• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
FatihGürbüz

Fatih Gürbüz

MHP tüzük Kurultayı satranç oyunu gibiydi

Uzunca bir süre verilen uğraşlar ve yaşanan hukuk savaşları neticesinde Milliyetçi Hareket Partisinin Olağanüstü Tüzük Kurultayı toplanabildi.  Tüzük Kurultayı değil sanki Satranç Oyunu gibi hem Genel Merkez’in yapacağı hamleler hem muhalif adaylarınkendi aralarındaki hareketleri göz önüne alarak yaratılan beyin fırtınası takdire şayandı. Ülkücü haraketin, Türkiye’nin hatta dünyanın kaderini belirleyecek olan kadroların Kurultay süresi boyunca edindiğim izlenimler şöyle;

***

                Mahkemece görevlendirilen çağrı heyeti yaşanan küçük aksaklıklar dışında mahkemenin ve ülkücü iradenin kendilerine yüklediği sorumluluk yükünü gayet iyi taşımış ve sorunsuza yakın bir kurultay ortamı yaratmış. Salonun durumu, görevlilerin tutumu ve özellikle barkodlu geçiş sistemi çok yerindeydi. Ayrıca salonun durumu gözetilerek her genel başkan adayına 50'şer kişilik gözlemci kontenjanı ayrılmış olması da gayet isabetliydi. Bazı kişiler kongre salonunun daha büyük tutularak herkesin katılabilmesi gerektiği yönde görüş beyan etse de ben bu görüşte değilim. Çünkü genel başkan değişimine giden yolda bu birinci ayaktı ve sorunsuz ve sükunet içerisinde amaca ulaşılması gerekiyordu.

***

                Kurultaya katılan delege sayısı noter kayıtlarına göre toplamda 659'du. Ve kurultay bu sayı ile başladı. Kanaatimce ulaşılan bu sayı her bakımdan kritik bir sayıdır. Çünkü delegelerin önemli bir bölümü kurultaya katılmayarak ve çekimser tavır takınarak her şeyin bıçak sırtında olduğunu ve durumun  genel merkezin rüyalarını kaçıracak nitelikte olmadığını göstermiştir.

***

                Kurultay esnasında şahsıma telefon eden bir delege Meral Akşener taraftarlarının ayrım gözetmeksizin bir kısım delegelere 4'er adet boş kağıt imzalatıldığını belirtti. Bende kendisine böyle bir boş belgeyi kesinlikle imzalamamasını, aksi takdirde kendisinin bundan sorumlu olabileceğini ve bu imzanın irade dışında kullanılabileceğini beyan ettim. Delegelere bu şekilde boş belgeler imzalatılmış mıdır?  İmzalatılmış ise, delegelerden toplanan bu altı imzalı boş belgeler gerçekleşen kurultay esnasında divana sunulmak suretiyle kullanılmış mıdır?  Halen kullanılmayan ve ileride kullanılmak üzere bekletilen bu şekilde imzalı boş belge var mıdır?  Bu soruların cevabını an itibariyle bilemiyorum. Ancak böyle bir uygulama yapıldı ise delegelerin iradelerine darbe vurulmuş demektir.

***

                Siyaset satranç oyununa çok benzer ancak siyasetin bu oyundan ayrılan çok önemli bir yönü vardır: düşünme ve hamle süresi! Eğer satrancı turnuvalarda olduğu gibi zamana karşı oynamıyorsanız, süresiz düşünme hakkına sahipsinizdir. Fakat siyaset için durum böyle değildir ve çoğu zaman anlık kararlar almanız ve anlık hareket etmeniz gerekir. Yaşanan kurultayda satranç oyununa hücum ederek başlayan taraf Meral AKŞENER'di. En güçlü yönü olduğunu düşündüğü delege gücü ile divan başkanlığına Musavvat DERVİŞOĞLU'nu aday gösterdi. Sinan Oğan ve ümit ÖZDAĞ ise karşı hamle yapıp saldırıya geçmek istediler. Oysa satrançta saldırı pozisyonundaysanız hem rakibinizin zayıf bölgelerine göre hamle yapmalı;hemde yapacağınız bu hamleler esnasında da kendi savunmanızda açık vermemelisiniz. neticede böyle oldu ve Özdağ - Oğan ikilisi bu konuda iyi birer satranç oyuncusu olmadıklarını gösterdiler.

***

                Kurultayın toplanış amacı, çağrı heyetine bu yetkiyi tahsis eden  Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin gerekçeli kararında açıkça belirtildiği üzere,  MHP tüzüğünde yer alan ve olağan üstü kurultaylarda genel başkan değişikliği yapılmasına cevaz vermeyen tüzük maddesinin değiştirilmesi idi.  Meral Akşener ve ekibi bu gündem maddesinin dışında bir çok maddede de değişiklik önergesi sunarak bu maddelerde de değişiklik yapılmasını sağladılar.Bu anlamda gündem dışı önergelerin içeriklerinin ne kadar mevzuata uygun olduğu bir yana gündeme bu şekilde yeni önergeler getirilmesi yeniden mahkeme kapılarını bir çok yönden açar kanaatindeydim. Sayın Akşenerin "ihraç edilirim" endişesi ile yaptığı bu hamle, sürecin tümden sürüncemede kalmasına  yol açabilir ve değişim isteyen tabanın umutlarını söndürebilir. Bu konuda gerçekleşecek bir olumsuz durumda sorumluluk delegeleri bu yönde kanalize eden Akşener'e ait olacaktır diye düşünüyorum.

***

                Tüm bu gözlemlerim ışığında kanaatime göre Kurultayın en önemli faktörü  Koray AYDIN'dı. AYDIN; Akşener,Oğan ve Özdağ'ın aksine az önce bahsettiğim bu satranç oyununda taraf değil salonda bulunan üst kurul delegeleriyle birlikte "OYUN KURUCU" rolündeydi. Sakin, çatışmadan uzak ve birleştirici tavırları ile  gösteriş ve öne geçme çabalarından uzak bir şekilde, neredeyse 6 aydır girişilen mücadele ruhuna uygun hareket etme çabası içerisindeki Koray AYDIN salonda bulunan taraflı tarafsız tüm delegelerin takdirine mazhar oldu ve bence ilk raundu aldı.Bakalım  ikinci raund nasıl geçecek...

Saygılarımla...

                 

                


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Doğru Doğru 11.02.2018 13:25

İddiaların hepsi doğru

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık