• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
AliTongülüs

Ali Tongülüs

Müdür eleştirdi, gazeteciler biraz gerildi..

Antalya İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, dün gazetecileri sabah kahvaltısına konuk etti..

Antalya’ya göç, asayiş, güvenlik, trafik ve madde bağımlılığı konularında 2015 ve 2016 verilerini paylaştı, sohbet etti, dikkat çekti, açıklama yaptı, medyanın tutumunu eleştirdi, önerilerde bulundu..

Ve “bütün bu yaptıklarım, aslında bir çeşit hesap vermedir” dedi..

Neşeli başlayan toplantı, “yanlış anlamalar” nedeniyle biraz gergin bitti..

Bu “kahvaltılı basın toplantısını” sizlerle paylaşmak istiyorum..

Çünkü, bu toplantıdan hepimizin alması gereken birçok şey var..

ANTALYA-TRAFİK-MEDYA

Celal Uzunkaya, önce Antalya’nın Türkiye’nin ve dünyanın en önemli kentlerinden biri olduğuna dikkat çekti..

"Turistik özelliği, turizm açısından cazibesi tescilli, dünya markası olan bu kentin vatandaşları da medyası da olaylara karşı büyük bir hassasiyet gösteriyor, kentini kolluyor” dedi..

Ardından cana ve mala karşı işlenen suçlarla ilgili bilgiler verdi..

Türkiye geneli ve Antalya’daki olayların bir önceki yıla göre arttığını ifade etti..

Daha sonra Antalya’nın trafik haritası hakkında bilgiler verdi..

Uzunkaya, "Antalya, nüfusu (2 milyon 328 bin) baz alındığında, 977 bin tescili araç sayısı itibariyle Türkiye’de 4’üncü, 2.3 kişiye bir aracın düşme ortalamasıyla da Türkiye birincisi” dedi..

Ardından “trafik kazalarını” anlattı..

Önceki yıla göre hem kaza, hem ölüm, hem de yaralıların sayısında artış olduğunu söyledi..

İşte bu noktada, medyayı eleştirme gereği duydu..

Bence haklıydı..

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde “Trafikten Sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı” olarak görev yaparken, trafikte güvenli yolculuk konusunda uyarıcı ve bilinçlendirici kamu spotlarına benzer filmler yaptıklarını ve televizyon kanallarına gönderdiklerini belirtti..

Ve şunları söyledi:

“Bunlar halkın genelini ilgilendiren uyarılardı, ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar etkili olabilirdi..

Ancak, ne yazık ki TV kanalları, ellerine hazır gelen bu filmleri, herkesin uyuduğu gecenin ilerleyen saatlerinde yayınladı..

Trafik gibi önemli bir konuya gerekli duyarlılığı göremedik..

Umarım, bundan sonraki çalışmalarda RTÜK’ü devreye sokarak bu tür toplumu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalara ilgiyi arttırabiliriz..”

MADDE BAĞIMLILIĞI KONUSU

Celal Uzunkaya, Antalya’nın ve Türkiye’nin en önemli sorunlarında birinin de “uyuşturucu ile mücadele” olduğunun altını çizdi..

"Özellikle gençliğin hedef olarak alındığı, hedeflerinin ülkenin geleceği olduğu açık olan bir tehdittir bu” dedi..

Ve şu uyarıyı yapma gereği duydu:

“Madde bağımlılığı toplumun her kesimi tarafından en önemli tehdit olarak algılanmalı ve ona karşı bir duruş ortaya konulmalı..

Bu konuda da sadece devletin ve kurumlarının değil, bütün sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere vatandaşların da aynı duyarlılığı kesintisiz bir şekilde sürdürmesi gerekir..”

Antalya’da uyuşturucu bölgelerindeki uyuşturucu zeminini yok etmek için operasyonlar düzenlediklerine değinen Uzunkaya, "O malum bölgede etkili sonuçlar alındı, ama bu sadece polisiye tedbirlerle önlenemez, hedef alanın yani gençlerin korunması amacıyla ailelerin duyarlı olması lazım” diyerek bir kez daha uyardı..

ELEŞTİRİSİ ORTAMI GERDİ

Terörü önlemeye yönelik çalışmalarla ilgili de bilgi veren Uzunkaya, toplantının sonuna doğru “gazete ve gazetecilere yönelik” bazı eleştirilerde bulundu..

- “Aynı haber, 10 gazetede kelimesi kelimesine aynı başlık ve spotlarla çıkıyor” dedi..

- “Gazeteler birinci ve üçüncü sayfalarında, dikkat çekecek bir şekilde toplumu uyarıcı ve bilinçlendirici haberler kullanmıyor, oysa bunu yapabilirler” dedi..

- “Yaptığımız operasyon ve çalışmalarımızla ilgili bilgi notlarını geçiyoruz, ama bunları gazetelerinizde ya göremiyoruz, ya da önemsiz bir olay gibi veriliyor” dedi..

- “Terör konusunda toplumu gerecek haberler konusundaki hassasiyetiniz için teşekkür ederim, ama bizim haberlerimizi de yayınlayarak topluma karşı hesap vermemizi de sağlayın” dedi..

Bu eleştirilere, gazeteciler itiraz etme gereği duydu..

İtirazlar artınca Uzunkaya, “ben polemik yaratmak için herhangi bir şey söylemedim, sadece küçük bir eleştiriydi, beni yanlış anladınız ya da sözlerimi iyi süzemediniz galiba, bu nedenle sözlerimi geri alıyorum” dedi..

Ardından sorulan sorulara kısa cevaplar verdi ve toplantı sona erdi..-

BENCE ELEŞTİRİSİNDE HAKLI

Aslında Celal Uzunkaya’nın bizlere yönelik yaptığı eleştirileri, “büyük oranda” haklı buldum..

“Halkı bilgilendirici ve bilinçlendirici nitelik taşıyan” film, spot, haber veya fotoğrafları, bir gazete en dikkat çekecek yerden, TV’de de en çok izlenen (prime time) saatlerde yayınlanmalı..

Özellikle terör sözkonusu olduğunda, terör olaylarını ve terör mağdurlarını büyüterek veya dakikalarca halkın gözünün içine sokmaktan kaçınmamız gerekiyor..

Çünkü, teröristlerin en büyük besin kaynağı “medya”dır..

Besinleri kesilirse, onlar da kesilir..

Gazeteciler de eleştiriye açık olmalıdır..

Biraz gergin bitse de, Celal Uzunkaya’nın bu toplantısından alınması gereken çok mesaj var..

Kim hangisini isterse onu alsın artık..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html