• 14 Ocak 2018, Pazar 23:47
AliTongülüs

Ali Tongülüs

“Türkiye’de muhalefet anlayışı” nasıl olmalı?

Bugün sizlere,  “yeni siyaset anlayışı” ve “nasıl bir muhalefet” gibi, ülkemizin belki de en büyük sorununu dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım..

Eminim hepiniz, “evet bunu istiyoruz” diyeceksiniz..

MUHALEFET MANZARAMIZ

Ülkemizde geleneksel muhalefet anlayışı nedir?

1- Ya iktidarların her “AK” dediğine “KARA” demek..

Ki, buna “güçlü muhalefet” deniliyor..

2- Ya da iktidarların bazı tutumlarını -ki bunlar yanlış da olabilir- desteklemek..

Ki, buna da “sorumlu muhalefet” deniliyor..

Ama Türkiye’deki genel çizgi, “çürütmecilik temelli muhalefet” tir..

Biz bu yaklaşımların “demokratik sürecin işleyişine” hiçbir olumlu bir katkı sağlamadığını yaşadık, gördük ve yaşıyoruz/görüyoruz..

Burada ilginç olan nokta şu:

Bu yetersizliğin hemen herkes tarafından bilinip dile getirilmesine rağmen, hala “aynı hamam aynı tas” misali, muhalefet anlayışında en küçük bir değişikliğin olmaması..

YETERSİZLİĞİN SEBEPLERİ

Peki, muhalefetteki yetersizliğe yol açan sebepler nelerdir?

1- “Çürütmeci muhalefet”in çok zahmetsiz olmasıdır..

Bunda yöntem; iktidarların yaptıklarını, kararlarını, söylediklerini izlemek ve onların eksik ve yanlışlarını bulmaktır ki, bu da son derece kolaydır..

Bu iş ne denli şiddetli, kırıcı hatta hakaret içerecek şekilde yapılırsa muhalefet de o kadar başarılı(!) sayılır..

2- Çürütmeci muhalefet yapmanın ikinci yöntemi, o an iktidar olan partinin muhalefetteyken söylediklerini bulup hatırlatmaktır..

Buna karşı iktidarların da cevabı hazırdır..

Ya muhalefetin iktidardayken söylediklerini bulup çıkarmak ya da o sözün o güne bu sözün bu güne uygun olduğunu belirtmek..

3- Gerçekte ise; “iktidarların en güçlü yol göstericisi” olması gereken muhalefet, “bizim görevimiz yapılana itiraz etmektir” gibi faydasız/anlamsız bir ağız dalaşına dönüşmüştür..

İşte “muhalefet” manzaramız budur..

NASIL BİR MUHALEFET?

Gelelim, “nasıl bir muhalefet” sorusunun cevabına..

Şöyle bir tanım yapsak mesela:

“Muhalefet etmek, her an için daha iyi bir alternatif ortaya koyabilmek ve bu yolla iktidarın uygulamalarını daha doğruya, daha iyiye ve daha güzele yönlendirebilmektir..”

Böyle bir tanım benimsenirse..

Bir muhalefet partisinin, “parçaları kendi aralarında uyumlu ve belirli bir ideale göre tasarımlanmış” bir model sahibi olması gerekir..

Özellikle “anamuhalefet” partisinde, “parçaları kendi aralarında uyumlu” bir işleyiş görebiliyor musunuz?

Aslında..

Geleneksel politikacı tipimizin genel özelliği, “makro” yaklaşımlara meraklı görünüp, “mikro” yaklaşımlardan bucak bucak kaçmasıdır..

Bunun nedeni de, dış etkiler-iç çekişmeler-koltuk sevdası gibi etkilerle “neyi nasıl yapacağı” konusunda berrak bir fikrinin bulunmayışıdır..

Fikirleri olsaydı..

“Şöyle bir muhalefet anlayışı” ile halkın karşısına çıkarlardı mesela:

1- Elinde operasyonel düzeyde ayrıntılı bir hükümet programı bulundururdu..

2- Enflasyonu “nasıl” düşüreceğini, üretim sistemimizi buluşçuluk temeline “nasıl” oturtacağını, terörle “nasıl” mücadele edileceğini, insanlarını daha iyi “nasıl” eğiteceğini tasarlamış ve bunu da yazılı hale getirip ilan etmiş olurdu..

3- Mali sistemi bütünüyle belgeye “nasıl” dayandıracağını ve bütün bunların yapılmasına engel olabilecek güçlükleri “nasıl” aşacağını da bilirdi/aktarırdı..

4- Sadece bunlarla da kalmayıp gelişmelere göre hepsini güncelleyerek eksik ve yanlışlarını giderirdi..

Böyle bir muhalefet göreniniz var mı?

ÇOK ŞEY Mİ İSTİYORUM?

Özetle..

1- “Yapılan her şeyi sadece eleştirmeye/karalamaya” dayalı geleneksel muhalefet anlayışının yerine, “geleceğe ait” tahminlerinin de tutarlı olması gereken “yeni bir muhalefet anlayışı”na ihtiyacımız var artık..

2- İktidarın yaptığı yanlışları “akılcı” bir biçimde eleştiren, bu yapılanların gelecekte ülkeye ne getireceğini halkına anlatacak, belirli aralıklarla tahminlerinin geçerliğini, varsa yanılma nedenlerini dürüstçe ilan edecek bir muhalefete ihtiyacımız var..

3- İktidar alternatifi olduğunu halkına inandırabilecek ve nefesini iktidarın ensesinde hissettirecek bir muhalefete ihtiyacımız var..

4- Halkını sokağa çağıran değil, aksine halkını sokaktan uzak tutan, demokratik yollardan asla şaşmayan bir muhalefet anlayışına ihtiyacımız var..

Ülkemizde KOCAMAN bir “muhalefet sorunu” varken..

Çok şey mi istiyorum acaba?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html