sidebar sağ taraf 3
Site açılış
  • 04 Nisan 2017, Salı 10:00
BanuBarlas

Banu Barlas

Hadi savaşa girelim, ülkemizi bölelim (!)

İnsanı insan yapan, ulusu ulus yapan, milli güç ve iradeyi arttıran ortak paydalardır. Türk halkı bugün geldiği noktada ortak değerlerden ve birleştirici unsurlardan uzaklaşmış, kendisi gibi olmayan, düşünmeyenleri suçlayarak, dışlayarak ayrıştırma yoluna gitmiştir.

Oy verdiğimiz ve bize hizmetle yükümlü partiler adeta futbol takımı haline getirilmiş, görüş ayrılıkları sloganlaştırılmış, partiler özellikleri destanlaştırılmış durumdadır. Halk; liderleri, icraatları, yapılanları veya yapılmayanları bir kenara bırakmış, eline geçirdiği sosyal medya aracılığıyla kişisel eleştiriye ve hakarete varan üsluplarla birbiriyle uğraşarak, tabanda siyaset yapmaya başlamıştır.

Ülkemizde 7’den 70’e herkes siyasete soyunmuş, mesleği, statüsü, tahsili her ne olursa olsun, artık herkes siyaset erbabı olmuştur… Uluslar arası hukuk ve angajman konularına hakim olmayan halk, kendi arasında ‘Savaşa girelim mi, girmeyelim mi?’ tartışmalarını yaparak kendisini karar mekanizması olarak görmeye bile başlamıştır.

Halk elbette ki temsilin ta kendisi, ülkeye dair bire bir söz sahibi konumdadır. İnsanların seçimleri, beğenileri ve oy verdikleri partiler ne olursa olsun, milli birlik ve bütünlüğü sağlayıcı, koruyucu ve dengeleyici unsurlar siyaset üstü statüdedir.

Şimdi sizlere, son günlerde yaşadığımız uluslar arası önem arz eden konuya dair farklı görüşleri içeren birkaç bakış açısını sunmak istiyorum.

BASINDA GÖRÜŞ FARKI

·         Türkiye Rus uçağını vurdu

·         Türkiye Sınır ihlali yapan Rus uçağını vurdu

·         Sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Rus uçağı Türkiye tarafından vuruldu

·         Türkiye hava sahasını 17 saniye  ihlal eden Rus uçağı vuruldu

·         Türkiye hava sahasını sadece 17 saniye geçen Rus uçağı Türkiye tarafından vuruldu

·         Türkiye Rus uçağını affetmedi

SİYASİLERİN DEĞERLENDİRMELERİ

·         CHP: Rusya bizim dostumuz, vurmamalıydık.

·         Ak Parti: Uluslar arası hukuk kurallarına ve angajmana uymayan Rus uçağı hava sahamızı 17 saniye boyunca ihlal ettiği için vurulmuştur.

·         MHP: Uçağın düşürülmesi olayı milli bir davadır, biz bu milli davanın sonuna kadar arkasındayız.

·         HDP: Uçak düşürülmemeliydi, Rus uçağının sınır ihlali yapması uçağın düşürülmesi için makul bir gerekçe değildir.

Görüldüğü üzere, tüm ulusu ve ülke bütünlüğünü ilgilendiren milli davalarda bile Türk halkı ve siyasi temsilcileri aynı duruşu sergileyememektedir. Bu durum, Osmanlı’dan bu yana bize enjekte edilen ‘Böl-parçala-yönet’ sisteminin ne kadar tuttuğunun açık bir göstergesidir.

 

Herhangi bir hizmetten memnun olmayabilirsiniz, yöneticiden, liderden, partiden… Ancak ülkenizin sınırlarına bilerek ve isteyerek uluslararası sınır ihlali yapılması durumunu bile göreceli hale getiriyorsanız, bu, milli şuurumuzun ve duruşumuzun kaybolduğunun, algımızın farklı güçler tarafından yönetildiğinin en büyük göstergesidir.

Rus uçağının düşürülmesi ve ‘SÖZDE’ IŞİD veya diğer adıyla DAEŞ bahanesiyle Türkmen kardeşlerimizin yok edilmesi bizim iç meselemiz değildir. Bu durum sizlerin “Savaşalım-savaşmayalım” yorumlarına bırakılacak bir karar da değildir. Bu durum uluslararası hava sahamızın, uluslar arası insanlık suçu teşebbüsü sırasında hava ihlalini bilerek gerçekleştirmesine istinaden gelişmiştir. Devletle hükümeti birbirine karıştırmak ve bir devletin yapması gerekenleri göreceli hale getirmek doğru değildir. Taviz tavizi doğurur… Angajmana uymayarak adeta dalga geçercesine sınır ihlali yapanlara hava sahamızda çay kahve ikram edecek değiliz!

Devlet devlettir, uluslar arası ihlal de ihlaldir. Burası muz cumhuriyeti değildir ve herkes Türkiye Cumhuriyeti iradesini tanımak zorundadır! NET

Banu BARLAS

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık