sidebar sağ taraf 3
Site açılış
  • 10 Temmuz 2017, Pazartesi 19:06
FatihGürbüz

Fatih Gürbüz

Ümit Uysal Açıkla Özgür Karagöz Belediyenin İmtiyazlı Ortağı mı?

Yapı denetim firmaları dikkatli incelenmesi gereken kurumların başında yer alıyor. Bu konuda yapı denetimcileri Birliği Şube Başkanı İrfan Varol’un isim vererek yaptığı basın toplantılarını ve o toplantılarda neler söylediğini biliyoruz. Varol'un açıklamaları arşivde duruyor.

Varol'un açıklamalarından sonra medya bu olayı görmezden geldi ya da yeterince konuyu algılayamadı. Gördüm ki olay düşündüğümün de çok çok ötesinde, özellikle Muratpaşa Belediyesi ve Sahil Yapı Denetim Firması arasındaki ilişki evlere şenlik, Muratpaşa'ya gelen en önemli işler nasıl oluyorsa Sahil Yapı Denetime pas ediliyor.

Varol'da zaten tam da bundan dert yanmıştı. Neden Sahil Yapı Denetim işin en büyük kısmını alıyor. İşin büyük bir kısmını aldığı yetmediği gibi adam o kadar uyanık ve aymaz ki bir yapı denetim firması daha kurdurarak kalan işleri de almaya devam ediyor.

Nasıl mı?

Karagöz Yapı Denetim firması marifeti ile diğer işleri alıyor. Sahil ile Karagöz Yapı Denetimin ne ilgisi var diye soranlar acele etmesin dikkatlice şimdi yazdıklarımı okusun, Karagöz Yapı Denetim firmasının sahibi Kadir Köylü isimli bir inşaat mühendisi, Kadir Köylü bir yapı denetim firması kurarken firmanın adını Karagöz Yapı Denetim olarak koymuş. Bunu anlamakta ben çok zorlanmadım. Sahil Yapı Denetim firmasının sahibinin adı Özgür Soyadı Karagöz, hemen celallenmeyin sıkı durun bu bir tesadüf olabilir. Ancak işin özü öyle değil, Özgür Karagöz kendini çok zeki sanıyor ama o kadar bariz işaretler bırakarak iş yapıyor ki kargalar bile güler.

Örneğin bir yapı denetim firması kıçını yırtsa dahi en fazla belli bir metrekareye kadar iş alabiliyor. Belirli metrekare kadar iş alan bir firma sahibi işler bana yağıyor bir firma daha kurayım gibi ucube bir ticaretin işine giremiyor. Yasalar buna izin vermiyor. O zaman kurnaz yöntemler devreye giriyor. Kadir Köylü'nün kurduğu firmanın adı Özgür Karagöz'ün soyadı olmasına hani tesadüf demiştik ya gelin görün ki iki firmada aynı binada yer alıyor.

Bu arada Özgür Karagöz’ün en fazla iş aldığı belediyelerin başında Muratpaşa Belediyesi var.  Özgür Karagöz bakın şu tesadüfe ki Muratpaşa Belediyesi Spor Kulübü Başkanlığı' da yapıyor.

Bir şeyin altını önemle çizmek isterim belediye Özgür Karagöz'e direk iş vermiyor. Güya vatandaş hür iradesi ile istediği firmaya iş veriyor. Görüntü böyle ama gerçek çok başka işte bende o gerçeği dile getiriyorum.

Olay şöyle gelişiyor. Kişi belediyeye geliyor. Rantı yüksek yerler ile ilgili belediye içinde iş takipçileri var. Ruhsat almak isteyen firmaların işi uzadıkça uzuyor. İşte bu iş takipçileri devreye giriyor.  Senin işin hızlı olsun istiyorsan falanca kişiye git o senin işi hızlandırır diyor.

İşin sonunda önce vatandaşı yıldırıyorlar sonra işi kapıyorlar. Yılgınlığı çözen firma Sahil Yapı Denetim oluyor. Olmadı Karagöz Yapı Denetim, ikisi kardeş firma olarak biliniyor.

 Ayrıca bazı yapı denetim firmaları aldığı işlerden  P’ye varan ıskontolar yaparken, Sahil Yapı Denetim firması bırakın indirimi burnundan kıl aldırmıyor. 

 Otel gibi büyük işler sahil yapı denetimden hiç kaçmıyor. Ondan kaçan Karagöze geliyor. İşi Sahil Yapı Denetim alınca ruhsat bile almadan işe başlayan otel bile var.

Bu operasyon el organize iş karşısında AKP'li ve MHP'li meclis üyeleri üç maymunu oynuyor.

Ümit Uysal bu durumu görmezden geliyor.

Peki, ama neden?

İşte bu soru son derece önemli Özgür Karagöz'ün durup dururken basın mensuplarına hediyeler filan göndermesi, Uysal'a yakın olan bir gazeteye ciddi destek vermesi, Uysal'ın sessiz kalmasını sağlamış olabilir.

Özgür Karagöz için iki şey yapılırsa her şey ortaya çıkar. Karagöz Yapı Denetim'in muhasebe kaydı para transferleri olayın boyutunu ortaya çıkarır. Sahil Yapı Denetim hangi medya kuruluşuna ne kadar fatura kesmiş karşılığında ne almış bunlar basit bir mali soruşturmayla ortaya çıkacak şeyler.

Ayrıca bu olayları dile getiren kişi Yapı Denetimcileri Birliği Antalya Şube Başkanı İrfan Varol'dur. 

Cumhuriyet Savcılarına bu yazım açık çağrıdır.

Basit bir incelemede karşımıza çıkacak sonuçları ben biliyorum. Bu ülke bu kadar sahipsiz olamaz.

Olmamalıdır.

Meyhaneci tayfası biralı fotoğrafları sosyal medyadan atarken yancılar altına yorum yazarken bu olayları da yazacak cesaretleri olmadığı için ben yazıyorum.

Bu meyhaneci bozuntuları arkalarında Sahil Yapı Denetim olduğunu da söylüyorlarmış. 

Şimdi de Özgür Karagöz ile bir foto atsınlar yoksa ben atacağım merak etmeyin, daha neler var neler.

Bir de şu seyahat şirketi vardı onun başında olan kuzucuk sıra sana geliyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık