERİCİ atıfında bulunanlar olur. Oysa Avrupa da sokakta seksin gırıla gittiği ülkelerde bakın nasıl uygulamalar mevcut. Adam mayoya bile izin vermiyor.

Hadi geçtik bunu Tarihi ve ören yerlerimizi dolaşırken giyilen ayakkabıları kontrol ediyor muyuz ? Elbette yok !... Ancak Yunanistan Antik şehirler ve ören yerlerini dolaşmak isteyen ziyaretçilerin topuklu ayakkabılarıyla ziyaretine bu alanlara sokmuyor izin vermiyor. 
Şimdi bunu bizim Kültür Bakanlığı uygulasa diyecekler ki –Nerden çıktı bu şimdi. Ne alakası var” mırıldanmaları yapılacak. 
Hadi bunu da geçtik, şehrimizin dört bir yanında tarihi yapılar dokusunu teneffüs ediyoruz. Ancak tüm bu sur ve taş eserlere 
-Ne olacak canım taş işte! 
Mantığı ile bakıldığından koruma hissiyatımız da sıfıra inmiş durumda. 
Elin İtalya’sın da tarihi eserlerin etrafında kuşlara ve canlı hayvanlara yem verilmesi yasak, hatta kimi tarihi eserlerin etrafında elinizde simit poaça gibi gıdaları tüketmek de yasak. Yani bunun adı “Koruyucu’ zihniyet. 

Şimdi gelelim Antalya ya, Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Müdürlüğü şehrimizin orta yerlerin de bu abuk subuk görüntüleri veren kendi ülkelerinde paşa paşa bu kuralları uyanlara bizim de yasaklarımızın ve çizgilerimizin olduğunu belirli alanlarda davranışların ona göre belirlenmesi gerektiği hatırlatılmalı.

Küçük küçük adımlar atılmalı ve bu hızlı bir şekilde başlatılmalı. Konyaaltı Caddesinde araçları 40 kilometre yapılması kararını alanlar sanırım Konyaalatı Caddesi’nde de peki ala pilot bölge seçerek bu alandan varyanta kadar olan bölüm de belirlenen uygulama ve kuralları ortaya koyabilir.

Eğer ki derdimiz bu şehri korumak, vakurluğunu ve sağ duyusunu kaybetmesini istemiyorsak hızlı bir şekilde kurallarımızı ortaya koymalı, Antalya’nın yol geçen hanı, saldım çayıra, mevlam gayıra havasında bir şehir olmadığını bu şehrin de kendine göre kuralları olduğunu hatırlatma zamanı geldiğine inanıyorum.

Yurt dışına gidildiğin o ülkenin kurallarını tıpış tıpış uyan bizler, yabancı ziyaretçilerin ülkemize geldiğinde neden bizim kurallarımıza göre tatil yapmalarının rotası çizmeye korkuyoruz ? Antalya Valimiz sayın Münir Karaloğlu inanıyorum ki bu konuya ehemmiyetle önem vereceği düşüncesindeyim…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık