• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

7 Haziran'a doğru; Listeler ve ilk yorumlar

7 Haziran'a yaklaşırken merakla beklenen siyasi partilerin milletvekili aday listeleri yüksek seçim kuruluna verildi. Her seçim öncesinde olduğu gibi bu seçim öncesinde de listeler açıklanınca olumlu tepkiler ve sevinç gösterilerinin yanında olumsuz tepkiler hüzün ve isyanlara da tanık olduk . 

Listeler ışığında ilk bakışta yüzeysel bir analiz yaparsak bu seçim döneminde kadın aday sayısının cumhuriyet tarihinin en yüksek verilerine ulaştığını görüyoruz. Dünya ve ülke nufusunun yarısının kadın olmasına rağmen siyasi ve idari temsilde ülkemizde gereği ölçüde temsil edilemeyen kadınlarımız için bu gelişmeyi fevkalâde olumlu buluyor ve gelecekte rakamsal olarakta eşit temsilin gerçekleşebileceğini umuyoruz. 

İkinci bir tespit olarak ta siyasetin gençleştiğini gördüğümüzü söyleyebiliriz. Partilerin aday listelerinde genç isimlere yer verdiklerini görüyoruz. Bu husus ilk bakışta olumlu ve sevindirici bir gelişme olarak yorumlanabilirse de Gerçek bir değerlendirmenin nasıl bir gençleşme sorusunun doğru yanıtlanmasından sonra yapılabileceğini düşünüyoruz. Zira aday profillerine bakınca maalesef donanım ve birikim açısından yetersiz temsil kaabiliyeti olmayan bir çok genç adayı listelerin ön sıralarında görüyoruz. 

Dick Cheney, Churchill, Regan,Gorbaçov , De Gaulle vs. Örneklerindeki gibi dünya siyasi tarihine damga vuranyüzlerce başarılı politikacı gibi donanımlı tipler mi yoksa yalın genç bir görüntü içinde konu mankenleri, parmak kaldırıcılar mı ? Elbette donanım ! Yoksa vay ülkenin haline! Genç dinamik yetenekli ve donanımlı tipler elbetteki öncelikle baş göz üzre ! 

Partiler açısından bakılınca en çarpıcı flâş gelişmeleri şöyle sıralayabiliriz MHP de daha önceden de belli olduğu gibi açıklanan listelerde ülkücü gençliğin sevgilisi gelecek yılların büyük umudu Sinan Ogan ve terörle mücadelenin simge İsmi Engin Alan Paşa yoktu. Ayrıca adaylık başvurusu yapanlardan Özcan Yeniçeri ve Mehmet Şandır'ın listelerde yer bulamaması gerçek bir sürpriz olarak yorumlandı. Antalya'da her seçim döneminde koş denince koşan gel deyince gelen son büyükşehir başkan adayı Kemal Çelik isminin Antalya listelerinde yer almamasıda bizi şaşırtan ayrı bir gelişmeydi. 

Bizce negatif olarak yorumlanabilecek bu gelişmelerin yanında MHP deki pozitif gelişme , daha önce Devlet Bahçeli'nin karşısına kongrelerde aday olarak çıkan Koray Aydın ve Ümit Özdağ'ın Trabzon ve Gaziantep'te liste başlarına yerleştirilerek parti içi barış çubuğunun kısmen tüttürülmesi idi. Ayrıca Durmuş Yılmaz, Erhan Usta gibi son dönemlerin iyi ekonomistlerinin listelerde yer almaları olumlu gelişmeler olarak yorumlandı. Ayrıca Ekmelettin İhsanoğlunun adaylığı da muhayyel MHP li bir koalisyonda Orta Doğu da Türkiyeyi baş aktör durumuna sokacaktır. Ve Ekmel beyin adaylığı MHP nin bir süredir kaybettiği muhafazakâr seçmeni üzerinde yeniden dönüş sinyalleri yakabilir. 

Bazı illerde ön seçim yaparak demokratik teamülü kısmen uygulayan CHP de kontenjan yerleştirmelerinde Umut Oran ve Kamer Genç 'in listelerde yer almaması acaba bir lider kompleksimi idi ! CHP nin bu seçim döneminde de en büyük zaafı Anadolu olacaktır. Anadoludaki Eskişehir gibi bir kaç lokal il hariç yine yoklukla malul olacaktır. 

Yine sahillerin partisi olarak bu seçimede damgasını vuracak olan CHP büyük şehirlerde de yerel seçimlerde MHP den ödünç aldığı oyları asli sahibine iade edeceği için umduğunu bulamayacaktır. Burada belirtelim ki MHP büyükşehirlerde bu güne kadar gösterdiği performansın çok üstüne çıkacaktır. Bu seçimlerin önemli bir gelişmesi de Ermeni kökenli adayların listelerde yer bulmasıdır. Tehcirin 100. Yılında böyle bir gelişme dünyaya ve Ermeni diasporasına verilen en güzel mesaj olacaktır. 

AKP açısından sancılı bir seçim dönemine girildiğini düşünüyoruz. Listelerde sayın cumhurbaşkanının ağırlığı" ahçısından fotağrafçısına, metin yazarından, korumasına yakın akrabalarından danışmanına" hissedilirken başbakanda dengeyi sağlayıp talebelerine ve danışmanlarına kadar listeye yakınlarını yerleştirmiştir. Bu defa liberallerin üstü çizilmiş eski milli görüş kadrolarına kısmen yer verilmiştir. AKP bu defa sağda MHP ye solda ise Özellikle Kürt oylarında HDPYe oy kaptıracaktır. 

Bütün hesapları HDP nin baraj altı kalmasına göre yapan AKP nin hesabı son aylardaki gözlemlerimize göre tutmayabilir. Örneğin öteden beri AKP ye oy veren batıda yerleşik Kürt asıllı seçmenlerle yüzyüze yaptığımız konuşmalarda baraj yüzünden bu defa HDP dediklerini de belirtmeliyiz. Ayrıca selâhattin Demirtaş'ın son Cumhurbaşkanlığı seçimindeki performansı ve kullandığı dil CHPnin en sol ucu ve CHP dışı solu etkileyebilir. 

AkP her şeye rağmen yine seçimin birinci partisi olacaktır. Ama bu birincilik belki de tek başına iktidara yetmeyebilir. Tek başına iktidar olsa bile bu kesinlikle büyük bir farkla olmayacak 275 sınırını 5-10-15 farkla geçebilecektir. AKP nin büyük farkla 300-360 bandıyla iktidar olması ancak HDP nin baraj altı kalmasıyla mümkündür ki o zamanda Güney Doğuda büyük olaylarar yaşamamak için uluslararası konjüktürün de bastırması ile Güney Doğu'da yeni bir statü gündeme getirilebilir" tabii ki Anayasa değişikliğinde Başkanlık sistemide getirilir" 

Ama bizim görüşümüz A takımı 3 dönem engeline takilan Tayyip Erdoğansız"dışarıdan müdahale hiç bir zaman bizzat yönetmeyle ayni sonucu vermez" bir AKP mutlaka oy kaybedecektir. Az farkla iktidar veya maşeri vicdanın kabul edebileceği bir koalisyon ufukta görünmektedir. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık