• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

7 Haziran Türk siyasetine neler getirdi?

Hayli renkli geçen kampanyalar sonrası 7 Haziran'da çarpıcı sonuçlar getiren bir genel seçimi idrak ettik.  Daha önceden yayınladığımız seçim tahminlerinde AKP yi %38-42 bandında gösterirken  daha önceleri AKP ye oy veren Kürt kökenli seçmenin tercihlerini bu defa HDP den yana kullanacaklarını varsaymıştık ki yanılmamışız, öyle de oldu. 

 Bu seçimin en kazançlı partisi olan HDP için %8,5-10,5 bandını öngörmüş ve barajın bıçak sırtında olduğunu düşünmüştük. Bunu düşünürken biz AKP den alacağı Kürt kökenli oyların dışında soldan gelebilecek az sayıda oy olabileceğini varsaymıştık. Doğrusu Radikal sol örgütlerin ve birtakım eksterm gurupların HDP ye destek olacaklarını düşünmüştük ama CHP içinden bu kadar güçlü bir destek bulabileceklerini tahmin etmemiştik ! 

Seçimlerden sonra tabloya baktığımızda CHP nin onca ekonomik vaadiyle " emekliye çift maaş ikramiye, asgari ücret 1500 tl, mazot 1500 tlvs.." çok iyi bir seçim kampanyası geçirmesine rağmen geçen seçime göre seçmen sayısı artmışken 400 000 oy eksilmesi, oran olarakta bir puan civarında aşagıya çekilmesi  bizim daha derin düşünmemiz ve daha radikal bir değerlendirme yapmamıza yol açtı. 

HDP nin %13 ü nün içinde asgari %2-2,5 luk CHP oyu vardı ve bunlar kanaatimizce stratejik olarak bilinçli kullanılan oylardı. Nitekim Demirtaş'ta ilk teşekkür konuşmasında ödünç oylara teşekkür etmişti.  " etmişti ama ertesi günü Kandil'in  bu oylar örgütümüzün fedakârlığı ve çalışmaları sonucu alınan %100 kendi oylarımızdır yorumu  gelince Demirtaş'ta bu oylar bizim oylarımızdır deyip ödünç oy lâfını kaldırmıştır ki bu durum bile HDP ye ne kadar güvenilebileceğinin bir ölçüsüdür. " CHP nin seçim stratejisi kendilerinin küçük miktarda oy kaybetmelerine rağmen tutmuştu. Şöyle ki  bu %2-2,5 luk bölüm CHP de kalsa idi belki CHP 10-12 milletvekili fazladan alabilirdi ama HDP barajı aşamasa idi AKP fazladan 70 milletvekili alarak iktidar olurken belki de 330 u yakalayıp referandum sayısına ulaşacaktı. 

Bize göre CHP kurmaylarının bu siyaset mühendisliği, ince ayarları başarıya ulaşmış ve AKP nin iktidar olmasını önlemiştir. Görünen bir gerçek HDP nin  CHP den ödünç aldığı 2-2,5 lük dilim olmasa dahi barajı geçebileceğidir ki öyle olsaydı %10,5  oy alacaklardı. Bizde seçim öncesi HDP yi %8,5-10,5 bandında göstermiştik.  Bu durumu mutlaka CHP kurmayları da seçim öncesi görmüştür ve risk almamak için seçim öncesi bazı sol köşe yazarlarının yazdığı gibi örneğin aynı evde ana, baba ve büyükler CHP ye varsa genç oyu HDP ye stratejisini uygulamışlardır. 

HDP barajı geçsin AKP tek başına iktidar olamasın stratejisini başarıyla uygularlarken kendi oyu %25 te çakıldı ki HDP ye ödünç giden #2-2,5 luk dilim gitmeseydi %27-27,5 olacaklardı. Bizim seçim öncesi CHP-27-29 bandı ve HDP %8,5-10,5 bandı tahminimizde birebir gerçekleşecekti. 

Bizi esas yanıltan oylar MHP oyları olmuştur şöyle ki biz MHP nin bu kaotik süreçte Türk halkını yürekten yaralayan aşırı tavizkâr AÇILIM sürecinde seçim bildirgesinin içini halkın refahına yönelik ekonomik tedbirlerlede doldurduğu için  %18-22 bandında bir oy alacağını varsaymıştık. 

MHP nin %16,4 lerde kalması tabandan dahi düşünsek %1,6 yanıldığımızı gösterir. Bu alınan %16,4 ü 2011 le kıyaslayıp başarı gibi göstermek bizce hiç de doğru değildir. Neredeyse 50 yıllik geçmişi olan ve HDP liler hariç bütün partilerin seçmenlerinin gönlünde 2. Partileri olan  ülkücü hareketin siyasal temsilcisi MHP yi artık bu küçük oranlar kesmemeli ve büyük hedefe iktidara yürüyüşü gerçekleştirmelidir. 
2011 seçimlerinde MHP nin aldığı oy çok eksterm bir örnektir ve asla her hangi bir seçim dönemiyle ve bu günkü seçimle kıyaslanamaz! O seçim döneminde MHP yi sandığa gömmek isteyen iç ve dış şer güçler ortaklığı rezil bir kaset komplosuyla  MHP yi adeta kanatlarından vurmuştur.  Şer güç odakları ellerini sıvazlayıp  MHP nin sandığa gömülmesini beklerken Türk milletinin  ortak direnciyle bu komplo kırılarak %12 lerle parlementoya girildi. 

1999 daki %17,9 a en fazla yaklaşılan seçim 2014 30 Mart mahalli seçimidir.  30 Mart 2014 de  30 Büyükşehirde belediye meclislerine verilen oylar  ve büyükşehir olmayan diğer 51 ilde il genel meclislerine verilen oyların  ortalaması aynen milletvekili seçimlerindeki gibi partilere verilen gerçek oy oranlarını verir ki oran %17,7 dir.  " büyükşehirlerde baz alınacak parti oyu kesinlikle belediye meclisi oylarıdır. Başkan oyları kesinlikle dikkate alınmaz çünki başkan oyları kazanma şansı olan başka partili başkan adaylarına da dağılabilir" 

30 Mart 2014 den bu güne kadar geçen süre  1 yıl 2 ay 8 gündür.  Bu günkü seçim oranı karşılaştırılacaksa 4 yıl önceki fevkalâde zor şartların getirdiği %12,3 lük oranla değil bir yıl iki ay ğnce gerçekleşen 30 Mart 2014 seçimlerindeki %17,7 lik oranla karşılaştırılmalıdır ki  aşağı yukarı %1 oranında  bir kayıp söz konusudur. 
Bizi şaşırtan da bu olmuştur! Neden şaşırdık; 
Çünki başta Sayın Devlet Bahçeli olmak üzere  bazı illerde bu dönem çok  iyi bir seçim kampanyası ortaya koyuldu Devlet Bey hayatının en iyi miting performansını ortaya koyarken  kanaatimce  belediyeleri kazandığımız illerde liste düzenlemelerinde etkili olan belediye başkanlarının önerdikleri yetersiz  isimlerin  illerin ilçe performanslarını dikkate alınmadan hazırlanan listelerde yer almaları ve kazandığımız belediyelerin büyük kısmının yönetim zaafı gösterip halkıyla seçmeniyle ters düşmeleri bu %1  kaybın izahıdır. Biz Devlet Beyin gösterdiği bu büyük meydan performansına ve meydanlardaki muhteşem coşkuya bakarak MHP yi %18-22 bandında bir yere koyarken mutlak bir artış bekliyorduk.  MHP artmalı ve iktidar alternatifi olduğunu ortaya koymalıydı. 

MHP bu performansı gösteremediyse bu sonuçları başarı olarak göstermek abesle iştigal olur! 


Partilerin seçim performanslarını sıraladıktan sonra bu çıkan sonuçlara göre ne olur sorusuna kısa ve öz bir cevap verelim. Halk sandıktan bir koalisyon çıkarmıştır. Koalisyon için mantıklı seçenekler denenmeden illâ da erken seçim isterim diye direten partilerin erken seçimde zararlı çıkacaklarını düşünüyoruz. Muhalefetin AKP yi dışarıda bırakarak bir hükümet kurmaları zor görünmektedir. Şöyle ki 1967 lerden beri bu vatan bölünmesin diye binlerce evlâdını şehit veren ülkücü hareketin temsilcisi MHP nin  35 yıldır Türkiye'yi bölmek ve bağımsız Kürdistanı kurmak için çalışan bölücü terörist eşkiya PKK nın  temsilcisi HDP ile yanyana gelmesi içeriden veya dışarıdan da olsa  bize göre imkânsızdır. 

İlk akla gelen model AKP -CHP koalisyonudur ki sağlam bir matematiksel çoğunluğa dayanır. Koalisyon protokolünde her iki partinin ortak projeleri ve pazarlıklar sonu birbirlerini ikna edebildikleri kendi projeleri yer alır. Burada belirteceğimiz çok önemli bir konu çözüm sürecindeki muhatabın artık kesin değiştirilmesi gereğidir ki AKP ve CHP her ikiside çözüm sürecinden yana olan partiler olduğu için bu hususun altını çiziyoruz. Muhatap artık parti olarak seçime girip %13 oyla TBMM ne  80 milletvekili ile giren HDP dir, Demirtaş'tır. 

Artık Kandil ve İmralı kesinlikle devre dışı bırakılmalı ve Kürt halkının meşru temsilcisi olarak HDP kabul edilip müzakereler direk onlarla yapılmalı bu uygulamayı PKK bozarda şiddete başvurursa daha büyük bir güçle devletin demir yumruğu kullanılırken HDP bölgelerinde her türlü sosyo ekonomik tedbirler, yatırımlar ve insani politikalar uygulanmalıdır.   AKP -CHP koalisyonu gerçekleşmezse AKP -MHP koalisyonu gündeme gelebilir ki devlet ve milletin zor durumda olduğu bütün ah vallerde partiden önce vatan gelir diyen Sayın Bahçelinin ileri süreceği şartları " 17-25 aralık sürecini yargıya götürmek, Türk kimliği garantili anayasa, Aksarayın yürütmeye karışmaması, çözüm sürecinin bu haliyle kaldırılması "  AKP nin kabul etmesi çok zor görünmektedir. 

Çeşitli koalisyon modellerinden hiçbiri gerçekleşemezse son çare erken seçim olur ki erken seçime giderken barajın makul bir düzeye çekilmesi ödünç oy uygulamasına fren olur kanaatindeyiz.  "baraj %7 lerde olsaydı HDP nin bu kadar oy alamayacığını düşünüyoruz. 

Makul bir barajda zirveden iniş trendine giren AKP oylarının bir kısmının Saadet Partisine gidebileceğini söyleyebiliriz. 2002 de %34 le başlayıp 2011de %49 la zirve yapan AKP 2011 de piramitin zirvesindeyken 2014 yerel seçiminde %43,2 ile piramitin zirvesinden inişe geçmiş bu dönemde %40,7 ile inişe devam etmiştir. Eğer muhalefet fahiş bir hata yapmaz koalisyon arayışları döneminde uyumlu bir görüntü verirse uyuşmazlık halinde yapılacak bir erken seçimde daha ciddi ve tutarlı kadrolarla  çok daha yüksek oy alabilir ve AKP piramitteki iniş çizgisini devam ettirir. Devlet ve iktidar imkânlarını Cumhurbaşkanının mitinglerini arkasına alıp %40 ı ancak yakalayabilen AKP nin olası bir erken seçimde muhalefet daha ciddi ve güvenilir kadrolarla girerse %35lere kadar düşmesi mukadderdir. Muhalefet özellikle MHP olası bir erken seçimde vasıflı ve kaliteli kadrolarla ortaya çıkarsa AKP tabanındaki piramitin altına doğru akışkanlık daha bir hız kazanabilir.


Yeterli, kaliteli donanımlı birikimli temsil kaabiliyeti olan kendisini ve partisini ifade edebilecek kaabiliyeti olan aday tespitinin çok önemli olduğunu  bir kez daha vurgulayabiliriz. 
Üst düzey kaabiliyetli adaylar partisinin propoganda yükünü  yalnız liderinin insiyatifine bırakmaz ve yüke omuz verir. 
Bu seçim dönemi herkes çok iyi çalıştı diyebilirsiniz! İtirazım yok ! Evet hakkı tescil edelim gerçekten iyi çalıştılar ! Ama iyi biliyoruz ki  herkes şarkı söyler  ben de söylerim , ama mesele dinletmek ! Benim şarkımı dinlemek bir yana herkes kulaklarını tıkar! Ama Muazzez Abacı şarkı söylerse herkes can kulağı ile dinler ! 
Herkesin gönlünde bir aslan yatar ve kendisini bir yerlere yakıştırır! Ama sahnei siyasette başarılı olmak istiyorsanız siyasetin  Muazzez'lerini, Sezen'lerini' bulup sahneye onları çıkaracaksınız!  Yani her şeyin para, pul, harcama ve mevki olmadığını kalite ve kaabiliyet donanım ifade kaabiliyeti, kitleleri hareketlendirme gücü olduğunu bileceksiniz. Yani siyasete insan kalitesi getireceksiniz! 

Bu konuda  söylenecek çok söz var ve bizde sırası geldikçe bildiklerimizi ve önerilerimizi bir bir sıralayacağız! 

Seçım sonuçlarının hayırlara vesile olmasını dileriz ! 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık