• 14 Haziran 2017, Çarşamba 17:14
ErsinAybar

Ersin Aybar

YENİ PARTİ Mİ , PLATFORM (!) MU, PARTİSİZ CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN BEKLEYİŞ Mİ?

20Haziranda MHP tüzük tadilât kongresi ile  ilgili  mahkeme sonrası kamuoyunda gündemi işgal edecek gelişmelere şahit olacağız. 
Her nekadar 22 Haziran mahkeme kararlarından  " yeni Türkiye'yenin  çook tarafsız hukuk sistemi gereği " pek fazla ümitli olunmasa da  Cenap Şahabettinin  ünlü sözü aklımızın bir köşesinde her zaman vardır. " Ümit en geveze kuştur, daima öter. " 

20 Haziran mahkeme sonucu beklendiği gibi olumsuz çıkarsa  hemen akabinde  MHP muhalefet kanadından  ( en fazla bayramdan sonra)  kamuoyunun uzun süredir beklediği bir  açıklama  geleceğinin   duyumlarını alıyoruz. 

Merak edilen bu açıklamanın içeriğidir. Açıklama bir yeni partinin kuruluşu ile igili mi olacak yoksa 2018 için  yeni bir plâtformun  kuruluş bildirgesi mi  yoksa partlslz cumhurbaşkanlığı için bekleyişin açıklanması mı ?   Bekleyip göreceğiz.

Tahlillerimize 2. ve 3. şıklardan başlayalım.  Partisiz cumhurbaşkanlığı için bekleyiş süreci alternatiflerin en şanssız ve olumsuzu olur bize göre . 
Başkanlık seçimlerine 2 yılı aşkın bir süre varken geleceğe yönelik remil atmak ne derecede gerçekçi olur?  Zaman içerisinde gelişecek olaylar içerisinde gündemin nasıl ne şekilde değişeceğini , fevkalâde olayların olup olmayacağını   ,olursa olayların kimlerin yıldızlarını parlatıp kimleri öne çıkaracağını kimse bu günden tahmin edemez. 

Hatırlayalım; MHP muhalefetinin  lk çıkış aylarında  adaylardan Meral Akşener,  yalnız ülkücülerin MHP muhalif tabanının değil neredeyse Türkiye siyaset yelpazesinin tüm kanatlarının zımni desteğine ulaşmış" tek adam diktatöryasına karşı küsmüş içine kapanmış, kendi desteklediği siyasi hareketlerden ümidini kesmiş  halk yığınları tarafından büyük bir heyecan ve ümitle desteklenmişti. Öyle ki Meral  rüzgârı fırtınaya fırtına kasırgaya dönüşmüştü. 

15 Temmuz kalkışma hareketi. sonrası oluşan şartlar ve yürütülen plânlı iftira ve yıpratma kampanyaları neticesinde halkın büyük bir kısmı korktu, çekindi ve kabuğuna  çekildi. 
Yeniden bir Tayyip bey rüzgârı estirilince Meral hanım'ın popülâritesi büyük ölçüde zarar  gördü. 

Referandum sürecinde Meral hanımın cesur ve korkusuz tavrı  azmi   pusan, korkan halkı cesaretlendirip hareketlendirince başlangıçtaki  Meral ittifakının zımni destekçilerinden önemli bir kısmı  yeniden cephedeki yerlerini aldılar. . 
Amma yine de şunu açıkça söyleyelim; eğer 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü olmasaydı daha önceki olağanüstü bir sayıya ulaşan zımni Meral destekileri aynen yerlerinde dursaydı referandum da ` HAYIR çıkardı. 
Örneğimizde gördüğümüz gibi 2,5 yıl önceden fal bakıp partisiz cumhurbaşkanlığı sürecini tercih etmek büyük riskler taşır. .

