• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

İSMETÖZEL' İ NE KADAR CİDDİYE ALALIM ?

Şair İsmet Özel Türk diye bir ırk yoktur demiş Murat Batdakçı'ya konuk olduğu bir proğramda . 
İlk anda duyar duymaz hepimiz  öfkelendik , celâllendik .    Bir süre sonra sakinleşince doğru mantıkla düşününce  bu sözlerin ciddiye alınamayacağı kanaatine vardık. 
 
Hezeyanlara takılmayalım ! İsmet özel mutlaka iyi bir şair, ama ne bir sosyolog nede bir antropolog! Bir kültür bilimci hiç değil ! Hangi araştırma metotları ve imkânları ile bu sonuca varmış ? 

 Salvodor Dali dahi bir ressamdı ama ayni zamanda akıl hastanesinin sürekli  müdavimi idi. 
İsmet özel ruh fırtınaları, gel gitleriyle tipik bir sanatçıdır, o kadar ! 

Böyle konularda  konuşması dikkate bile alınmamalıdır. 

Bilinen en az 5000 yıllık tarihi yok saymak kimin haddine  ! Hacı Bektaş Veli'yi, Yunus'u , Aşık Paşa'yı Kutalmış oğlu Süleyman'ı, Geyikli Baba'yı,   Güvenç Abdal'ı, Alp Arslan'ı , Oğuz Kağan'ı, Bilge Kağan'ı, Ötüken'i,  Ergenekon'u, Atilâ'yı, Sarı Saltuk'ları  bu mantıkla. Yok  saymıyor mu ? 
Ona göre her şey dinle kaim! Müslüman'san Türk'sün ! Böyle saçma şey olur mu ? 

Bir Şamanist, bir Deist, Bir hıristiyan , Türk ve Müslüman bir Anne babadan doğsa bile  İsmet Özel'e göre Türk olmuyor! 

Ona göre kafirle mücadele eden bir unsurdur Türk. Yani bir etnik topluluk adı bir ırk kimliği değil (!) 
Peki İsmet efendiye soralım  o zaman , biz hangi etnisite, soy gurubundanız ? 
Öyle ya  Alman İngiliz , Fransız hepsi Hıristiyan ama  ırk olarakAnglo Sakson, Frank, Germenler! Arap , Acem bizler hepimiz Müslüman ama bizim etnolojik adımız , soyumuzun adı yok mu?  Yoksa bizler Tayyip beyin tarifindeki gibi "tek millet tek bayrak bu millet bu bayrak "adsız bir milletmiyiz  İsmet efendi ? 
Daha vahimi bay İsmet  diyor ki biz tamamen karışık her milletten kafire karşı birleşmiş ortak bir güçmüşüz! Türk soyu yokmuş(!) 
Be hey gafil Türkler İslâmı kabul etmeden bir gün önce ne diye adlandırılıyorlardı o zaman ? 
 İslâmcıların klâsik hastalığıdır milli kimliği yok sayıp kendilerini  yalın dini kimlikle tanımlamak! İsmet Özel Türk kelimesini Müslüman kelimesinin yerine koyup Türk'ü bir dini kimlik olarak kullanıyor. 
Evet , birinci Haçlı Seferine çağrı yaparken papa Urban Hıristiyan alemine "Müslümanlara karşı savaşa çağrı yerine Türkler'e karşı savaşa çağrı "  yaptı. 
Balkanlar'da halâ Müslüman eşit Türk diye algılanır. 
Biz bundan gocunmuyoruz ki ! 

Kaşgarlı Mahmut Divan  ı Lügat ı Türk'ün girizgâhında Türkler'in Allah tarafından seçilmiş cihad görevi yüklenmiş bir millet olduğunu ayet ve hadislerin ışığında açıklamıyor mu ? 

Bizim itirazımız Papaya veya Hıristiyan aleminin tanımlamasına yüz yıllardır hiç olmadı ki ! 
 Ama İsmet özel sanatçı  eksantiyalizminin buhranlarında saçmalayarak Türk etnisitesini, ırkını , milletini yok sayıyor ! 
Türk diye bir ırk yokmuş ! 
Hadi canım sen de ! 

O da kendince böyle avunuyor! 

Sosyolojik, Antropolojik kültürel ve kutsal dini kaynaklar tek bir şeyi ifade ediyor insanlar renk renk çeşit çeşit ırk ırk yaratılmıştır. Biz de Tanrı'nın Türk Olarak yarattığı tarihin en eski dönemlerinden beri var olan kadim Türk milletiyiz! 

İsmet efendi sen yoluna biz yolumuza ! 

Ne mutlu Türk'üm diyene !


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık