• 23 Kasım 2017, Perşembe 22:45
AliTongülüs

Ali Tongülüs

Kim sizleri nereye/neye sürüklüyor?

Bugün sizleri 13 yıl öncesine götürmek istiyorum..

Ülkemizin güvenliği açısından son derece önem taşıyan güney sınırlarımızda, bugünlerde verdiğimiz mücadelenin kimlerle, nasıl bir zihniyetle yapıldığını anlamanızı sağlayacak bazı olayları/konuşmaları/gelişmeleri görmeniz gerekiyor..

Ötesi, sizin bakışınıza/değerlendirmenize kalıyor artık..

ÇOCUKLARA BİLE TECAVÜZ ETTILER

Mayıs 2004..

ABD’nin Irak’a saldırısının sonrası..

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Amerikan askerlerinin Iraklı esirlere yönelik kötü muamelesini gösteren yüzlerce fotoğraf ve video kaydının bulunduğunu, bunların henüz basına yansımadığını söyledi..

NBC televizyonu ise, üst düzey bir askeri yetkiliye dayanarak verdiği haberinde..

Rumsfeld'in sözünü ettiği fotoğraflarda, Iraklı 12-13 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklara tecavüz, ABD'li bir kadın askerin Iraklı bir kadınla cinsel ilişkiye girmesi, mahkumların döve döve öldürülmesi ve bir ölüyle "ilişki"ye girilmesi görüntülerinin bulunduğunu bildirdi..

İşkence skandalıyla ilgili olarak Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayan Rumsfeld, Genelkurmay Başkanı Richard Myers ile beraber, bu resimlerin kopyalarını izlediklerini belirtti..

Ebu Garib'deki kötü muameleyi sergileyen fotoğrafları "inanmak güç" sözleriyle nitelendiren Rumsfeld, “eğer bunlar yayınlanırsa, olayların daha kötü hale geleceği açık” diye konuştu..

Bu arada Bağdat'taki Ebu Garib Hapishanesi'nde çalışmış ABD'li polisler, şimdiye kadar rapor edilmeyen işkence vakalarına tanık olduklarını ve Iraklılara karşı bu tip davranışın yaygın olduğunu söylediler..

ABD'nin Washington Post gazetesi, Irak'ta Iraklı esirlere işkence etmekle suçlanan Amerikan askerlerinden birinin, işkence emrini doğrudan askeri istihbarattan aldığını söylediğini yazdı..

Washington Post'un haberinde, Bağdat'taki Ebu Garib Cezaevi'nde görevli olan ve Iraklı esirlere işkence etmekle suçlanan kadın askeri polis Sabrina Harman, “Bizden esirlerin hayatını cehenneme çevirmemiz isteniyordu” dedi..

ÇIĞLIKLAR ZİNDANI İNLETTİ

İngiliz televizyonu ITV, Amerikan askerlerinin işkence yaptığı Ebu Garib Cezaevi'ndeki esirler arasında 1'i kız 2 Iraklı çocuğun da bulunduğunu bildirdi..

ITV televizyonu, ayni hapishanede tutulduğu sırada 2 Iraklı çocuğa işkence yapıldığına tanık olduğunu söyleyen el-Cezire televizyonu için çalışan kameraman Suayib El Baz'a dayanarak, 12-13 yaşlarındaki bir kız çocuğunun, ağabeyi başka hücrede çığlıklarını duyarken soyularak dövüldüğünü kaydetti..

Gazeteci el-Baz, Ebu Garib'teyken bir baska seferinde de 15 yaşındaki Iraklı hasta bir erkek çocuğun su dolu ağır iki kovayı taşıyarak koridorda koşmaya zorlandığına, durması durumunda da bir Amerikan askeri tarafından sopayla dövüldüğüne tanık olduğunu söyledi..

Çocuğun yorgunluktan yere yığıldıktan sonra askerlerin çocuğu soyarak üzerine soğuk su döktüklerini kaydeden el-Baz, daha sonra çıplak, bası çuvalla örtülü bir adamın getirilerek çocukla yüz yüze tutulduğunu, adamın başındaki çuvalın çıkarılmasından sonra babasını gören çocuğun bayıldığını anlattı..

El Baz askerlerin daha sonra da adamı bir sütyen ve kadın külotu giymeye zorladıktan sonra güldüklerini söyledi..

KİM DAHA İYİ TEKME ATACAK

Irak'ta görev yapan İngiliz askerlerine, hapishanedeki Iraklı tutuklulara tacizde bulunduklarına ilişkin yeni suçlamalar yöneltildi..

Kifa Talah adli Iraklı mühendis, İngiliz Independent gazetesine yaptığı açıklamada, Eylül 2003'te İngiliz askerlerince 3 gün boyunca dövülmesinin ardından böbrek yetmezliği geçirdiğini belirtti..

Gazete Talah'in, “Askerler, etrafımızı çevirdikten sonra, kimin daha iyi tekme atarak bizi duvara yapıştıracağı konusunda birbirleriyle yarışmaya başladı. Dayağın ardından büyük kahkahalar atan askerler, bundan büyük zevk alıyormuş gibi görünüyordu'' şeklindeki ifadelerine yer verdi..

Talah'ın, gazeteye yaptığı açıklamada, kendisiyle birlikte tutuklanan mahkumlardan otel resepsiyon görevlisi Baha Musa adli tutuklunun ise aldığı yaralar sonucu öldüğünü söylediği kaydedildi..

Pentagon'un, Irak'taki Ebu Garib Cezaevi'nde, tutuklulara işkence etmekle suçlanan ABD birliğinin denetimine yardımcı olarak bir askeri avukatın gönderilmesi planını reddettiği bildirildi..

Yani, konuyla ilgili hukuki süreç de engellenmiş oldu..

BATI’NIN AĞZIYLA KONUŞANLAR

Yeni Şafak Gazetesi’nin 9 Mayıs 2004 tarihinde yayınladığı bu haber, daha başka yayın organlarında da yer almıştı..

Batı’nın, insanı “insan” olarak görmediğini, bırakın insanlıklarını demokrasilerinin ve adaletlerinin bile olmadığını görün/anlayın diye küçük bir hatırlatma yapmak istedim..

O zamanlar Irak’taki muhalefet ve bazı sivil toplum örgütleri, sırf Saddam gitsin diye ABD’nin gönüllü sözcüleri/elçileri olmuştu..

Sonrasında trilyonlarca kere pişman oldular, ama iş işten geçmişti artık..

Şimdi dönün Türkiye’ye ve “kimler Batı’nın ağzıyla konuşuyor, kimler Batı’nın gönüllü sözcüleri gibi hareket ediyor” dikkat edin..

Ve sizleri nereye/neye sürüklediklerini anlayın..

Benden hatırlatması..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html