• 14 Eylül 2017, Perşembe 23:50
FatihGürbüz

Fatih Gürbüz

Meral Akşener, Demirel ruhu Antalya ve Durmuş Alagöz

Eski İçişleri Bakanı Meral Akşener'in yeni parti kurma çalışmalarına başladığı andan itibaren ilk önce MHP'den ayrılanların oluşturacağı sadece Türk Milliyetçilerinin sesi gibi yeni bir oluşumdan bahsedilirken, geçmişte ANAVATAN ve şimdi ki AK Parti gibi dört eğilimli yeni bir partinin temellerinin atılmaya başladığını görmeye başladık.

Bayındırlık eski Bakanı Koray Aydın'ın da yeni oluşumda yer alması kamuoyuna yeni partinin adının Merkez Demokrat Parti olduğunu açıklaması da partinin gövdesinin Rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eski yol arkadaşlarının oluşturacağı yeni bir ruhla siyasi arenaya çıkacağının göstergesi oldu...

Aydın'ın parti adını açıklaması ve daha sonra MHP'den ayrılan kesimin bu isme tepki göstermesi üzerine isim çalışmalarının devam ettiğini, netlik kazanmadığını fakat düşünülen isimler arasında yer aldığını söylemesi sanırım gizli bir şekilde eski DYP ve Demokrat Parti kökenleri kendi kulvarlarına çekmek için düşünülmüş güzel bir taktikti.

Akşener'le birlikte ayrılan MHP'lilerden oluşan yeni parti yolunda Antalya üzerinden konuşursak CHP'nin önemli isimlerinin harıl harıl çalıştıklarını ve katkıda bulunduklarını duyuyoruz. 

Antalya'nın Büyükşehir eski Belediye Başkanlarından CHP'li Bekir Kumbul'un yeni siyasi oluşumda sol kanattan büyük destek verebilmek adına gizli toplantılar gerçekleştirdiği ve direk Akşener'le muhatap olduğu koruşuluyor.

Kumbul bu yolda tabiki yalnız değil. 

Kendisi gibi CHP'nin politikalarından hoşlanmayan arkadaşlarıyla birlikte bu siyasi oluşumda yer almak istiyor.

Parti kurulduğunda adı Kumbul'da gizli olan bazı seçilmişlerin törenle yeni partilerinde yer alacağının iddiaları da dile getiriliyor.
MHP'ye kazan kaldıranlar ise aleni bir şekilde zaten renklerini ve tavırlarını belirlemişlerdi. Fakat MHP'den ayrılanların yine MHP'de yaptıkları siyasi teşkilatlanmaları gibi bölünmüş, parçalanmış görüntüsü veriyor.

DYP'li Antalya Büyükşehir eski Belediye Başkanı Hasan Subaşı ve Antalya eski Milletvekili Osman Berberoğlu'da Demokrat Parti ruhunu yeni oluşumda var edebilmek için Akşener'le direk kimseyi aracı kılmadan şekillendirmeye çalıştığını duyuyoruz.
Subaşı ve Berberoğlu geçmişte siyaset yaptıkları eski yol arkadaşlarının yeni oluşumda yer alması için altın vuruş yaptıkları ve Antalya'da ses getirecek isimleri ikna ettiklerini öğrendik.

Subaşı ve Berberoğlu bir taraftan çalışırken bir taraftanda Atam Park Otel'de kamp kuran Durmuş Alagöz'de tek tek ve toplu toplantılar yaparak eski DYP kökenleri ikna etmeye çalışıyor.

Rahmetli Demirelin eski Danışmanlarından olan Alagöz bir dönemde Gökberk Ergenekon'un özel kalem müdürlüğünü yapmıştı.
Antalya Atampark Otel'de mini toplantılar ve görüşmeler yapan Alagöz, Akşener tarafından görevlendirilmediğini ve tamamen kendi isteğiyle bu oluşuma destek vermek için DYP kökenlilerle Antalya'da olduğu gibi başka şehirlerde bir takım görüşmeler yaptığını gelerlere itiraf etmiş.

Alagöz'ün düzenlediği toplantılara DYP ve DTP'nin eski il başkanı Orhan ALTINAY, İbrahim ÖZCAN, Eski kadın Kolları Başkanı, Fatma SÖĞÜTÇÜ Eski il ikinci başkanı Ali ATEŞ, Fevzi ATÇI MHP'den Milletvekili Adayı olan Avukat, Cengizhan GOKEZ, Özcan TOGUÇ ,Eski Köy Hizmetleri Bölge Müdürü ve MHP'den Aksu Belediye Başkan Aday Adayı olan Yusuf VERMEZ, Has Parti Milletvekili Adayı Nizamettin IŞIK, Huriye DAVUTOĞLU Eski belediye başkanı,İsmail USTA ANAP eski İl Başkanı Servet ÜNAL gibi isimlerin yanı sıra tek tek isimleri gizli tutulan aktif siyasetçilerde bulunuyor.

Şuan Ak Parti de siyaset yapan eski DYP'lilerin isimlerini gizledikleri yeni partinin isimlerinin açıklandığını ses getirecek açımlamalar yaparak geçiş yapacakları iddia ediliyor.

Yine Alagöz'ün yeni oluşumla ilgili görüştüğü eski siyasi arkadaşlarına, "Akşener'le birlikte keşke DYP çatısı altında tekrar siyaset yapabilseydik. Çok farklı gruplardan arkadaşlar olacağı için bu çatı altında buluşmamız tepki çekti. Şuanki durum çok farklı bu yüzden Merkez Demokrat Parti ya da başka bir isimle yolumuza devam edeceğiz" diye özetlemesi ise DYP'lilerin yeni bir çatı yeni bir isme flu baktıklarını gösteriyor.

Eski il Başkanlarından Mahmut Çil ve eski Merkez İlçe Başkanlarından Mehmet Sevinç'inde Antalya'da ayrı çalışma içerisinde yeni oluşuma katkı koydukları öne sürülüyor.

MHP ve CHP'den ayrılarak yeni oluşumda bulunanların çoğunluğunu eski DYP kökenlilerin oluşturacağı açıkça şimdiden görülmeye başladı.

ANAP kendisini fesh edip DP'ye katıldığını yaşanan kan uyuşmazlıklarını hepimiz hatırlıyoruz.

MHP grupu ikiye üçe bölünmüş gibi görünürken, CHP'den katılacak önemli isimler ve arkasındaki sol grupların yeni oluşumdaki ruhu ile güçlü bir şekilde bir dönemler DP'nin kalesi olan Antalya'da siyaset yapan efsaneleşmiş isimlerin hepsinin tek bir çatı altında nasıl bir anlaşma sağlanarak çalışma yapacakları da hakikaten merak ediliyor. 

Daha parti ismi açıklanmadan ve kuruluş çalışmaları tamamlanmadan Antalya'da yeni partinin il Başkanın eski DYP Milletvekili ve İl Başkanlarından Mehmet Baysarı olduğu yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

Bu siyasi oluşum MHP ve CHP'den ne alır götürür bilmiyorum ama eski DYP'lilerin harıl harıl çalıştığını duyuyorsak Demirel ruhunun özellikle Antalya'da AK Partiden çok şey götüreceğini açıkça söyleyebiliriz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık