sidebar sağ taraf 3
Site açılış
  • 04 Nisan 2017, Salı 10:00
ErdoğanKırmızıoğlu

Erdoğan Kırmızıoğlu

“ İşgalin 1. Yılında…”

Yıllardır hep haksızlığa karşı oldum.

Elimden geldiğince nerede olursa olsun, her zaman yapılan haksızlıklara karşı tepki gösterdim, haksızlığa boyun eğmeyen tepki gösterenlerin de hep yanında yer alarak onları destekledim.

İşte! Türk yurdu KIRIM’da da yapılan haksız uygulama, işgal, asimile, yok etme politikası uygulanır iken ;

İşgalin yıldönümün de  27.Şubatta KIRIM’da  tüm yaşananları bir kez daha hafızamızda hatırladık.

27.Şubat, Kırım Tatar Türkleri ve Türk Dünyası sevdalıları için Ata Yurdu KIRIM’ın tarihte 2. kez  Ruslar tarafından işgalinin yıldönümü idi.

Kırım Tatar Türklerinin tarihi ve yegâne Vatanı Türk Yurdu KIRIM ‘da tam bir yıl önce yine gökyüzüne karabulutlar çökmüş, KIRIM topraklarında yine Rus askeri ayak basmıştı.

Rus askerinin Kırım’da olması demek, Kırım Tatar Türkleri için kan dökülmesi, insanların yok yere sebeplerle tutuklanması, akıbetlerinden haber alınamaması, sürgün edilmesi, demokratik haklarını hukuksal yönden arayamaması, akıtılan onca gözyaşları… Demekti.

Antalya’da Kırım kökenli arkadaşlarla görüştük. Ankara’da yapılacak Kırım’ın işgalinin 1. Yılında Rus Büyükelçiliğinde basın bildirimli protesto mitingine katılmaya karar verdik.

Cuma gecesi yine içimde her zaman yer alan milliyetçi duygularla Kırım’dan yıllar önce çıkan Kırımlı ailelerin acıklı dramında yetişen Kırımlı çocuklardan biri olarak yollara düştüm.

Ankara’da Rus büyükelçiliği önüne  geldiğimde  Vatan Toprağı KIRIM için Türkiye’nin birçok ilinden kasabasından köyünden kalkıp gelen  insanlarla protesto yapılan yerin dolduğunu gördüm.

Kırım Tatar  Teşkilatları ve Sivil Toplum Kuruluşları , Ukraynalı Temsilciler  , Basın Mensupları  “ Kırım’ın Rusya tarafından İşgaline Protesto Mitingi” için oradaydı.

Bundan tam bir yıl önce Ukrayna’da Rus yanlıları tarafından meydana getirilen karışıklıkları fırsat bilen  Rusya Devleti  Kırım’da  o tarihlerde en ufak bir çatışma , en basit bir baskı , durumu yok iken Uluslar arası hukuku ayaklar altına alarak, yaklaşık 300 yıl Osmanlı ülkesi Kırım’da Türkiye’nin de tarihten gelen bağları siyasi ve hukuksal haklarını dikkate almayarak, Kırım’ın bağlı olduğu Ukrayna devletinin egemenliğine toprak bütünlüğüne saldırarak 27 Şubat 2014 tarihi itibarıyla Kırım Tatar Türklerinin Güzel Yurdu Türk Diyarı  KIRIM’ı işgale başladı.

İşgal günlerini bir kez daha hatırlar isek;

27 Şubat 2014 günü Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu maskeli ve silahlı maskeli ve silahlı teröristlerce baskını neticesinde KIRIM’ın işgaline fiilen başlanmış, 40 bin Rus askerinin silahları gölgesinde 16 Mart 2014 tarihinde yapılan sözde ve komedi trajedik referandumun ardından meşrulaştırma görüntüsü ile  KIRIM’ın Rusya Federasyonuna ilhak edildiği açıklanmıştı.

Ukrayna’ya bağlı KIRIM’da , 27 Şubat Rus işgali öncesinde, Kırım Tatar Türklerinde 18 Mayıs 1944  sürgünü sonrasında Sibirya, Orta Asya  Türkistan  bölgelerinden, 1989 yılından itibaren sürgünden tekrar geriye dönüş süreci başlamış , çok kısıtlı imkanlar ve meşgatli zor mücadeleler içerisinde  vatana dönenler,  yaklaşık 20 yıllık bir süreçte vatanlarında daha yeni tutunmaya başlamışlar,  sosyal , siyasi, kültürel haklarda  azda olsa ilerleme sağlamışlar, milli hakları konusunda da daha yüksek sesle talep etmeye  başlamışlardı.

Kırım Tatar Türkleri, Milli Önderleri Mustafa Abdulcemil KIRIMOĞLU   liderliğinde  Ukrayna devletinden yeni kazanımlar haklar elde ederler iken, 27 Şubat 2014 tarihinde başlayan Rus işgali ile  birlikte  tekrar 70 yıl önce kendisini yok etmeye çalışan zihniyet ile yine karşı karşıya geldi.

Kırım Tatar Türkleri  yıllar öncesinden Rus zihniyetini çok iyi tanıyordu.

Rus işgali ile 200 yıl önce Kırım Tatar Halkına yapılanlar tekrar yenilenecekti.

Kırım Tatar Türkleri, Rusların sözde  Kırım Tatarlarıyla ortak devlet kuracağız  sözlerine kanmadılar.

Ruslar tarafından vatanları KIRIM’ın işgaline KIRIM’da Türkiye’de ve dünyanın değişik yerlerinde karşı çıkarak , birçok gösteri, miting, protesto mitingleri düzenlediler. 16 mart 2014 Rusya’ya bağlanma referandumunu tanımadılar.

Bu sırada, KIRIM’da İşgalci yönetimde boş durmadı, Kırım  Tatar Türklerinin efsanevi Lideri KIRIMOĞLU’na, KTMM Başkanı Rafet ÇUBAROV’a, QHA Koordinatörü İsmet YÜKSEL’e, Kırım Tatar Milli Hareketinin önemli ismi Sinaver KADİROV’a 5 yıl süre ile KIRIM’a giriş yasağı koydular. KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem ÇİYGÖZ’ün evine baskın düzenlediler. ÇİYGÖZ’ü hiç sebep yokken hapse attılar. KTMM binasına baskın düzenlediler. Düzmece mahkemeler ile Meclis binasını mühürlediler, Meclisin tüm mallarına el koydular. Camilere ,Medreselere ,  QHA,  ATR TV, Kırım Tatar Evlerine  baskınlar düzenleyerek, birçok Kırım Tatar  insanına gözdağı verdiler. Kırım Tatar  Gençlerini de kaçırarak, Kırım Tatar  Halkı içerisinde korku  yerleşmesini sağlamaya çalıştılar.

Kırım’da , Kırım Tatar  Halkını Rus vatandaşlığı geçmesi uygulamalarında zorlamada bulundular. Rusya vatandaşlığına geçmeyenleri Kırım’dan çıkarma ile tehdit ettiler. Kırım’da kamu alanında çalışan Kırım Tatarlarının bir çoğunu işten çıkardılar.

KIRIM’da  Rusya tarafından uygulanan  işgali meşrulaştırma ve kabul ettirme politikalarıyla her geçen gün Kırım Tatar Türkleri yapılan bastırılmak sindirilmek istenmekte, Kırım Tatarlarının Milli kimliği yok edilmeye çalışılmaktadır.

Kırım’da işgalci Rusya Federasyonunca uygulamaya konulan tüm bu uygulamaların tek amacı KIRIM TATAR TÜRKLERİNİN VATANI KIRIMI’I DERHAL KAYITSIZ VE ŞARTSIZ TERKETMESİDİR.

Türkiye’de kurulu 42 Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşu  27 Şubat 2015 tarihinde Ankara Rus Büyükelçiliği önünde toplanarak bir kez daha  bütün dünyaya, Rusya federasyonuna  seslenerek;

 

  1. Kırım, Kırım Tatarlarının tarihi ve yegane vatanıdır.
  2. Kırım’ın Rusya federasyonu tarafından 27 Şubat 2014 tarihinde 2. kez işgali hukuksuzdur ve asla kabul edilemez.Rusya Federasyonu bu hukuksuzluğa derhal son vermelidir.
  3. Tüm dünyadaki KIRIM TATAR DİASPORASI ve TEŞKİLATLARI  ; Demokrasi, hukuk ve insan haklarına saygı ilkeleri dahilinde işgalden önce hür ve demokratik şartlar ve zeminde seçilmiş KIRIM TATAR MİLLİ KURULTAYI, KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİ ve KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNİN meşru liderlerinin yol başçılığında, Rusya Federasyonu’nun hukuksuz işgaline karşı KIRIM TATARLARININ HAK ve HUKUKUNU , Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü var gücü ile savunacaktır.
  4. Türkiye’de bulunan KIRIM TATAR TEŞKİLATLARI , yukarıda belirtilen bu ilkeler çerçevesinde KIRIM TATARLARININ haklarını uluslar arası arenada , siyasi, sosyal ve kültürel alanlar başta olmak üzere her alanda savunacak ; KIRIM TATARLARININ  HAK Ve HUKUKLARINA halel getirecek her girişim ve eylemin karşısında olacaktır.
  5. KIRIM TATARLARININ sesinin ve haklı davasının Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği Organları, Lahey Adalet Divanı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi  ve sair her türlü platformda duyurulması ve korunması için teşkilatlarımız hukuk içinde gereken her çabayı gösterecektir.
  6. Bilinmelidir ki; KIRIM’DA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA VERİLECEK HER SIKINTI ve ZARAR ASLINDA KIRIM TATAR DİASPORASINDA YAŞAYAN BİZLERE DE VERİLEN ZARARDIR.

 

KIRIM TATARLARI ASLA TESLİM OLMAYACAK !

KIRIM ASLA RUSYA OLAMAZ !     

YAŞASIN KIRIM TATAR HALKININ ŞEREFLİ ve DURDURULAMAZ HÜRRİYET MÜCADELESİ!

 

“ Demiştir.

 

Türk yurdu KIRIM’ın  dün olduğu gibi bugün ve gelecekte hep TÜRK YURDU olarak kalması, Kırım Tatar Yurdunda Tamgalı Gök Bayrağın hiç inmemesi, ezanların  semalarında hiç susmaması dileğiyle…

 

 

Erdoğan KIRMIZIOĞLU

       Araştırmacı

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık