• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

İşte geldi seçim, son tahliller

Son yazımızda HDP ve baraj ekseninde bir değerlendirme yaparak 7 Haziran'ı yorumlamaya çalışmıştık.  Bu gün tüm gurubu olan siyasi partiler ekseninden bir yorum yaparak  seçim denklemini açıklamaya çalışacağız. 

AKP  tüm türkiye baz alındığında  üç yönlü bir kayıp yaşıyor. Şöyle ki Kürt kökenli oylarda yalnız Güney Doğu'da ve Doğu'da değil Türkiyenin her tarafında özellikle büyük şehirlerde yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarımızda  "daha önce AKP ye oy vermiş olanlarda "  net bir şekilde gözlemlenebilecek bu defa HDP eğilimini görebiliyoruz.  HDP nin seçime parti olarak girip baraj sorunu yaşayabileceği endişelerinin bu tercihlerde önemli rol oynadığını söylemek için siyaset bilimcisi olmaya gerek yok sanırım. 

AKP  oylarının önemli miktarda  negatif akışkanlıkla MHP ye kayacağına dair net işaretler görebiliyoruz. Çözüm sürecinin devletin kurucu unsuru olan Türk kimliğini son dönemlerde iyice rahatsız ettiğini  kamu oyunda maşeri vicdanı  yaraladığını  hepimiz biliyoruz. Milli refleksin yıllardır olmadığı şekilde geliştiğini gören Sayın Cumhurbaşkanının  milliyetçi söylemlerinin ve adeta çözüm sürecini askıya almış görüntüsünün gerçek sebebinin yıllardır AKP de toplanan eski MHP oylarının hızla asli yuvalarına MHP ye akışını önlemeye yönelik olduğunu söyleyebiliriz. 

Milliyeçi oylardaki bu akışın tek faktörü elbetteki çözüm sürecindeki aşırı tavizkâr tutum değildir. Toplumun   17-25 Aralık sürecini zaman içerisinde daha iyi bir değerlendirme yapabilecek süre bulduğunu ve daha salim bir kafa ile düşünüp haksız kazançları hızlı zenginleşmeleri kendi yaşam koşullarıyla karşılaştırma fırsatını bulduğunu, bu güne kadar milli refleksler dışında ülkenin maddi sorunlarıyla ilgili her hangi bir söylemi bulunmayan eski göz ağrıları, gönül bağı ile bağlı oldukları MHP nin  1, 750 tl ye Mazot,  , 1400 tl asgari ücret, sosyal yardımların artarak devam edeceği gibi bir çok iddialı ekonomik söylemleri ısrarla tekrarlaması  eski derin aşkı başta Selçuklu Coğrafyası" Orta Anadolu " olmak üzere yeniden alevlemiş ve görünen o ki eski aşıklar 7 haziran'da kucaklaşacaklardır. 

MHP İç Anadolu dışında Akdeniz, Ege ve Marmara'da önemli ölçüde varlık gösterirken  başta Ankara ve İstanbul olmak üzere mahalli seçimlerde CHP veya AKP ye emaneten giden oylarını ve konjüktürün getireceği artışlarla diğer büyk şehirlerin bir çoğundada önemli artışlar sağlayacaktır.  Bunların dışında Gaziantep, Iğdır, Erzurum, Kars,  Trabzon,Samsun,Kastamonu,Amasya,Tokat,Çorum,Çankırı,Sivas,Bartın,Sakarya, olmak üzere  önemli artışlar sağlayarak Türkiye genelinde %20 leri zorlayacağını düşünüyoruz ki bu %20 ler MHP için adeta bir borsa endeksi gibi kritik eşiktir . Bu eşik aşıldığında müteakip seçimlerde MHP kesinlikle tek başına iktidar alternatifi olur. 

AKP nin yaşayacağı üçüncü kayıp akışı tamamen ekonomik vaadlere dayanan bir seçim beyannamasi ile yola çıkan CHP ye kaybedeceği kendi bünyesinde tuttuğu AKP nin pragmatik yapısı dolayısı ile AKP ye oy veren asla tutkulu ve ideolojik olmayan yüzer gezer oy sahibi seçmenlerin "emekliye 2 maaş ikramiye, 1500 tl asgari ücret, 1500 tl mazot gibi"ekonomik çarpıcı vaadler dolayısı ile CHP ye yönelebileceklerini düşünüyoruz. 

Her ne kadar Sayın Cumhurbaşkanı meydan meydan dolaşıp siyaset etiğini ayaklarının altına alarak AKP ye oy toplamaya çalışıyorsa da partinin başındaki adam sayın Davutoğlu siyaseten asla bir Erdoğan olamayacağı için reel olarak bu seçimlerde AKP nin oy kaybetmesi mukadderdir. Oy kaybetmesine kaybedecektir de bu kayıp tek başına iktidar olmasını engelleyebilecekmidir ? 

İşte bütün mesele budur ve  bu sorunun cevabı 7 haziran'da verilecekse de biz aklımızın yettiği kadarıyla  kestirebildiğimiz partilerin oy oranlarını burada verereknoktayı koyalım

AKP %38-42 CHP  %27-29  MHP  %18-21. HDP %%8-10,5 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık