sidebar sağ taraf 3
Site açılış
  • 13 Haziran 2017, Salı 17:21
FatihGürbüz

Fatih Gürbüz

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinde Bunlar Konuşuluyor

Bazı kurumlar vardır. Şehirde varlığı ve yokluğu belli olmaz.

İlgili kişiler sadece bu kurumları bilirler.

Bu kurumlardan biri de Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğidir.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile ilgili sokakta bir mikrofon tutsanız kimse bu kurumun varlığından bile haberdar olmaz. Ancak ilgili kişiler bu kurumun her şeyini bilir. Hangi ürünü nerden alıyor.

Kime ne veriliyor.

Kimden nasıl bir hizmet alınıyor?

Bunların hepsini bilirler.

İşte Antalya'da da böyle bir kurum var. Bu kurum kamuya ait hastanelerin tamamının bütün ihtiyaçlarının satın alınmasını da planlayan bir görevi var. Öyle olunca işin hacmi büyüyor.

Bu çerçevede Antalya Kamu Hastaneleri de önemli derecede alım gerçekleştirdi. Bu alımlar yapılırken ilgili mevzuatlara göre yapılmıştır ama bazı konular var ki bunların aydınlığa kavuşturulması gerekir.

 Örneğin Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi, Kepez, Alanya ve Ağız Diş Hastaneleri ile ilgili oda, büro mefruşat ve tefrişat ile beraberinde tıbbi cihazla ilgili Devlet Malzeme Ofisi  üzerinden alımları  bugüne kadar tek elden yürütüldüğü biliniyor.

Bunu yaparken firmalardan pazarlık yapıldığı mal fazlasına karşılık gelen ürünlerin herkes tarafından bilinse de hiçbir hastane envanterlerine girmediği konuşuluyor. Üstelik bu ürünlerin nerede olduğunun da bilinmediği önemli duyumlar olarak göze çarpıyor. 

İşin tuhaf tarafı bu mal Hastane yönetimlerince talep edilse dahi firmalar bu mal fazlasına karşılık gelen tutarları genel sekreterin bilgisi dâhilinde harcadığını söyleyerek belki de farkında olmadan genel sekretere önemli bir suç isnat etmeye çalışıyorlar.

 Tabi Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğin satın alımları çok önemli. O yüzden konu ilgiyi hak ediyor. Antalya ili laboratuar alımlarının da tek elden yürütüldüğü biliniyor. Bu işlerde bir keyfiyet söz konusu ise çok kişinin canı yanabilir.

Bu konuda ciddi bir haber dosyası hazırlıyorum. Kimseye suç isnat etme derdinde değilim kamunun hakkını korumak adına her yerde konuşulmaya başlanan bu konuları kamunun bilmesi gerekir. Kamu bunu tartışsın ki genel sekreter bu konuda gereken açıklamayı yapabilsin.

 O yüzden bu yazı bir anlamda onun içinde önemlidir diye düşünüyorum. Benim bildiğim genel sekreter biyokimyacı ancak biyokimyacı olmasına rağmen mikrobiyoloji ve patoloji ile ilgili alımları da karara bağlarken farklı parametreler üzerinden alım gerçekleştirildiği yine gündem konusu.

İşin tuhaf ve trajik tarafları da var. Genel sekreterlik olarak kullanılan yerleşke, 2-3 ay ara ile aynı yarım kalmış bina için ilk ihale iptal edilerek tekrar ihaleye çıkıldığı söyleniyor... Aynı firmaya 2-3 aylık süreçte 3 milyon daha fazla ödenerek işin verilmesi durumu söz konusu mu?

Genel sekreter sormak isterim. Öyleyse vay haline Antalya'nın. Dış İşleri Bakanının olduğu bir şehirden bahsediyoruz. Mevlüt Çavuşoğlu böyle durumlarda kimsenin gözünün yaşına bakmaz.

Ben genel sekreterin şahsı için bu olayları yapmıştır demiyorum. Ancak bu yazdıklarımı bir kontrol ettirip kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlayabilir.

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi  için çevre düzenleme ihalesi iş artışını yasalara uygun olmayan uygulamalar ile Antalya EAH yarım kalan çevre düzenlemesi için değil, genel sekreterlik binası için kullanıldığı yine önemli bir gündem olarak kamuoyunda konuşuluyor.

Antalya ili ilçeleri için yaptığı MR ve BT hizmet alım işine Kepez ve Atatürk devlet hastanesini de dâhil edip, Antalya merkez de benzer alım fiyatlarının çok üzerinde ihale edildiği konuşuluyor.

Asıl en önemli konulardan biri de ailesi ile ilgili yapıldığı iddia edilen işler. İdari cezalar mevzusu var. Şimdilik o noktalara değinmeyeceğim.

Kötü olan şu, şahsi menfaat sağlamayan durumlarda hastanelerin hiçbir iş ve işleyişine yardımcı olacak ihaleleri tamamlanmamış. Özellikli sarf ihalesi, cerrahi alet eksiklerini giderecek cerrahi alet ihalesi, tüp bebek ihalesi, genetik laboratuar kurulum vs gibi ihaleler nedense yapılmadığı söyleniyor. Bu durum hem hasta mağduriyeti yaratıp hem de kamu zararına neden oluyor.

Birde personel atamaları var evlere şenlik, Antalya ili içerisindeki atamaların hep bir keyfiyet ve menfaati ve husumetlerini gözetilerek yapıldığı en büyük eleştirir konusu. Akseki Devlet Hastanesi Başhekiminin eşini Gazipaşa'ya gönderirken, genel sekreterinin eşinin ve kendisinin arasının iyi olmadığı söylenen mikrobiyoloji hocasının kadro almasına mani olmaya çalışması ise ilginç bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Çamaşır yıkama, araç kiralama, defalarca iptal edildi. Diş protez ihalesi ve kırtasiye doğrudan teminin üzerinde ihale fiyatıyla alındığı söyleniyor.

Defibrilatör ve biokimya cihazı alımlarında şartname ile cihazlar uyumsuz çıkmasına rağmen kullanıldığı söyleniyor. Özellikli sarf ihalesi 2 yıldır yapılamıyor. İşte bütün bu konuşulanlara önce Antalya Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri bir cevap verirse yanlış anlaşılmaları da ortadan kaldırabilir. Siyasi iktidar ise şimdilik sanırım bu olayları uzaktan izliyor. Yoksa bu konuşulanların çoktan üstüne gitmesi gerekirdi.  

Ben bu yazıyı kaleme alırken Genel Sekreterin Ankara'nın yolunu tuttuğunu öğrendim. 

Normalde ayın 14'ünde imza yetkisi biten Genel Sekreterin prosedür gereği yeni hastanede yeni görevine başlaması gerekir. Onun yeni görevine başlayacak olması sanırım bu konuşulanlar ile ilgili açıklama yapmasına engel değildir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık