• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

Parelel-kumpas-filinta-Mustafa ve haftadan kareler

            17-25 Aralık yolsuzlukla mücadele haftasını beklerken  nur topu gibi birde 14 Aralık paralel yapıya operasyon günümüz doğdu ! Bence zamanlama manidar(!)  stratejist kim bilemem (!) hükümet erkânı mı yoksa saray erkânı mı ?  Her kimse 17-25 Aralık'ın izlerini unutturmak yerine çok daha fazla hatırlanmasına vesile oldu. Yani anlayacağınız stratejist çuvallamış !...

             Bir kere onca devlet ve hükümet güçlerine rağmen içte neysede dış dünyada cemaatin baskın propaganda ve lobi gücü ile baş edemediler. Dış dünya koro halinde Türkiye'deki rejimi bir baskı rejimi olarak ilân etti. Özellikle de basının ciddi bir tehdit altında olduğu demokrasinin işlemediği, gazetecilerin hapishanelere atıldığı, muhalif seslerin kesilmeye çalışıldığı bir ülke imajı çizildi. 

           Batının bu çizdiği yeni Türkiye tablosunu anlatırken Türkiye'yi sorgulayıp Baas tipi bir sıkı rejim benzetmesi de bizimkilerin 3 yıldır tekrarladıkları katil Esed teranelerine büyük bir tezat oluşturmuyor mu ?   Demokrasi ve özgür basının ülkenin yarınlarının en büyük teminatı olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatarak görevimizi yapalım. 

         Senaryodan suç çıkarılsaydı Tek Türkiye , Sungurlar ve Şefkat Tepe nin , Kurtlar Vadisinin yanında  esamisi bile okunmazdı !  Başlangıçta Ülkücü bir bakış açısı ve karekterlerle  ortaya çıkan  Kurtlar Vadisi dizisi üzerine yapılan Ak operasyondan sonra her hafta " özellikle Ergenokon sürecinde"   Türkiyenin bir hafta sonraki gündemini önceden ekranlara taşımıyormuy du ? 

       Sarmaş dolaş yıllar geçiren AKP -Cemaat -  ABD birlikteliği ABD nin  AKP ye güvensizlik duyup araya mesafe koyup şüphe ile  bakmasından  sonra bu hale gelmiştir ve bu üçgenin 2 kenarı birbirine çok daha bağlıdır; ABD ve Cemaat ! 

    Evet bu bir yeni dünya gerçeğidir ve altını çizerek yazıyorum ; Cemaat ABD nin Türkiyedeki en  güvendiği müttefikidir !  Suriye ve Orta Doğu politikalarında  baştan  ABD nin istediği gibi davranan AKP alttan alta kendi senaryosunu yazıp oynama eğilimine girince bunu tespit eden ABD yetkilileri   AKP yi iç politikada Cemaatle terbiye etmeyi denediler.  Fakat oynadıkları bu oyunda bir  Türkiye gerçeğini göremediler! Erdoğan düşündüklerinden çok daha güçlü çıkmıştı!...

    Menderes'i, Demirel'i Ecevit'i, Erbakan'ı pes ettiren ABD  bu defa karşısında daha dirençli bir çetin ceviz bulmuştu !  AKP -Cemaat savaşı haddizatında Cemaatın arkasında ABD nin olduğu bir savaştır ve savaşın 1. Raundunda AKP açık ara öndedir!... Antidemokratik yasalara, hukukun siyasallaştırılmasına, yürütme erkinin diğer erklere hükmetmesine, basına , gazetecilere uygulanan cebir ve hapis cezalarına , batı kamu oyunda sıfırlanan Türkiye'nin prestijine rağmen  evet AKP birinci rauntta açık ara öndedir  !...

Batının dışta uyguladığı yıpratma savaşına karşı AKP cephesi dışa kulaklarını tıkayarak içte Türkiye kamu oyunu etkilemek için elindeki bütün imkânları seferber ederek ellerindeki yazılı basını ve görsel basını olağanüstü bir şekilde kullanmaya devam ediyor. O kadar ki bırakın makaleleri, haberleri, tartışma proğramlarını dizilerde bile bir cemaatle mücadele bir aklanma stretejisi işlenmektedir. 

     TRT 1 de başlayan   Bir Osmanlı dönemi polisiyesi olan  Filinta adlı dizide  çok namuslu ve mesleğinde zirvedeki bir baş komiserolan Filinta Mustafa onca fedakârlık ve kahramanlığına rağmen bir operasyonda bilerek bir arkadaşını öldürmek ve kaçakçılardan rüşvet almakla suçlanıp evinde yapılan aramada bir çanta dolusu para bulununca   şaşırır ve ağzından tek kelime. Çıkar ; KUMPAS. !...

        Nasıl, bir yerlerden hatırladınız değil mi bu kelimeyi; KUMPAS ! Kamu oyunu sevilen dizilerle belirli şekide etkileyip yönlendirmek ! Vallahi bravo! Beyler derslerini  iyi çalışıyorlar . Anlaşılan  Goebbels'i iyi incelemişler !  Ama Allah bu ya Büyük Allah! Bazı konularda ne yaparsan yap üstünü örttürmüyor ! 17 Aralıkta  hani iftira atılmıştı paraları polis koymuştu ya peki polis koyduysa bu paraları  mahkeme (!) kararı ile faizi ile birlikte  bavulla gelip niye aldınız? Hiç insan kendinin olmayan KUMPAS için polisin koyduğu paraları alırmı ? Hani nerede kaldı müslümanlık ! Yok eğer para kendininse tamam alabilirsin . Ama sormazlarmı adama , nerden buldun bu kadar parayı ?  Burada hukukun guguk haline getirildiği mahkemelerde belki sormazlar  ama bilin ki bu işin bir de mahkeme i Kübrası var ! 

      Hadi bizde idare ettiniz ama dünya küçük ! Bu koku her yerden duyulur ve herkes tavrını ona göre alır!  Bakın Reza Zarab delikanlısı Devlet Bahçeli'yi mahkemeye verip 100 000 tl tazminat istemiş. Devlet Beyin avukatları yazışma ile İran'dan konu ile ilgili bilgi isteyip mahkemede buna olumlu yanıt verince Reza cık  hemen davayı geri çekmiş !  İran'dan gelecek Babek Zencani ile işbirliği, dalavere , soygun bilgileri mahkemeye intikal edecek diye telâşlanmış zavallıcık !..

      Velhasıl izleyerek göreceğiz bu işlerin sonucunu . Kaç perdelik operet vallahi belli değil! Sonucu yalnız iç dinamikler tayin etmeyecek , bizden hatırlatması !...
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık