• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErsinAybar

Ersin Aybar

7 Haziran gecesi için ipuçları

Seçim seçim derken işte nihayet  geldik seçim yolunun son düzlüğüne ! Bundan sonra yapılacak yorumların her ne kadar kıymet i harbiyesi olmasa da biz bir kaç çift lâf ederek  Pazar gecesi için bir takım ip uçları vermeye çalışalım. 

 13 yıldır seçim sathı mailinde Türkiye'de büyük bir egemenlik kurarak adeta sonucu baştan belli olan seçimler yaşayan AKP   Bu defa ayni rahatlıkla ve %100 kazanma garantisi ile  seçim sandığına gidebiliyor mu? 

Bizce bu sorunun cevabı hayır dır !  Aman dikkat , bu hayır şerrin karşıtı olan hayır değil , evet in karşıtı olan hayır dır  ! Cevabı o kadar net vermemizdeki esbab ı mucibelerin birincisi sayın cumhurbaşkanının meydan meydan dolaşıp AKP ye oy toplamaya çıkmış olmasıdır ki  AK Saray durumu açık ve net bir AKP üstünlüğü olarak görse  çok rahat olur  ve sakin bir şekilde  AKP zaferinin sonucu gelecek Anayasa .değişikliği ve Başkanlık sisteminin projeleri üzerinde ekibi ile akademik çalışmalar yapardı ! 

Peki durum öyle mi ?  Asla  !  Aksine sayın cumhurbaşkanı öylesine tedirgin öylesine huzursuz ki AKP kurmaylarına ve başbakana güvenmeyip meydanlarda AKP Genel Başkanı ve Başbakanmış gibi siyasi şov yapıyor ! Üstelik cumhurbaşkanlığı makamının maddi ve manevi imkânlarını da kullanarak ! Sanki yalnız AKP lilerin cumhurbaşkanı , CHP lilerin, MHP lilerin ve diğer partililerin cumhurbaşkanı değilmiş gibi , partili bir cumhurbaşkanı gibi hareket ediyor. 

Her ilde AKP mitingine dönüşen sözde açılışları için hepimiz cep ve ev, iş telefonlarımızdan aranıp haberdar ediliyoruz! Resmi daireler müftülüklere varasıya kadar, okullardaki öğretmen ve öğrencilere kadar kaılma mecburiyeti ile karşı karşıya bırakılıyorlar ! 

Seçim sonucundan emin olmadığı için bu gibi zorlamalara giriyor sayın cumhurbaşkanı!  Haksız da değil hani! Görünen köy klavuz istemiyor. Çok çarpıcı bir tespitle köyün göründüğünü ortaya koyalım.;bu  güne kadar AKP ile geçirdiğimiz seçimlerde gündemi kim tespit ediyor du ? AKP mi? Yoksa diğer partiler mi, muhalefet mi ?

Hepimiz bu soruya koro halinde cevap verebiliriz ; Elbette AKP gündemi oluşturuyor muhalefette oluşan gündemin girdabına kendini kaptırp sürüklenip gidiyordu. Peki bu defa gündemi kim tespit etti? Asgari ücretten, mazot fiatlarına, emekli ikramiyelerinden Aksaray tartışmalarına kadar hemen her konuda gündemi tespit eden muhalefetti ve bu defa tersi oldu AKP girdaba kapılıp sürüklenirken sürekli muhalefetin iddialarına cevap yetiştirirken kendi söylemleri askıda kaldı, adeta uçtu gitti. 

Meydanları ve kamu oyunu iyi okuyabilirseniz 7 Haziranı doğru yorumlayabilirsiniz. Neden MHP meydanlarda adeta AKP nin eski coşkusunu yaşıyor ? Niçin bölücü terörist PKK nın siyasi yüzü HDP hemen her yerde ilgi görüyor ? CHP neden kıpır kıpır ? Muhalefet niçin bu kadar ilgi görüyor? 

Bu soruların her birinin kendilerine göre ayrı ayrı cevapları olduğu çok net! Ama ortak bir tespitte çok net! Ülke için ve AKP için bir şeyler iyi gitmiyor! Basına reva görülen muamele baskıcı, ezici bir tehdit, yargının siyasallaştırılması, adeta bir kuvvetler birliği rejimine duyulan özlemi ifade eden sözler yalnız içte değil bütün dünyada büyük tepki görmeye başladı. 

Bu oluşanfaktörlerin ışığında yapılan değerlendirmeler ve ortaya çıkan fotağraf kareleri muhalefetin oluşturduğu gündemin tuttuğunu ve 7 haziranın küçük veya büyük bir değişiklik getireceğini göstermektedir. 

Çok yakınımızdaki  yıllardır AKP seçmeni olduklarını bildiğimiz emeklilerin uzak tarihte değil önümüzdeki bayramda n başlayarak iki maaş ikramiye beklentileri,yatlara gemilere bir lira civarında olan mazotu 1,500 veya 1,750 ye alma beklentisi içinde olan çiftçiyakınlarımız ve Kazlıçeşmede, Kahramanmaraşta hemen her yerde MHP miting manzaraları keza HDP miting manzaraları, CHP nin görüntüleri bu seçimin AKP için zor bir seçim olacağının işaretini vermektedir. 

MHP kendi tarihinin en yüksek oyunu alacaktır  HDP barajı zorlayacaktır. CHP mutlaka atak yapacaktır ve bütün bu gelişmeler gerçekleşirken analitik olarak düşünürsek bu oylar fezadan veya yoktan gelmeyeceğine göre AKP bir miktar oy kaybedecektir. Ama ne kadar ? Kıl payı iktidar veya koalisyonlar bizce seçim sonucunu oluşturacaktır. 

HDP nin baraj altında kalması durumunda bile AKP nin çok rahat ve farklı bir şekilde iktidar olacağını düşünmüyoruz! " ki şahsen 40 000 kişinin katili terörist bölücü PKK nın siyasi yüzü HDP nin barajı aşıp meclise girmesini vicdanen kabullenemediğimi de bu arada açıkça belirteyim " 

Satırlarımızı noktalarken muhalefetin özellikle MHP nin bazı bölgelerde göstereceği performansı dikkatle takip etmenizi öneriyorum!   


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık