• 10 Mayıs 2019, Cuma 17:31
FatihGürbüz

Fatih Gürbüz

Zincirleme rüşvetten 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı EKDAĞ AŞ’nin başına getirildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi EKDAĞ AŞ’nin başına Zincirleme Rüşvet Alma suçundan yargılanan ve 4 yıl 2 ay hapis cezası alan bir kişi getirildi.

Bu getirilen kişinin kim olduğunu ismi açıklandığı andan itibaren herkes öğrendi.

EKDAĞ AŞ’nin başına Korkuteli’nin eski Belediye Başkanı Hasan Gökçe getirildi. Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacaksın bir ilçeyi yöneteceksin daha sonra sana sunulan kutluğa gelecek hiçbir şey olmamış gibi oturacaksın.

Evet “Zincirleme Rüşvet alma davasından yargılanıp 4 yıl 2 ay hapis cezası alan Hasan Gökçe, kendisi hakkında verilen cezaya itiraz etse de mahkemenin vermiş olduğu karar bu yönde.

Aldığı çeza söylediğim gibi tam anlamıyla kesinleşmese de Korkuteli Belediye Başkanı iken görevden İçişleri Bakanlığı tarafından alınmak üzereyken imdadına 24 Haziran seçimleri yetişti.

24 Haziran seçimleri nedeniyle belediye başkanlığından istifa ederek İP’ten aday adayı olan Hasan Gökçe, partisi tarafından da aday gösterilmemişti.

24 Haziran seçimlerini kendisine kurtuluş yolu olarak gören Hasan Gökçe, aday yapılmayınca hayal kırıklığına uğramıştı.

Almış olduğu ceza kesinleşmediği için sabıkasına işlenmese de partisi tarafından neden aday yapılmadığının açıklamasını İP’in Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Genel Başkanlarının etik olarak almış olduğu cezadan dolayı aday göstermediğini söylemişti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından EKDAĞ AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Hasan Gökçe atanırken, yönetim kurulu üyeliklerine de  Cafer Tayyar Sevim, Başak Karataş, Ufuk Çiftçi, Tuncay Sarıhan, Mehmet Manavoğlu, Mahmut Poyraz, Murat Dinç, Bayram Dal, İbrahim Özcan, Feyzullah Orak görevlendirildi.

Başkan Böcek’e İP tarafından Hasan Gökçe isminin dayatıldığı idia ediliyor. İP içerisinde de EKDAĞ’ın başına Gökçe’nin getirilmesi nedeniyle çatlak seslerin yükseldiği öğrenildi.

İP hareketinde çok sayıda ismin gece gündüz demeden emek verdiklerini hiçbir yerde parti olarak değerlendirilmedikleri gibi şaibeli aklanmamış bir ismin Antalya’nın önemli bir şirketinin başına atamasının yapılmasına tepki gösterdikleri konuşuluyor.

Yüzde 99 u resmi kuruma ait olan bir belediye iştirak şirketinin başına aklanmamış zincirleme rüşvet alma suçundan hapis cezası almış bir ismin bulunmasının doğru olmadığı ayan beyan ortada.

İP tarafından kendisine dayatılan bu ismin etik olmaması nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından tekrar değerlendirilip şaibesiz bir ismin atanacağını düşünüyorum.

Konyaaltı Belediye Başkanlığı döneminde bu konulara çok dikkat eden Başkan Böcek’in bir başka parti tarafından kendisine sunulan bir isim nedeniyle sıkıntılı günler geçirmek istemeyecektir.

MHP’den ihraç edilen ve İP’in kuruluş çalışmalarına büyük emek harcayan Hasan Gökçe, Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin 2010 yılında yaptığı 'Kasırga' rüşvet operasyonunda gözaltına alınmış ve 1,5 yıl cezaevinde kalmıştı.

Hasan Gökçe’nin yargılaması 8 yıl sürmüştü. Antalya, İzmir, Ankara ve Adana'da 7 Haziran ve 29 Eylül 2010 tarihinde belediyelerin temizlik ihalelerine fesat karıştırıldığı gerekçesiyle başlatılan 'Kasırga' operasyonu kapsamında toplam 105 sanık gözaltına alınmış, 36'sı çıkarıldıkları nöbetçi mahkemede tutuklanmıştı. Dosya ilk başta Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildikten sonra mahkemenin görevsizlik kararı vermesi üzerine dosya o dönem İzmir'deki Özel Yetkili 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 4 yıldır devam ederken mahkeme 8 yıl süren davayla ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, Hasan Gökce'yi 'rüşvet' suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Korkuteli Belediye Başkanı iken Hasan Gökçe’nin belediye başkanlığı döneminde Abdülaziz Yıldız'ın sahibi olduğu şirketin Ankara, Antalya ve İzmir'de bulunan 7 ayrı belediyeden 200 milyon TL tutarında ihale aldığı, Yıldız'ın şartnameleri önceden alıp üzerinde çalışma yaptığı, başka isimlerle kurduğu şirketler ve ilintili olduğu firmalarla birlikte ihaleye girdiği ileri sürülmüştü. Yıldız'ın ihaleleri kendi şirketlerinin alması karşılığında Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce'ye aylık 5 bin TL rüşvet verdiği iddia edilmişti.

2018 yılında Alanya’da tatil yaptığı otelde Alanya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından da gözaltına alınan Hasan Gökçe, FETÖ soruşturması kapsamında ifadesi alınmıştı.

Her şey ortada iken böylesine şaibeli aklanmamış ve almış olduğu ceza nedeniyle makamından istifa ederek milletvekili olup dokunulmaz olmak isteyen bir ismin yüzde 99”u resmi bir kuruma ait olan şirketin başına getirilmesi ne kadar etiktir?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html