2. şık olan 2018 için ortak bir plâtformun içinde olma açıklaması ise tam bir dağın fare doğurması olayı olur. 
Zira sonuç olarak tüm muhalefet kendini böyle bir ittifaka mecbur hissedecektir. 
HDP  bazı pazarlıklar karşılığı 2018 de Tayyip beyin Başkan adaylığını desteklerse bu  muhalefet için bir fırsat oluşturur. 
HDP ye kuşku ile bakan AKP seçmen gurubunun fire oranı bu durumda yükselecektir. 
Tayyip beyin can simidi o şartlarda oy oranı çok küçülse de Bahçeli MHP si olacaktır ki eğer o şartlarda HDP  Tayyip beye açık destek verirse o küçük oranda Bahçeli MHP si desteğide kaybolur. 

2. şık olan  ortak plâtform ileriki aşamada tüm muhalefetin  zorunlu tercihi olacaktır, 
ve ileride nasıl olsa gerçekleştirilecektir. 

1. Şıktaki yeni parti bizce aklın yoludur ve mutlaka kurulmalıdır. Kurulmalıdır ama nasıl , ne şekilde, hangi temeller üzerine  kurulmalıdır ki  bir anda Türk halkının umudu  haline gelebilsin. 
Kurulma zamanının  şu an için uygun zaman olduğunu düşünüyorum. Partinin kuruluşunda mutlaka ama mutlaka  MHP muhalefet hareketinin tüm liderleri hareketin içinde yer almalıdır. Özellikle  Meral hanım'ın yanında Ümit hoca ve Sinan Ogan tüm kadrolarıyla yeni partinin  kadrolarında olmalıdırlar. 
MHP muhalefet hareketinin  3-4 parçaya bölünmesinden  kaynaklanan kadro zaafiyetleri böylesine bir birleşme anında glderllecektir .

MHP Muhalefet öncülerinin her birinin kendilerine göre avantajları ve dezavantajları vardır.  

Ümit hocanın stratejist olması ,  engin ve derln blr bllgl birikimi, yıllarca televizyon açık  oturumlarında gösterdiği ekran performansı , ülkücü camianın tümünün özel günlerine gösterdiği itina   ve kadrosunda  başta Yusuf hoca olmak üzere çok kaliteli isimler bulunması artılarıyken   belkide kişiliğinin  doğal görüntüsü olarak halka dokunamaması   aura çekiciliğinin  olmaması  önemli dezevantajlarıdır.  " yıllar öncesi MHP nin gereken patlamayı yapamaması üzerine tüm arkadaşlarımızın  Devlet Bahçeli'ye alternatif  aradığı günlerde   arkadaşlar arasında  bir sohbette 1980 öncesi Manisa  MHP il başkanı olan  Erol Maraşlı'ya  benim alternatif adayım Ümit hoca  deyince; Ben de aynen senin  gibi düşünüyorum ama tek endişem Ümit hocanın akademisyen oluşu, akademisyenlerin fildişi kulelerinden ahkâm keserek halka tepeden bakmaları demişti. 

Kendisi halâ özümüzde Türk milliyetçilerinin ve ülkücülerin  temsil kaabiliyeti en yükseklerde olan bir kaç entellektüelinden biridir. 

Halka dokunabilmek, halkla yüksek bir.elektrik iletişimi kurmak , aura genlşliği  parti başkanlığından liderliğe  giden yolun başlangıcıdır. 

Çok partili dönemin popüler halk liderlerine bakarsanız bu  gerçeği  örebilirsiniz . Menderes-Demirel-Ecevit-Özal ve. en son olarak Tayyip Erdoğan  .

Kendi siyasi hareketinin dışında kalan  siyasetle ilgisi seçim dönemlerinde oy kullanmaktan öteye gitmeyen ortadaki seçmene ve kendi partisi dışındaki partilerin tabanlarına da seslenebilen  kısacası halka dokunabilen  toplum öncüleri veya siyasi parti  genel başkanları popüler halk liderleri olarak nitelendirilirler. 

Popüler  halk liderlerinin  mutlaka en  bilgili en donanımlı  en kültürlü en iyi stratejist olmaları gerekmez. Nitekim pratikte de bu aynen böyledir. Tayyip Erdoğan'dan daha donanımlı , bilgili kültürlü AKP içinde bir çok  kişinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat yine biliyoruz ki AKP içinde halka dokunabilen , geniş halk kitlelerini peşinden sürükleyebilen ve alınan oyların


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık