• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

Seçime 18 gün kala son durum

7 Haziran'a 20 günden az bir zaman kala Türkiye geneli nasıl görünüyor, bölgelerde ve iller bazında manzara ı umimiyye neyi gösteriyor. Bu konuda yorum yapabilmek için veri tabanlarının en az bilgi aktarabildiği bir seçim dönemini idrak ediyor olabileceğimizi söyleyebiliriz. 

Öyle ki gerçekten seçmenin bu kadar muamma bu kadar sır olduğu renk vermediği bir seçim dönemini daha önce yaşadığımızı hatırlamıyorum.Fakat her şeye rağmen  görebildiğimiz ve tespit edebildiğimiz ölçülerde ve özellikle bazı bölge ve illerin değerlendirilmesinde sosyal siyaset değerlendirmeleri olan 40 yıllık arkadaşlarımızla yaptığımız istişarelerden yola çıktığımızı da ifade edebiliriz. 

Öncelikle Türkiye genelinden yola çıkarsak seçimin belirleyici partisi olarak HDP yi gösterebiliriz. HDP nin Selâhattin Demirtaş'ın  Cumhurbaşkanlığı adaylığı dönemini referans olarak kullanan bir strateji izledlğini gözlemliyoruz. Özellikle solun değişik varyosyonlarından oy talep eden  emek öz değerlerine sahip bir siyasi parti görüntüsü ile CHP yi varyete solu olarak niteleyip itibar etmeyen sol kesimlere oynayarak barajı nasıl aşabilirim sorusuna alternatif çareler arayan HDP kurmayları takiyye sanatını kullanıp yer yer  Türkiye partisi görüntüsü vermeye çalışarak Kürt oylarının dışında yeni kaynaklar arayarak  baraj sorununa çare üretmeye çalışıyorlar. 

Derin siyaset analistleri HDP nin gerçek fotağrafının bu olmadığını bu vermeye çalıştıkları fotağrafın objektife direk yansıyan fotağraf olmadığını olsa olsa bu fotağrafın rotüşlanmış sübjektif bir  görüntü olduğu konusunda fikir birliği içindeler ve bizde ayniyle vaki böyle düşündüğümüzü belirtelim.  Hattâ daha da açık konuşarak HDP  yi PKK nın legal siyasi uzantısı olarak ta niteleyebiliriz.  Yani ülkemizi  30 küsür yıldır yangın yerine çeviren , 40 bin vatan evlâdını katleden, Türkiye'yi bölüp bağımsız Kürdistan hayali peşinde koşan  hain ve kalleş bölücü örgütün Türk siyasi arenasındaki temsilcisi bir siyasi partidir HDP. 

Siyasetin garip tecellisine bakın ki açılım plânlarını ve yol haritasını birlikte organize eden  yol arkadaşı  iki siyasi parti Oslo kardeşiği ilkelerine rağmen bu seçimde  kıyasıya bir oysal kavgaya girişerek birbirlerinden oy devşirme savaşı vereceklerdir.  HDP %10 barajına takılmamak için %7 civarında olan kendi taban oyuna ilâve edebileceği en verimli kaynak olarak  dini hassasiyetleri dolayısıyla AKP ye oy veren Kürt asıllı seçmen tabanını görmektedir. 

Sayımızı bilelim sloganıyla yıllardır AKP ye oy veren seçmeni etkilemeye çalışırken bir yandan da bir kısım sol seçmene ve demokrat eğilimli tabana da Türkiye Partisi olma yolunda hak ve özgürlük talep  eden  bir görüntü ile " bir defalık ödünç oy"  verin talebiyle yaklaşıp oy talep eden HDP  kurmayları haddi zatında şu an nekadar kritik bir eşikte olduklarını %10 barajını geçebilecek düzeyi yakalayamadıklarını çok iyi bilirlerken iktidar partisi AKP de HDP nin barajı aşması halinde tek başına iktidar olamayacakları ihtimali üzerinde ince hesaplar yaparak bu durumu aşabilecek derin çalışmalar yaparak HDP nin sandığa nasıl gömülebileceğinin stratejilerini üretmektedirler. 

Yani anlayacağınız  çıkarlar açıkçası yaşam söz konusu olunca Oslo Kardeşliği  rafa kalkıyor !  Öyle ya HDP barajı aşamazsa  AKP 300 ü epey aşan bir çogunlukla meclise girip tek başına iktidar olup başkanlık sisteminin yapı taşlarını döşeyecek bir Anayasa çalışması başlatacak , HDP parlemento dışında kalacak ve muhtemelen çok hızlı bir şekilde açılım sürecinin somut neticelerini talep ederek özerklık talebinin gerçekleştirilmesini dayatacak , aksi halde HDP barajı aşarsa 70 civarında bir vekille TBMM ne girerken muhtemelen AKP 275 in altına düşerek tek başına iktidar olma imkânını da bulamayacak. " bu ihtimal için başat şart AKP içindeki milliyetçi oyların bir kısmının MHP ye geçiş yapmasıdır ki şu anda görünen resim bu şekildedir" 

Birinci ihtimalin gerçekleşmesi akla daha yakındır ki siz isterseniz komplo teorisi olarak niteleyin biz bu işin derin güçler tarafından bu şekilde plânlandığını düşünüyoruz.  Şöyle ki HDP bir hayal yolculuğu olan barajı aşma yolculuğuna çıkarken sonuç kendileri için hüsran da olsa neticede  kurmaylararası anlaşmada referandum- Anayasa değişikliği -Başkanlık sistemi- özerklik sözleri alınıp mutabakat sağlandıysa HDP nin barajı aşıp  aşmamasının veya meclise girip temsil edilmesinin kıymet i harbiyesi ne olur?   Bağımsız olarak seçime girecek HDP nin 20-25 milletvekili ile mecliste temsil edilmesi mi yoksa parti olarak seçime girerek baraj altında kalmalarına rağmen AKP nin 330 un üzerinde bir sayıyla meclise girmesine hizmet etme karşılığı referandum Anayasa Başkanlık ve Özerklik ayaklarının gerçekleşmesi mi  HDP -PKK kurmaylarının işlerine gelir ? 

Elbette ki HDP -PKK çizgisi yıllardır verdikleri mücadelenin" Türkiye'yi bölüp bağımsız Kürdistan'ı kurmak "  yolundaki önemli aşama olan Özerkliği tercih edeceklerdir.  Bu tartışılmaz bile ! Yani bile bile lâdes parlemento dışında kalıp AKP nin güçlü olarak gelmesinin karşılığı olan mükâfat Özerklik ! Ama her şeyin bir bedeli karşılığı var  ! Özerkliğe karşılık parlemento dışında kalıp AKP ye referandum Anayasa Başkanlık sürecini sağlamak az şeyler mi ? İnce siyaset dedikleri böyle şeyler galiba ! Kitleler hiç bir şey farketmeden anlaşan taraflar istediklerini alacaklar! Oh ne alâ memleket !  Emperyal güçler memnun 150 yıllık projeleri gerçekleşiyor! PKK-HDP cephesi memnun 40 yıldır sürdürdükleri bölücü harekâtın meyvelerini toplayacaklar! Birileri memnun tü kaka parlementer sistemin yerine kuvvetler birligine dayanan güçlü bir başkanlık sistemi getirmiş olacaklar! Eh olacak o kadar onlar memnun vatan mahzun, millet mahzun ! 

Diyelim ki iş anlaşma gibi olmadı ve Bir şekilde HDP barajı aştı ve 70 vekille TBMM ye girdi . AKP tek başına iktidar olamadı . O zaman dünyayı idare eden dış politik dinamikleri yeni bir çözüm üretirler mi dersiniz! Üretırler üretirler ! Sonraki yazıda da o üretimleri ve diğer partilerin muhalefetin genel görünümünü inceleyip bölgeler ve iller özeline geçeceğiz ...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık