• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

Yangın var yangın! Kim söndürecek bu yangını?

Öteden beri okurlarımızla paylaştığımız bir temel tespitimiz vardır.;  iç politika dinamiklerini dış politikadan bağımsız düşünerek çözemezsiniz .  20. Yüxyıln 3. Çeyreğinden itibaren dünya  öylesine hızlı gelişen bir bilgi teknolojileri çağına girdi ki  artık bilhassa büyük ve güçlü devletler tabiri caizse  takibi altına aldıkları devletlerin en üst birimlerindeki şahısları bire bir yatak odalarına kadar izleyebiliyorlar.  Bu büyük takip makanizmasına sahip güçlü devletler sahip oldukları lojistik güçle kendi topraklarından onbinlerce km uzaklıktaki bölgeleri ve devletleri yaptırım güçleri sayesinde kontrol altında tutup dizayn edebiliyorlar. 

Şu anda gerek içeride yaşadığımız elim olaylar gerekse bölgemizde yaşanan vahim gelişmeleri yorumlamak için dış politika uzmanı olmaya gerek olmadığını düşünüyorum.  150 yıldır topraklarımız üzerinde oynanan emperyalist oyunun  100 yıl önceki Wilson Prensipleri bölümünün birebir kopyesnin günümüzde tekrarlandığını görüyoruz. 

Sevr ile hedeflerine yaklaşan emperyal sistem Doğu ve Güneydoğu Anadoluda Kürdistan Ve Ermenistan kurdurma hayallerini  Türk Kurtuluş savaşının sonunda Lozan anlaşması ile bir başka bahara ertelemişti.  20. Yüzyılın 3. Çeyreğinde tekrar hareketlenen emperyal sisrem Ermeni hareketini Asala ile diriltmeye çalışmlş fakat  Türk Devlet aklının basiretli bir şekilde milli sivil insiyatifi devreye sokması ile Asala bir süre sonra çökertilmiş Ermeni diasporasının tüm çabalarına karşın  devlet olarak akıllı bir Ermeni politikası izlememiz sonucu Tehcirin 100. Yılındada   Ermeni tezlerinin dünyada büyük yankılar yapmasını  önlemiştik.

Tabii ki bu sonuçta Türkiyede Ermeni tezlerine güçlü destekler sağlayacak bir Ermeni topluluğunun olmamasının büyük rolü vardı.  Olayın Kürt boyutunu incelediğimizde bu gerçeği bir kez daha hatırlıyoruz.  Asala belâsını defeden Türkiye Cumhuriyetinin başına bu defa  Kürt kartı açılarak PKK  BELÂSI MUSALLAT EDİLDİ. 1960 lı yıllardan beri gayrimilli sol örgütlerin de desteği ile boy gösreren -DDKO -DEVRİMCİ DOĞU KÜLTÜR OCAKLARI  1980 lerden itibaren PKK olarak faaliyet gösterirken başlangıçta ve esasta Marksist Leninist militarist   ve terörist bir örgüt olarak boy göstermesine rağmen  19 ve 20. yüzyılda İngiltere'nin üstlendiği Emperyal sistemin patronluğunu 20. Yüzyılın  ortalarından itibaren devralan ABD nin  Ortadoğu ve Anadolu plânlarının tahakkuku lçin   kendi ideolojik sistemine ters gardlı olsa da   sürekli desteğini aldığını görüyoruz. 

Ermeni Asala Türkiye içinde bir destek bulamazken PKK içeride başlangıçta Marksisr Leninisr sol ve şöven ayrılıkçı Kürt seçkinlerinin desteği ve batılı ajanların katkılarıyla önemli bir tabana sahip oldu.  Özellikle 2002 den sonra uygulanan ABD ye diyet politikaları ve dayatılan açılım süreci sonrasında Kürt halkı üzerinde PKK nın uyguladığı  kısmen baskı ve korku kısmende  Kürt seçkinlerini hareketlendiren tarihteki ilk Kürt devletini kurabilmek heyecanı PKK yı bu günkü güçlü konumuna getirirken zaman içinde daha bir örgütlenip kır gerillâlığının yanı sıra şehir gerillâlığı ve  KCK ile gölge devlet yapılanması sonucu kolluk, yargı, idari yapılanmalara kadar organize oldular. 

Açılım süreci  PKK için müthiş bir gelişimi hazırladı. ABDnin dayatıp Henri Barkey , David Philips ikilisine hazırlatıp Beşir Atalay'a okuttuğu açılım sürecinde PKK Habur , Oslo, Dolmabahçe kazanımları ve hükümetlerimizin delâletleri ile silâhlanip" kahpe batının İŞİD gerekçesiyle orta ağır silâhları PKK cephesine yığması "  güçlenmesi HDP li belediyelerin iş makinaları ile tüm stratejik noktaları kazıp bombalar ve mayınlar yerleşririp üstlerini tekrar örtüp asfaltlamaları ile  bu günkü  büyük kalkışmayı isyanı başlatmalarının zemini hazırlandı. 

Batının çadır Tiyatrosu  İŞİD bu arada rolünü mükemmel bir şekilde oynuyor. Adıyaman'dan, Çeçenistan,dan , Afganistan'dan  cihat için ,  islâmın kılıcı olmak için kopup gelen islâmı cahil şeyhinin anlattığı gibi algılayan bu saf garip cahil çocuklar nereden bilecekler ki İŞİD dedikleri bu örgütün beyin takımının ABD İSRAİL VE İNGİLİZ'ler tarafından yönetildiğini !  İngiliz aksanı ile konuşan birilerinin kestiği kafaların dünya tv lerinde gösterilmesi ile titretilen korkutulan  hıristiyan batıya verilen mesaj cuk oturtuluyordu böylece !  " Bak işte radikal islâm bu  !  Ve ardından plânın 2. Kısmı uygulanıyordu. Bu kan döken kafa kesen İŞİD'e karşı PKK PYD. YPG yani Kürtler savaştırılıyor ve batının gözünde Kürtler kendilerini İŞİD'ten koruyan kahramanlar yeni SÜPERMENLERİ.  BATMAN ları oluyorlardı ! Eh artıkbu kahramanları mükâfatlandırmak gerekirdi ve yeni Wilson prensipleri gereği ABD artık  Doğu ve Güneydoğu da kurulacak  bir Kürt devleti sözü verebilirdi ! 

AKP hükümeti  Tayyip Erdoğan döneminde 1,5 -2 yıl önce Suriye politikaları konusunda gizlice yaptığıbazı uygulamalar yüzünden ABD İLE PAPAZ OLUNCA  artık ne BOP kalmıştı ne de eş başkanlık !  İçte de ABD nin en sadık mürrefiki ve başlangıçtan beri kankası olan Gülen Cemaati ile resmen savaş başlatılmıştı.   Bu gelişmeler en çok PKK ya yarıyor ve PYD koluyla batının sınırsız desteğini buluyordu. İşte tam bu ahvalde 7 Haziranseçimleri öncesi ABD nin ve Batının paralı uşakları olan Mümtaz(!) Türk basınının %90 ı HDP yi parlatıp  PKK dan bağımsız demokratik bir siyasi parti olduğu masalını anlatmakla meşgullerdi gazete ve televizyonlarında ! 

Nasılsa her kötü olayı yıkacakları bir lmaj vardı ya HDP YE BARAJ ÜSTÜNÜ SAĞLAYACAK BİR MAĞDURİYET GEREKİYORDU ! HDP DİYARBAKIR MİTİNGİNDE BİR BOMBA PATLATILDI  ! 4 kişi öldü fail nasılda çabuk bulundu(!) Adıyamanlı bir İŞİD militanı... Ve HDP 7 Haziranda mutlu sonu kutluyordu ; %13

ABD artık haddini bilmeyen Türkiye'ye son darbeyi vurmalı ve Kürt devletine doğru hızlı adımlar atılmalıydı. Ve Suruç'ta Kobani'ye yardım götürecek  DHKPC nin gençlik yapılanmasının ortasında bir bomba patlatıldı. 34 kişi öldü ve aralarında gariptir tek PKK lı ve HDP li yoktu ! Fail belliydi tabii ! Tereddütsüz ilân edildi (!) İŞİD MİLİTANLARI !...Ve bemen o gece PKK militanları yataklarında uyurken 2 polisi Ceylânpınar'da infaz ettiler. Ardı arkası kesilmiyor ve Şırnak'ta 16 asker Iğdır'da 14 polis derken 7 haziran'dan bu güne PKK nln katlettiği şehit sayısı 200 ü buluyordu. 

8-10 ilçede özerklik ve kanton ilân etmek isteyen ve uygulamaya Cizre ile başlamak isteyen PKK ya karşı hükümet nihayet ABD insiyatifine kulaklarını  tıkayarak açılımı falan bir tarafa bıtakıp ciddi bir harekât başlattı.  Harekâtta gayri resmi rakamlara göre 2500 PKK lı öldürüldü. Pabucun pahalı olduğunu gören PKK ve Siyasi uzantısı HDP barış ateş kes çağrıları yapıp güvercini oynamaya kalkarken bir yandan da PKK pusu kurarak asker ve polislerimizi şehit etmeye devam ediyordu. 

 10 Ekim Cumarteai olanlar oldu yandı yürekler kavruldu . HDP ve her zaman her ahvalde destek olan yandaşları nihilist yıkıcı sol örgütler Ankara Sıhhiye'de bir barış mitingi düzenlediler. Adı barış olan bu mitinge gerçekten barış ve huzur isteyen iyi niyetli ve şiddete bulaşmamış onlarca sol sivil toplum kuruluşları da katılmak için sabah saatlerinde Ankara Garından Sıhhiye'ye doğru hareket ederken şeytani bir plân işletildi ve Türkiye tarihinin en büyük toplu suikastı gerçekleştirildi. Şimdilik açıklanan ölü sayısı 96 ve çok ağır yoğun bakımdakilerin sayısı 58  ! 

Tahmin ettiğiniz gibi fail hem basın hemde resmi ağızlar tarafından erkenden açıklandı .  Katil İŞİD (!)   Bu kadar cana kıyan bombanın amacının son PKK terör olaylarından sonra dip yaparak baraj altı tehlikesi yaşayan HDP yi  barajın üstüne çıkarmak için CİA destekli PYD  PKK  organizasyonudur diyenler satılık basın ve tv lerin ortak yayınıyla vaveyla ve gürültüler içinde seslerini duyuramıyorlar . 

Yangın var yangın ! Kim söndürecek bu yangını ?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık