• 21 Kasım 2017, Salı 22:48
AliTongülüs

Ali Tongülüs

Toplu ulaşımda yaşanan ve yaşatılan sıkıntılar..

Bugün, “toplu ulaşım”la ilgili yaşanan ve yaşatılan bazı sıkıntıları, bu sıkıntılarla ilgili vatandaşların serzenişlerini/şikayetlerini/önerilerini sizlerle paylaşmak istiyorum..

Sürücülerin birçoğu vatandaşa karşı kaba, hoşgörüsüz, hatta tartışmalarda tam bir kabadayı..

Ve bütün bunlar özellikle Büyükşehir yönetimi aleyhine kullanılan birer malzeme haline getiriliyor..

Büyükşehir Belediyesi ve toplu ulaşım yetkilileri, umarım bu sorunları gidermek için gerekeni yaparlar..

GECE KIZI ARAÇTAN İNDİRDİ

Şimdi sizlere, Ahmet Yaylacı’nın sosyal medyada paylaştığı ve haklı olarak isyan ettiği bir olayı aktaracağım..

Ardından da benzer olayları hatırlatıp serzenişte bulunan insanların “toplu ulaşım görüşlerini ve önerilerini” vereceğim..

Ötesini yetkililere havale ediyorum..

“Antalya Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma hizmeti veren 07 MKL 46 plakalı DC 15 no.lu halk otobüsü dün gece (cumartesi gecesi) 21.15 sıralarında TRT Caddesi’nden geçerken, işten çıkan kızım duraktan binmiş,  kart okumamış..

Sabah okuyan kart, akşam okumamış..

Otobüs şoförü, ‘kart okumuyorsa benim suçum değil’ diyerek, kızımı bir sonraki durakta ‘başının çaresine bak’ diyerek otobüsten indirmiş..

Kızım ağlayarak beni aradı, ‘ne yapayım, eve nasıl gelebilirim’ diye..

Kartı okumadı diyerek 20 yaşındaki kızı otobüsten indiren bu şoförle ilgili şikayetimi nereye kime nasıl iletebilirim yardımlarınızı bekliyorum..”

HALK NE İSTEDİĞİNİ BİLİYOR

Bu yazıya onlarca yorum yapılmış ve 27 defa paylaşılmış..

Şimdi de, aralarında “akılcı kişilerin” de bulunduğu o yorumların bazılarını aktaracağım..

Konuya olan duyarlılığı anlayın artık..

- EmRe Emrah Demir: “Bimer'e ve Cimer’e şikayetini gönderebilirsiniz..”

- Arif Akbaba: “Burada suçlu belediyedir.. Ulaşımdaki aldığı kararlar hem vatandaşı hem esnafı çok zor durumda bırakmaktadır.. İnsanlara zorla dayatmayla kartlı binişe zorlamaktadırlar.. İsteyen parayla-isteyen kartla biner.. Sırf araçların günlük kazançlarında % lik dilim almak için vatandaşın tüm özgürlükleri saçma sapan kararlarla elinden alınmakta..”

- Ahmet Yaylacı: “Ben belediyeden veya araçlarından değil, gecenin o saatinde genç bir kızı başının çaresine bak diye araçtan indiren şoförden şikayetçiyim..”

- Hawa Çörek: “Tamam şoför kameralar karşısında indirmiş olabilir, ama bu da mazeret değil.. Vatandaş çekebilirdi bir kart, hiç mi yokmuş millette? Yok böyle bir şey..”

- Füsun Şentürk Kuş: “Ahmet bey bir de kızınız Antalya Kadınları grubuna yazsın plakayı da, bayanlar protesto eder belki, ben de bana yapılan hakareti yazıcam..”

- Leman Özçilingir: “Kızınız bakiyem var siz kontrol edebilirsiniz deyip validatörden kontrol ettirebilirdi.. Şoför halen ısrar ederse tek binişlik kart alabileceğini söyleyebilirdi.. Şikayetinizi Antalya Ulaşım Şoförler Odası ve Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler birimine yapabilirsiniz..”

- Ahmet Yaylacı: “Biraz önce UDB’ye telefonla şikayetimi bildirdim, SMS’le cezai işleme yönlendirildiğini bildirdi, takip no göndermişler..”

- Erbil Özkaya: “İnsanlığın bittiği devirde yasıyoruz maalesef.. Ulan cebinden öde yine de kızcağızı mağdur etme, bi hayır duası alırsın..”

- Hasan Karaer: “Sayın Büyükşehir başkanımızın devreye sokmadığı otobüsleri acilen devreye sokması gerekir.. Bir kız çocuğuna yapılan bu olayı nefretle kınıyorum, Menderes başkanın böyle adamları temizlemesini bekliyoruz..”

- Şibumi Lal: “İş ararken milletin şeyini öperler, işe girdiler mi insan beğenmezler.. Edepsizler 60 kuruşun hesabını yaparlar.. Valla İzmir’i örnek alsın belediyeler, şoförler telefonla bile konuşamıyor.. Burdakiler babalarının çiftliği gibi..”

- Nuri Boz: “Şoförler Odası ve Ulaşım Daire Başkanlığı ceza veya yaptırım uygulamıyor.. Ortada büyük bir rant ve seçim zamanları koltuk kaybetme endişesi var.. Olan halka oluyor..”

- TC Leyla Aydoğdu Kuşkonmaz: “Bu aralar Antalya otobüslerinden her sayfada şikayet var.. Ben henüz hiç binmedim, Antalya'da yeniyiz.. Valla gözüm korktu, binmek istesem de çocukların büyümesini beklemeliyim sanırım..”

- Talip Turan: “Ben Malatya’da bile böyle bir şeyle karşılaşmadım.. Parası olmayanları belediye şirketi bedava taşır, yolcu sonra kart basar.. Basmazsa da kendi vicdanıdır artık..”

- Mehmet Ergenç: “Bırakın bir kızı, sarhoşu-psikopatı-manyağı-deliyi-tinerciyi dahi indiremezsin, babanın malı değil o otobüs.. Biz araçta öpüşen çifti indirdik, ceza yedik.. Artık gerisini siz düşünün..”

“BEBEK ARABALARI” KRİZİ

Bunların yanısıra, çokça şikayet kunusu olan bir durumu daha ilgililere aktarıyorum..

Sanırım, bu sorun da çözülmeyi bekliyor..

Toplu ulaşım şoförleri, “bebek arabalarını” otobüse almıyorlar..

“Ya katlayın, ya da almayız” deyip insanları geri çeviriyorlar..

Elinde bebeği olan tek kişi bunu yapabilir mi, çok zor..

Yağmuru var, güneşi var, ikizleri olan var, araca alınmayan bebek ve ailesi yolda bırakılır mı?

Ama bırakılıyor..

Bunun nedenini de halk otobüsü yöneticilerinden Mehmet İnce şöyle açıklıyor.

“Kapatılmadan alınan bebek arabalarını aileler otobüsün içinde serbest bırakıp cep telefonları ile haşır-neşir oluyor ve bebek arabası ordan oraya savruluyor..

Uyarınca da ‘sana ne-sana mı soracağım’ diyerek tartışma çıkartıyor..

Ayrıca, bebek ve arabası zarar görürse bunun hesabını da bizden soruyorlar..

Nitekim, bu konuda mahkemeye verildik ve dava sürüyor..

Bilinçli, bebeğine sahip çıkanları ayrı tutuyorum..

Ama tartışmalar çoğalınca, ‘katlanıp alınması’ şeklinde bir uygulamaya gitmek zorunda kaldık..”

SAYGI VE HOŞGÖRÜ ŞART

Bebek arabası otobüse alınmayanlar da haklı, otobüs şoförleri de..

Kızı otobüsten indirilen Ahmet Yaylacı ise, yerden göğe kadar haklı..

Kamu görevi yapan İDARE, bu sorunlara çözüm üretmek, vatandaşın haklı şikayetlerini gidermek zorundadır..

Vatandaşın da, kamu görevi yapan şoför ya da diğer görevlilerin işlerini kolaylaştırıcı tavır göstermesi gerekiyor..

Eminim, “karşılıklı saygı ve hoşgörü” herşeyi çözecektir..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html