• 28 Aralık 2017, Perşembe 0:26
AliTongülüs

Ali Tongülüs

Türkiye’yi sevenlere “moral” takviyesi..

Bugün size, “yurtdışı kaynaklı” iki paylaşım vereceğim..

BİR.. Avrupa’daki birçok ülkenin ve Türkiye’nin nüfus hareketleri ile yine Avrupa’daki ülkelerin ve Türkiye’nin son 10 yıldaki “büyüme” göstergeleri..

İKİ.. İngiliz Guardian gazetesinin, “Erdoğan haklıymış” diyen yazısı..

Hiçbir yorum yapmayacağım..

Takdiri ülkesini sürekli “kötüleyen ve kötü görmek isteyen”lere ve ülkesini sevenlere bırakacağım..

AVRUPA'DA NÜFUS VE BÜYÜME

Dünya gündemi ve istatistikleri için en güzel Twitter hesaplarından biri olan “The Spectator Index”in yaptığı paylaşıma göre..

1980’de Türkiye ve Avrupa’daki bazı ülkelerin nüfusu şöyle:

“1. Almanya: 76.8 milyon.. 2. İngiltere: 56.3 milyon.. 3. İtalya: 56.3 milyon.. 4. Fransa: 53.7 milyon.. 5. Türkiye: 44.5 milyon..”

37 yıl sonraki, yani 2017’deki nüfusları ise şöyle:

“1. Almanya: 82.6 m milyon.. 2. Türkiye: 80.6 m milyon.. 3. İngiltere: 66 milyon.. 4. Fransa: 64.9 milyon.. 5. İtalya: 60.7 milyon..”

Nüfusla beraber, “büyüme göstergeleri” de Türkiye’yi Avrupa ülkelerinin önüne geçiriyor..

Avrupa’da son 10 yıllık Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) rakamlarına göre “yıllık ortalamada” tablo şöyle:

“Türkiye: %4.8.. İrlanda: %4.1.. Polonya: %3.5.. Rusya: %1.8.. İsveç: %1.8.. İsviçre: %1.6.. Almanya: %1.3.. İngiltere: %1.2.. Hollanda: %1.1.. Norveç: %1.1.. Belçika: %1.1.. Fransa: %0.8 .. İspanya: %0.6.. Portekiz: %0.1.. İtalya: %-0.3.. Ukrayna: %-1.. Yunanistan: %-2.2”

Gördüğünüz gibi, Türkiye nüfusu neredeyse ikiye katlanırken, Avrupa ülkelerindeki artış 4-10 milyon arasında değişiyor..

“Büyüme” rakamları ise ülkemizin Avrupa’da hatta dünyada nerden nereye geldiğini çok iyi anlatıyor..

Yani; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Avrupa yaşanıyor, bize genç nüfus lazım” sözlerinde ne kadar haklı olduğu ortaya çıkıyor..

GUARDİAN: ERDOĞAN HAKLIYMIŞ

Erdoğan’ın bu “haklı” olma durumunu ben söylemiyorum..

İngilizlerin Guardian gazetesi söylüyor..

Dün haber sitelerinde yer alan haber şöyle:

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’nin Avrupa ülkelerine has bir sorunla karşı karşıya kaldığını yazarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar önce yaptığı tespite hak verdi..

Zira bugün uzmanlar, Türkiye’nin azalan doğurganlığının güçlü ülke vizyonu açısından ciddi tehdit oluşturduğunu ileri sürüyor..

Guardian Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evli çiftlerden üç çocuk istediğini, ancak Türkiye’nin bu konuda “çok Avrupalı bir sorunla karşı karşıya bulunduğu” yorumunda bulundu..

Gazete, “Türkiye’nin nüfusundaki büyüme hız kaybetti ve doğurganlık oranı 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana en düşük düzeyine indi.. Aynı zamanda nüfusu yaşlanıyor” ifadelerini kullandığı geniş yer verdiği haberinde, nüfusun gittikçe yaşlandığına vurgu yaptı..

Haberde Türkiye’nin 79.5 milyonla Almanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük nüfusuna sahip olduğu, Avrupa’nın ortalama yaşı en düşük ülkeleri arasında yer aldığı, ancak Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ülkede doğurganlık oranının 2016’da ilk kez 2.1’e gerilediği belirtildi..

Guardian, kentlerde kaydedilen keskin gerilemeye karşı mülteciler arasında ve kırsal toplumlarda doğum oranının hızlanmasını ise önümüzdeki 10 yılda ülkenin demografisinde potansiyel büyük değişikliklerin habercisi olarak değerlendiriyor..

“Türkiye, hem Arap hem de Avrupalı komşularda da görülen bir ikilemle karşı karşıya” diyen gazete ayrıca şu uyarıyı yaptı:

“Türkiye’de büyük genç nüfusu için yeterli istihdam yaratılmaması durumunda bu, birçok Ortadoğu ülkesinde olduğu gibi işsizlik ve marjinalleşmeye yol açabilir.. Diğer yandan da doğurganlıktaki gerilemeye çare bulunmazsa birçok Avrupa ülkesinin karşılaştığı, yaşlanan nüfus sorunu yaşanabilir..”

PEKİ SİZ NE DİYORSUNUZ?

Erdoğan’ın tespitine “yabancılar” hak veriyor, ama maalesef ülkemin insanı yan çizmeye çalışıyor..

Dediğim gibi..

İşte nüfus ve büyüme rakamları, işte bir İngiliz gazetesinin yazdıkları ve “nüfus hızınız azalıyor” diyerek yaptığı ilginç uyarı..

Bakalım siz bunlara ne diyeceksiniz..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html