• 10 Ekim 2017, Salı 1:17
FatihGürbüz

Fatih Gürbüz

Bir kadın memesine vatanı sizde satar mısınız?

Ülkenin içerde ve dışarıda yaşadığı sıkıntılar son günlerde iyice ayyuka çıkarken, “Bir kadın memesine vatanı satırım” diyenlerle sosyal medya şovenleri aynı safta buluştu.

Bir dönem adını bölücü yazılarla daha çok duyuran gazeteci Ahmet Altan’ın  köşe yazısında kullandığı “Bir kadın memesine vatanı satarım” cümleleri ile şimdi sosyal medya şovenleri arasında hiçbir fark yok.

Ahmet Altan;

Darbe yapacaklardı,

Planlamışlardı,

Gemiyi havaya uçuracaklardı,

Yunan uçağı düşüreceklerdi,

Camiyi bombalayacaklardı,

Kaos çıkaracaklardı diye attığı manşetlerle Fetöcülerin değirmenine su taşımıştı.

Birde Türkiye Cumhuriyeti’ni o günlerde önemsizleştirmek için bir kadının bir çift memesinin ucu ile özdeştirerek değersiz göstermişti.

Tabi burada kadını ülke ile ölçülendiren şahıs kadını küçümsettiği gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin de milli değerlerini tartışılır hale getirmek için bu ifadeyi kullanmıştı.

Bölücü bir gazete ve gazeteci olarak gördüğüm için Altan’ın o yazısını okuma fırsatım olmadı. Yazdıktan sonra almış olduğu eleştirilerden dolayı yakından takip etme fırsatım oldu. Altan’ın kızının kendi hemcinslerinden tepki gelmesin diyerek babasını savunan meme uçları ile ilgili hikayesini okumuşluğum olmuştu.

O dönemlerde Altan kardeşler kadın memesi eşittir Türkiye Cumhuriyeti yazılarıyla algı oluştururken, TV kanallarında dolaşarak “Türküm demeyi canım çekmiyor” diyen Nazlı ılıcak gibileri de unutmamız mümkün değil.

Tabi Ilıcak’lar ve Altan’lar böyle diyor diye ne Türklüğümüzden ne de canımızdan çok sevdiğimiz Türkiye Cumhuriyetinden vazgeçecek değiliz.

Sultan Alparslan’ın “Size öyle bir ülke aldım ki ebediyen sizin olacaktır” sözünü özümseyenler olarak bu tür bölücü yazıları yazanlar ülkemizi önemsizleştirdi diye sevmeyecek bir kadın memesine ülkesini satacak kişilerde olmadık.

O günlerde bu tür algı operasyonları yaşanırken şimdi de çok hızlı bir şekilde bir takım yerden hazırlanmış klişe resim ve yazıların hemen gündeme geldiğini görüyoruz.

Ermeni yazar Hırant Dink’in öldürülmesinin üstünden daha 24 saat geçmeden hafızalara kazınacak siyah zemin üzerine beyaz yazılan “Hepimiz Ermeniyiz” dövizleri gibi sosyal medyada hazırlanıp yaygınlaştırılan paylaşımları ve alet olanları da görmezden gelemeyiz.

Nedir bu paylaşımlar?

Ateş çemberine dönen sınırlarımızda “Arap Baharı”nı gecikmeli olarak çeşitli oyunlarla Türkiye’ye yaşatmaya çalışan Siyonist cephelerin oyunlarına satranç oynar gibi karşılık veren devlete karşı başlatılan algılar, milli değerler, yıkılmaya çalışıyor.

Ülke eğitim ortalamasının ilköğretim olduğu ülkemizde cahili de, eğitimlisi de akademisyeni de tek bir noktadan çıkan yazıları zevkle paylaşıp cephede canını ortaya koyan Mehmetçiğe polise hakaret ediyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 81 Düzce, 82 Kerkük, 83 Musul dedi ve sosyal medyada ortalık karıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bir gece ansızın gelebilir” dedi yine ortalık feryat figan.

ABD vize başvurularını dondurdu, sanki herkes her gün Amerika’ya gidiyormuş gibi eleştirmeye başladı.

Mahalle siyaseteni, kahvehane siyasetini, sokak siyasetini biliyorduk da sosyal medyadan herkesin ülkeyi yönetebileceğini bilemiyorduk öğrenmiş olduk.

Laf kalabalığıyla salata yapan sosyal medya kahramanlarının daha iki lider bu açıklamaları yapmadan birkaç gün önce Kerkük ile ilgili paylaşımlarıyla sanal kahramanlıkta birbirleriyle yarışıyordu.

Kendi kendilerine strateji üretip eleştiren bu sosyal medya fenomenleri cephede düşmanla karşı karşıya gelen güvenlik güçlerini sanırım sosyal medyada buldukları bir kadın memesine satacak hale geldiklerini hatırlatmam gerekiyor…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık