• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
AliTongülüs

Ali Tongülüs

“Türk uçak fabrikasını CHP kapattı”..

CHP’nin “yapılacak her yeni proje ve uygulamaya karşı çıkması” yani o “istemezük” zihniyeti herkesin bildiği bir şey artık..

Bugün bunun “önemli” örneklerinden biri olan ve dünyagercekleri.com’da yayınlanan haberi aktaracağım sizlere..

Çünkü..

Bugünlere de ışık tutacak bir haber bu..

Özellikle, “o zihniyeti” iyice anlamanız açısından oldukça da önemli bir haber..

“Talha Çolak” imzası ile yayınlanmış..

“Uçak fabrikasını CHP kapattı” başlığını taşıyor..

İşte o haber, bence iyi okuyun..

UÇAĞI CHP İSTEMEDİ

Bir taraftan “İstikbal göklerdedir” diyen Atatürk’ü kendisine kalkan yaparken, diğer taraftan 3. Havalimanı İhalesi’nin iptalini isteyen CHP’nin, hizmet düşmanlığı yeni değil..

Cumhuriyet tarihinin, 22 milyar 152 milyon avro ile en büyük ihalesi olan 3. Havalimanı İhalesi’ne CHP’nin iptal istemi gibi, buna benzer projelere karşı çıkması, partinin geçmişteki benzer icraatlarını gündeme getirdi..

Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve tek partili dönemde, işadamı Nuri Demirağ tarafından kurulup modern uçaklar üretilen uçak fabrikası, siyasi çekişmeler yüzünden 1944 yılında kapanmak zorunda kalmıştı..

SOYADINI ATATÜRK VERDİ

Türkiye’nin 10 bin km’lik demiryolu ağının 1.250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştiren ve bu sebeple Atatürk tarafından kendisine ‘Demirağ’ soyadı verilen işadamı Nuri Demirağ, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında yaptığı ve yapmak istediği projelerle adından söz ettiren biriydi..

Cumhuriyet döneminin sayılı zenginleri arasına giren ve hayırseverliği ile tanınan Demirağ’ın birçok önemli projesi de “milli şef” İsmet İnönü ve tek parti dönemin iktidarı CHP tarafından engellendi..

İLK TÜRK UÇAK FABRİKASI

Uçak satın almak için düzenlenen bağış kampanyasına katılması istendiğinde, “benden bu millet için bir şey istiyorsanız, en mükemmelini istemelisiniz.. Mademki bir millet tayyaresiz yaşayamaz, öyleyse bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfundan beklememeliyiz.. Ben bu uçakların fabrikasını yapmaya talibim” diyerek harekete geçen Nuri Demirağ, 1936 yılında İstanbul’da modern bir uçak etüt atölyesi ve memleketi Sivas Divriği’de Türkiye’nin ilk uçak fabrikasını kurdu..

PİLOT HATASI YÜZÜNDEN

THK tarafından sipariş edilen 65 planör kısa sürede teslim edildikten sonra, NuD-36 adlı 24 eğitim uçağı tamamlandı ve deneme uçuşları İstanbul’da başarı ile gerçekleşti..

Ancak THK yetkilileri tecrübe uçuşlarının Eskişehir’de de yapılmasını istedi..

Mühendislik becerileri mükemmel olan fakat uçuş tecrübesi zayıf olan Başmühendis Selahattin Alan’ın kullandığı uçak, o dönem hayvanların havaalanına girmesini engellemek için kazılan hendeğe iniş yaptı ve pilot vefat etti..

Bu olay Nuri Demirağ için bir dönüm noktası oldu..

Çünkü, Türk Hava Kurumu, “şartlara uygun değil” diyerek siparişlerini iptal etti..

MİLLİ ŞEF VE CHP KARŞI ÇIKTI

Uçağın, deneme uçuşunda pilotun hatası yüzünden düştüğünü bilen Demirağ, her ne kadar “gelin beraber deneme uçuşu yapalım” dese de, kurum kararından dönmedi..

Bunun üzerine Nuri Demirağ da kurumu mahkemeye verdi..

Ancak yıllar süren mahkemeler, siyasetin araya girmesi ile THK lehine sonuçlanınca, fabrikayı 1944 yılında kapatmak zorunda kaldı..

THK ile olan davasını kaybeden Demirağ, başta o devrin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere bütün CHP iktidarının üyelerine sayısız mektuplar yazarak, bu yanlışlığın düzeltilmesini istedi..

Ama kapılar her defasında yüzüne kapandı..

Ve ne kadar zorlasa da fabrikayı açamadı..

DEMİRAĞ’IN KIZI ANLATIYOR

Nuri Demirağ’ın büyük kızı Mefkure Azak, o dönemlerde verdiği bir demeçte babasının hep engellendiğini belirterek şunları söyledi:

“En büyük engel İsmet İnönü ve çevresiydi..

‘Nuri Demirağ parlar da benim yerime geçer’ diye endişelenirdi hep..

Bu yüzden tüm işlerine engel olmaya çalıştılar..

Uçak fabrikasının en iyi çalıştığı zamanlarda İran’dan, Irak’tan uçak siparişi geliyordu..

Ancak, ‘yakarız yine de kesinlikle sattırmayız’ diyorlardı..”

İNANILACAK GİBİ DEĞİL Mİ?

Haber bu kadar..

Ve inanılacak gibi değil, değil mi?

Buna inanmayanlar, “iftira, aslı-astarı yok” diyenler, hatta bu habere kızacak olanlar olacak biliyorum..

Ama, araştırmak zor değil..

İnternete girerseniz, epeyce bir malzeme var bu konuda..

Görülüyor ki; CHP Türkiye’nin de büyük işler yapabileceğini hiç kabullenmemiş, genellikle yapılanlara da hep karşı çıkmış..

Bugün de aynı tavrını sürdürüyor..

Demek ki, bu millet onlara boşuna, “seni iktidar yapmam” demiyormuş..

Anlayana sivrisinek saz..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html