• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

Kritik günlere giriyoruz kemerleri bağlayınız

DİKKAT DİKKAT KRİTİK  GÜNLERE GİRİYORUZ  KEMERLERİNİZİ BAĞLAYINIZ

Malūm 7 Haziranda seçim var . Seçime kadar geçecek süreçte   Açılım sürecinin sancıları, kritik bir 24 Nisan" Tehcirin 100. Yılı dolayısıyla Ermeni diasporasının dünyayı ayağa kaldırıp Türkiye'yi yaptırımlara zorlama girişimleri, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük dış borç ödeme takviminin önümüzdeki 3 aya sıkışması, hükümetin Dış politikada sürekli gel gitler yaparak makas değiştirme girişimleri, Para politikalarında  özerk merkez bankasına Ak Sarayın devamlı müdahaleleri sonucu doların dünyadaki yükseliş oranının çok üstünde zirvelere yol almasıyla ortaya çıkan ekonomik güvensizlik önümüzdeki 3 aylık sürece damgasını vuracağa benziyor. 

Bu yazıyı yazdığım saatlerde MHP kongresi yapılıyordu. Kongre öncesi ve aday başvuru sürecinde yaşanan gelişmelere bakarsak epey yorum yapacak malzeme bulabiliriz.  MHP de açılım sürecine hemen herkes karşıdır diyebilsek te birde şahin pozisyonunda olup her halü kârda bu süreci asla kabullenemeyecek 2 isim devre dışı kalmış adaylık müracatı yapmamışlardır. Kendileri müracat etmeme gerekçelerini henüz açıklamasalarda Sinan Ogan ve Engin Alan 'ın  şu veya bu şekilde MHP nin yeni dönem stratejilerinde düşünülmediklerini düşünüyoruz. " şahinlerin törpülenmesi mi ?" Geniş yığınların  sembol isimleri olan bu 2 ismin feda edilmelerini izah edebilecek başka bir formül bulamıyoruz. 

Yukarıda saydığımız önümüzdeki  3 ayda türkiye'yi bekleyen fevkalâde önemli meseleler içinde özellikle Kürt açılımı konusu ve Ermeni meselesinde bulunacak formüllerde Türkiyeyi içinde MHP nin olmadığı hiç bir ortaklık ikna edemez. Onun için beyler, bir tarafa yazın 7 Haziran içinde Mutlaka MHP nin yer alacağı bir koalisyon doğuracaktır!

Dış politikalarda esas olan devletlerin sürekli dostlarının ve düşmanlarının olamayacağı esas olan devletlerin dönemsel menfaatları olduğu prensibidir.  Türkiye , gerek mevcut  coğrafi yapısı gerekse demografik yapısını oluşturup devlete adını veren etnisite olan Türklerin dünya coğrafyasında yoğun yaşadığı ülkelerdeki  yaşam koşulları  gözönüne alındığında eğer gelecekte muhayyel bir Dünya Türk Birliği düşünülürse her şeye rağmen" batı bloğundan bu güne kadar yediği bütün kaxıklara rağmen" daha şahsiyetli ve eşit temsil  denklik ve tam mütekabiliyet  kararlılığıyla Batı bloğunda yer almalıdır. 

Çin ve Rusya'daki tabii varlıklarımız Doğu Türkistan'daki Uygur ve Kazak'lar Rusya'daki Kazan ve Kırım Tatarlar'ı Başkurtlar, Yakutlar, Tuva'lar, DağistanKumuk ve Kıpçakları, Çeçenler Rus ve Çin esaretinde yaşadıkları müddetçe Türkiye Cumhuriyeti mutlaka batı ittifakı içinde olmak mecburiyetindedir. Ben ki yıllardır antiemperyalist bir ilkeyi benimseyip Amerikan politikalarının kıyasıya karşısına dikilen BOP sini yerden yere vuran biri olmama rağmen ana ilkem, aşkım, yaşam sebebim olan muhayyel Türk Birliğinin bir gün Turan olarak hayata geçebilmesi için " devletlerin daimi dost ve düşmanları olmazEsas olan  devletlerin menfaatlarıdır. " prensibi çerçevesinde Türk diş politikasının şhsiyetli bir dik duruşla saygın ve eşit temsil esasıyla batı ile entegre olmasını savunuyorum ki büyük Atatürkte mutlaka Dünya Türklüğünün coğrafi dağılımını ve yaşadıkları ülkeleri ve yaşam koşullarını nazar ı itibara  alarak Türk dış politikasını sürekli Batıya yöneltmiştir. 

Son dönemlerde Orta Doğu politikalarında  ABD ile bazı radikal guruplara verdikleri destek yüzünden sürekli  ters düşen ve makas değiştirmek isteyip kararsız kalan   dış Politikamızın sağlam ve şahsiyetli , denklik esasıyla Batı'ya entegrasyonundada 7 Haziran sonrası muhtemel koalisyon ortağı MHP nin önemli katkıları olacaktır.  Türk halkına Kürt açılımı konusunda Güney Doğuda  uygulanacak bir takım idari tasarrufları ve yeni yapılanmayı MHP den başka hiç bir güç kabul ettiremez. Türk Milleti bilir ki içinde MHP nin bulunduğu bir hükümette Türk milletinin çıkarlarını zedeleyecek bir karar alınamaz ! Bu bir inanç meselesidir kardeşim, hem de tartışılmaz bir inanç ! 

Ermeni meselesinin 100. Yılında bütün dünyayı yanlarına alıp üzerimize gelen diaspora destekli Erivan'ın talepleri karşısında AKP nin uygulayacağı politikalar doğru olsa dahi Türk halkına kabul ettirilebilmesi için mutlaka MHP destekli olmalıdır.  Onun için bence 7 Haziranda doğacak koolisyonun adı  AK PARTİ-MHP koalisyonu olacaktır. 

Biz bu kanaatimizi belirlerken onlarca gelişmenin ışığında olayları değerlendirerek bir sonuca vardık. Son anketler, AKP içi gelişmeler, dış politik çizgiler, MHP adaylık süreci vesonuçları"Şahinlerin tasfiyesi, Sinan Ogan ve Engin Alan konuları, Erdal Sarızeybek'in adaylık dilekçesinin alınmaması, Abdullah Gül'ün başdanışmanı eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve Ali Babacan'ın sağ kolu Erhan Usta nın adaylıkları  " yeni dönemde MHP nin  açılım demesekte reform olarak adlandırabileceğimiz bir sürecin içinde yer alacağının ve yeni katılan Gül patentli iktisatçılarıylada dengesi sarsılan ve kritik bir döneme giren  ekonomi yönetiminede ortak olacağının ayak seslerini duyar gibi oluyorum. . 

 HP kongresi geçsin, kesin listeler verilsin sizlere o zaman çok daha net bir fotağraf sunabileceğim ama şimdilik ufukta her şartta AKP - MHP koalisyonu görünüyor. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık