• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

TÜRK MEDENİYETİ

 BU HAFTAKİ KÖŞE YAZIMI  25 ARALIK CUMA AKŞAMI SALİHLİ BELEDİYESİ ZAFER KESKİNER TİYATRO SALONUNDA  TÜRK OCAKLARI SALİHLİ ŞUBESİ ORGANİZASYONU İLE GERÇEKLEŞEN PRF DR ORHAN GEDİKLİNİN KONUŞMACI OLDUĞU " TÜRKİSTANDAN DÜNYAYA YAYILAN TÜRK MEDENİYETİ " KONULU KONFERANSTA YAPTIĞIM AÇIŞ KONUŞMASINA  AYIRIYORUM 


BU GÜN BURADA  TAKDİR ŞÜKRAN SAYGI VE RAHMETLE ANDIĞIM TURAN YAZGAN HOCAMIZIN  TÜRK DÜNYASI  ARAŞTIRMA ENSTÜTÜSÜ TARİH DERGİSİ YAZARLARINDAN BİR İNİ AĞIRLIYORUZ  BİRAZ SONRA TURAN HOCAMIN EKİBİNDEN PRF DR ORHAN GEDİKLİ SİZLERE TÜRKİSTANDAN DÜNYAYA YAYILAN TÜRK MEDENİYETİNİ ANLATACAK 

BU ARADA DEĞERLİ BİR KONUĞUMUZ DAHA VAR ORTA DOĞU GAZETESİ KÖŞE YAZARLARINDAN ALİ ÖNCÜ BEY DE ARAMIZDA ! 

PROTOKOLÜ AYRI AYRI SAYMAYACAĞIM  KUSURA BAKMAYIN BİR KÜÇÜK UNUTMA ACI TENKİTLERE YOL AÇIYOR EN İYİSİ TOPTAN SELAMLAMAKTIR TOPLULUĞU.  . NE DEMİŞ SARIŞIN BOZKURT MUSTAFA KEMAL ATATÜRK "BENİM EN BÜYÜK AYRICALIĞIM TÜRK OLARAK YARATILMAMDIR.  "  O HALDE      BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN AZİZ MENSUPLARI TANRI KATININ SELAMI ÜZERİNİZE OLSUN.  
AZİZ MİSAFİRLER , BU GÜN BURADA TÜRK OCAKLARI SALİHLİ ŞUBESİNİN DÜZENLEDİĞİ GELENEKSEL KÜLTÜR KONFERANSLARI SERİSİNDEN BİR KONFERANS İÇİN BULUNUYORUZ

GÖREV SÜREMİZİN BAŞLANGICI NDAN BU GÜNE KADAR  GEÇEN 5-6 YIL İÇİNDE 50 Yİ AŞKIN TÜRK DÜNYASININ ÖNEMLİ KÜLTÜR BİLİM TARİH EDEBİYAT VE SİYASET  ADAMLARINI  HALKIMIZA DİNLETEREK  TOPLUMUN SOSYO KÜLTÜREL DEĞERLER MANZUMESİNE KATKIDA BULUNDUK.  ARKA TARAFTA GURUPLAR HALİNDE GENÇLERİ GÖRÜYORUM    BU MANZARADAN NE KADAR MUTLU OLDUĞUMU KELİMELERLE ANLATAMAM . 

HOŞ GELDİNİZ GENÇLER !     LÜTFEN BU SÖYLEYECEKLERİMİ CAN KULAĞIYLA DİNLEYİN ! BU SALONDA BU KÜRSÜDE DAHA ÖNCEKİ KONFERANSÇILARDAN İKİSİNDEN KÜÇÜK ALINTILARI NAKLEDECEĞİM SİZLERE .  TÜRK ŞİİRİNİN BÜYÜK USTALARINDAN YAVUZ BÜLENT BAKİLER  KONFERANSININ BİR ANINDA DİNLEYİCİLERE ŞÖYLE SESLENMİŞTİ. " BEN SİVAS'TA BÜYÜDÜM YETİŞTİM BABAM  TABİRİ CAİZSE OSMANLI BİR ADAMDI BİZLE HİÇ YÜZ GÖZ OLMAZ ARAMIZDA MUTLAKA BİR MESAFE BIRAKIRDI. HİÇ BABAMIN BENİMLE UZUN BİR KONUŞMA YAPTIĞINI HATIRLAMIYORUM. BİR İSTİSNASI İLE. 

ANKARA HUKUKU KAZANMIŞ SİVAS GARINDA ELİMDE TAHTA BAVULUM TREN BEKLERKEN BABAM BENİMLE UZUN UZUN KONUŞUP YAPACAKLARIM VE YAPMAM GEREKENLERİ YOLU YÖNTEMİ BİR BİR ANLATTI     ELİME BİR KART VERDİ  SEMTİ TARİF ETTİ BU KARTTA YAZILI OLAN ŞAHSA GİT SANA NE YAPMAN GEREKTİĞİNİ ANLATIR DEDİ. ANKARAYA İNİNCE İLK İŞİM KARTIN KİME YAZILDIĞINA BAKMAK OLDU.   KARTTAKİ İSİM BABAMIN YAKIN ARKADAŞI İMİŞ  BAKTIM  "OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ "  SONRADAN ÖĞRENİYORUM DÖNEMİN EN PERVASIZ CESUR MÜCADELECİ TÜRK MİLLİYETÇİSİ AYDINLARINDAN ŞAİR VE YAZAR...

BENİ İYİ KARŞILADI ANLADIM Kİ BABAMIN BAYAĞI HATIRI VARMIŞ ! İHTİYAÇLAR VE HOŞ BEŞTEN SONRA KALK GİDİYORUZ DÜŞ PEŞİME DEDİ VE  BİR BİNADAN İÇERİ GİRDİK KAPIDA TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ YAZIYORDU BİR KOLTUĞA GÖMÜLMÜŞ SÜREKLİ ETRAFINDAKİLERE BİR ŞEYLER ANLATAN SAÇI SAKALI BİRBİRİNE KARIŞMIŞ UFAK TEFEK ÇELİMSİZ BİR ADAMIN YANINA GİTTİ VE BENİ  ONA EMANET ETTİ. BAK YAVUZ BU GALİP ERDEM O NE DERSE ONU YAPACAKSIN BURASI SENİN EVİN YUVAN ARTIK EVİNDEN OKULA OKULDAN BURAYA BU ÜÇGENİN DIŞINA ÇIKMAK YOK ! 

İŞTE SONUÇ ORTADA  BENİ OSMAN YÜKSELLER GALİP ERDEMLER  TÜRK OCAKLARI ŞEKİLLENDİRDİ. ANALAR BABALAR LÜTFEN ÇOCUKLARINIZI BU KUTSAL OCAĞA TÜRK OCAKLARINA GÖNDERİN ! 

İKİNCİ ÖRNEK DAHA ÇOK YENİ  GEÇEN KONFERANSIMIZ ÖNCESİ AZERBEYCANIN VE TÜRK DÜNYASININ ASENASI TÜRKÇÜ TURANCI  BİLGE KIZI GANİRE PAŞEYEVA İLE TELEFONDA KONUŞUP KENDİSİNİ SALİHLİDE BİR KONFERANSA İKNAYA ÇALIŞIYORDUM Kİ BİRDEN ONUN İFADELERİ KARŞISINDA DERİNDEN SARSILDIĞIMI HİSSETTİM KAN DOLAŞIMIM HIZLANMIŞ DUYDUKLARIM BENİ DERİNDEN ETKİLEMİŞTİ " BENİM ANAMDA BABAMDA DEDEMDE TÜRK OCAKLI AZERBAYCANIN İLK KURUCU CUMHURREİSİ MEHMET EMİN RESULZADE DE TÜRK OCAKLI EN BÜYÜK TÜRKÇÜMÜZ HÜSEYİNZADE ALİ DE TÜRK OCAKLI TÜRK OCAKLARININ KURUCUSU GARABAĞLI AĞAOĞLU AHMET TE TÜRK OCAKLLI !  ZİYA GÖKALP İN MEHMET EMİN YURDAKULUN TÜRK OCAKLARINA DEĞİL KONFERANS VERMEK GURBAN OLURUM BEN GURBAN ! BEN TÜRK OCAKLARININ  KULU KÖLESİ OLURUM ERSİN BEY ! " 

İŞTE GENÇLER TÜRK OCAKLARI BUDUR VE SİZLERİ BAĞRIMIZA BASMAYA HAZIRIZ ! ANALAR BABALAR ÇOCUKLARINIZI TÜRK OCAKLARINA GÖNDERİN ! 

TAM SIRASIDIR SÖYLEYELİM! TÜRK OCAKLARI AKADEMİK BİR PROGRAM BAŞLATTI TÜM TÜRKİYEDE BÜTÜN ŞUBELERDE HAFTADAİKİ SAAT ÜÇER AYLIK DÖRT DÖNEM SÜRECEK TARİH EDEBİYAT GENEL KÜLTÜR SOSYOLOJİ   AĞIRLIKLI BİR EĞİTİM SONUCU MEB VE TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ ONAYLI PRESTİJLİ  BİR SERTİFİKA  VERİLECEKTİR GENÇLER ÖZELLİKLE SİZLERE SESLENİYORUM !   

SALİHLİ TÜRK OCAĞI TÜRK OCAKLARI TARİHİNDEKİ EN ESKİ ŞUBELERDEN BİRİDİR 1915 TE İZMİRDEN BİR AY SONRA KURULMUŞ 1925 TE KURTULUŞ SAVAŞI SALİHLİ ŞEHİTLERİNE BİR ŞEHİTLİK ANITI YAPTIRMIŞTIR. BİZİM YÖNETİMİMİZDE TÜRK OCAKLARININ 100. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE 4 METRE YÜKSEKLİK 7 METRE ÇAPINDA SELÇUKLU MİMARİ TARZINDA SOM BEYAZ MERMERDEN   ŞEHRİN PAZAR MEYDANINDA BİR ANIT ÇEŞME YAPTIRMİŞTIR Kİ BU ESER TÜM TÜRKİYE DEKİ TÜRK OCAKLARI ŞUBELERİ ARASINDA 100 YILA İZAFETEN YAPILAN TEK ANIT ESERDİR.  SALİHLİ ŞUBESİ OLARAK DERGİ VE BÜLTENLERİMİZİ DÜZENLİ OLARAK VE A KALİTE ZENGİN MUHTEVALI ÇIKARIYOR KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ KONFERANSLAR İLE ŞEHRİN KÜLTÜR DAMARLARINI BESLİYORUZ.

 

  AZİZ MİSAFİRLER  ŞUNU SÖYLEMEDEN BURADAN BİR ADIM ATMAM   !   YERYÜZÜNDE ZULUM GÖREN BÜTÜN TÜRK BOYLARI İÇİN YÜREĞİM YANIYOR KANIYOR YÜREKLERİMİZ KAN AĞLIYOR  BAŞTA BAYIR BUCAK HALEP SURİYE TÜRKMENELİ KERKÜK TALAFER TÜM IRAK  TÜRKMENLERİ     DOĞU TÜRKİSTAN UYGUR KAZAK TÜRKLERİ  KARABAĞ AZERİ TÜRKLERİ GÜNEY AZERBEYCAN TEBRİZ AZERİ TÜRKLERİ  ÇEHRAGANİ TEBRİZDE HER MAÇI  ONBİNLERİN BOZKURT İŞARETİYLE NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE NİDALARINA SAHNE OLAN  F C TRAKTÖR. TAKIMI SELÂM SİZLERE.  !  KIRIMDA RUS İŞGALİNDEKİ TATAR TÜRKLERİ   SÜRGÜNDEKİ AHISKALAR  ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ VEREN SEKELLER SELÂM SİZLERE     !    TANRI TÜRKÜ KORUSUNLA OLMAZ.  BİZ TÜRKLER TANRININ YERYÜZÜNDEKİ ELİYİZ.    ELİMİZİ TAŞIN ALTINA SOKACAĞIZ VE YERYÜZÜNDEKİ EZİLEN BÜTÜN TÜRKLERE MADDEN  MANEN BÜTÜN VARLIĞIMIZLA YARDIM ETMEK MECBURİYETİNİ VİCDANIMIZDA HİSSETMELİYİZ !  İŞTE TÜRK OCAKLARI DÜN TÜRKMENELİNDEYDİ BU GÜN BAYIR BUCAKTA TÜRKMEN DAĞINDA ! 

 


KÜLTÜR DEDİK TE EMPERYAL AZGIN SÖMÜRGECİ HAÇLILAR  BİZE TÜRK GÖÇEBE.    ÇOBAN TOPRAK BİLE İŞLEYEMEZ , MEDENİYET.  NEREDE ONLAR NETEDE  DİYORLAR    !    ASLINI BİRAZ SONRA HOCAM ANLATACAK.   

 BEN ŞU KADAR SÖYLEYEYİM YETER ! 

TURFAN  KARIZLARI SU KANALLARI 5000 METRE YÜKSEKLİKTEN TANRI DAĞLARINDAN  TAKLAMAKAN ÇÖLÜALTINDA 110 METRE DERİNDEN 60 KM  TOPLAM 5100 KM SU KANALLARI  MEDENİYETİN DİK ALÂSININ İSPATI DEĞİLMİDİR ?    LOLÂN GÜZELİ  MUMYASI URİMÇİ MÜZESİNDE SERGİLENİYOR BİNLERCE YIL ÖNCESİNDE YAŞAYAN BİR TÜRK PRENSESE AİT OLDUĞU BİLGİSİNİ ÇİNLi
 ARKEOLOGLAR DÜNYAYLA PAYLAŞIYOR Kİ İŞE BAKIN KİREÇ VE KALKERLİ TOPRAKTA MÜKEMMEL KORUNAN LOLAN GÜZELİ NİN GİYSİLERİ HİÇ BOZULMAMİŞ VE GÜNÜMÜZ MODERN TEKSTİL VE MODASININ BİR VERSİYONUNU ANDIRIYOR. FRANKLAR GALYA ORMANLARINDA ANGLO SAKSONLAR BRİTANYADA ÇIPLAK DOLAŞIP GİYSİYİ TAKIYI BİLMEZKEN İŞTE LOLAN GÜZELİ MUMYASI !  ÇİN TIBBININ BİNLERCE YILLIK KÖKENLERİ KONUSUNDA DÜNYA İTTİFAK HALİNDEYKEN ÇİNLİ ARKEOLOGLAR  İLK BEYİN AMELİYATLARINI UYGUR HEKİMLERİN YAPTIĞINI AÇIKLIYORLAR ! KİM MEDENİYMİŞ ! 

ANLAŞILDI MI ? 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık