• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

Salihli'de Paşayeva fırtınası esti

        Salihlide   ve Manisa'da 8-9 Aralık günleri tam bir Paşeyava fırtınası esti diye tanımlayarak  yazımıza başlayabiliriz.  Azerbaycan milletvekillerinden Azerbaycan -Türkiye parlemontolar arası dostluk heyetinde yer alan  Azarbeycan'ın eski devlet başkanlarından büyük Türk milliyetçisi  Ebulfeyz Elçibeyin danışmanlarından Türkçü Turancı  Ganire Paşayeva    Salihli Belediyesinin  Kültür organizasyonlarından   52. Şiir İkindileri  proğramına katılmak için  Salihli Belediyesi tarafından  Salihliye davet  edilmesiyle   başlayan süreçte  Salihli ve Manisa kültür çevreleri özellikle de   Türkçü Turancı hassasiyeti olan çevreler    bu 2 gün içinde fevkalâde  verimli ve  duygusal anlar yaşadılar. 

 Sayın Paşeyava bu 2 gün içinde bulunduğu bütün topluluklarda  konuştuğu her organizasyon ve konferansta  inceliği zerafeti nezaketi  ve   kültür birikimi donanımı akıcı ifade kaabiliyeti ile   bölgemiz insanını derinden etkileyerek gönülleri fethetti.  Onu daha önceden tanımayıp ilk defa tanıyan gören ve dinleyenleri  şok eden  ana unsur böylesine zarif ince ve güzel genç bir hanımda böylesine derin bilgelik  konulara vukfuyyet ve   güçlü bir kültür birikimi  görmeleriydi. 

Biz böylesine  güçlü bir kişiliği çok öncelerden bildiğimiz ve takip ettiğimiz için  Paşayeva'nın Salihli proğramındaki  Şiir İkindileri   şiire hizmet ödülü verilmesi sırasında yapacağı edebiyata ve sanata   yönelik kısa bir konuşmanın  Salihli için yeterli olamayacağını düşünüp  Ganire Paşayeva ile direk telefon ve mail yoluyla temasa geçip  Salihli 'de  Türk Ocakları Salihli Şubesinin bir organizasyonu ile " Türk Birliği, Turan " konulu  bir konferans   vermesi  teklifini götürdük. 

   Bu teklifimiz Paşeyava'yı  derinden etkiledi. Cevap olarak "  ben Türk Ocaklarına aşığım. Anamda babamda Türk Ocaklı idiler, Türk Ocakları  Azerbaycan'ın kurucusu  Mehmet Emin Resulzade'nin, Hüseyin zade Ali 'nin, Ağaoğlu Ahmed'in Yusuf Akçora'nın , Ziya Gökalp'in, Mehmed Emin Yurdakul'un ocağı , ben Türk Ocaklarının her zaman emrindeyim  " diyerek  teklifimizi kabul etti ve yoğun proğramı içerisinde      8 Aralık Salı Akşamı 20 de Salihli Belediyesi Zafer Keskiner Tiyatrosu Salonunda   Çarşamba akşamı yapılacak Şiir İkindileri programından bir gün önce Salihli halkının karşısına Salihli Türk Ocağının düzenlediği " Türk Birliği, Turan" konferansıyla çıktı. 

Çıkış ama ne çıkış !  Muhteşem performansıyla müthiş etkileyiciliği ile  bilgisini sunuşundaki duruluğu akıcılığı ile  550 kişilik salonu dolduran çok daha fazla kişiyinin gönüllerinin fatihi oldu.  Türk Dünyasını bir baştan  bir başa kelimeleriyle dolaştırırken yığınlar bitmesini istemedikleri sonsuz bir rüya alemi içinde dolaştılar.  Türk Dünyasının acılarını birlikte hissettik duygulandık , sevinçlerini birlikte yaşadık, coştuk. Doğu Türkistan'da Çin zulmünü, Kırım'ın  Rus'lar tarafından işgalini birlikte yaşadık.  Talâfer'de , Kerkük'te , Bayır Bucak'ta bombalarla vurulan kurşunlanan bizler olduk.  Karabağda Ermeni katillere karşı vuruşan Hocalı'da katledilen masum sivil Azerbaycan Türk'leri  bizlerdik. 

    Ve  sanki 1918 de idik hep birlikte Enver Paşa'nın kardeşi Nuri Paşa'nın birliklerinde Bakü'yü , Azerbaycan'ı İngiliz ve Rus işgalinden kurtaran birliklerde bir neferdik ve bir Azeri Türk operacının bestelediği  marş şarkıyı büyük bir koro halinde  Bakü caddelerinde seslendiriyorduk . " Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türk'ün bayrağına " 

Ve salonda gözyaşlarını tutamayan onlarca izleyici vardı.  Ağlıyor ağlatıyorlardı. Ama bu göz yaşları farklıydı. Bunlar gururun sevincin umudun aradığını bulmanın göz yaşlarıydı...   

Yüzlerce insan aradığını bulmanın sonsuz hazzını yaşıyordu. Ve Salihli halkı bu zarif, ince , güzel, akıllı  Türkçü Turancı hanımı bağrına basıyordu...

Bizlere bu güzel , anlamlı ve duygulu anları yaşattığın için seni çok seviyoruz seni unutmayacağız Paşeyeva !  Hele şu ilkeni asla ve asla uutmayacağız. " Azeri değil Azeri Türk'ü, Kırgız değil Kırgız Türk'ü, Kazak değil Kazak Türk'ü, , Tatar değil Tatar Türk'ü  . Biz hepimiz Türk milletiyiz. " 

     Bütün Türkler bir ordu katılmayan kaçaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık