• 13 Eylül 2018, Perşembe 1:18
AliTongülüs

Ali Tongülüs

HayKonfed’den Antalya için suç duyurusu..

Kısa adı HayKonfed olan “Hayvanların Yaşam Hakkı Konfederasyonu” geçtiğimiz günlerde yaşanan “kuduz vakası ve sonraki gelişmeler” nedeniyle Antalya’daki ilgili kurum ve kişiler hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı’na “suç duyurusu”nda bulundu..

Kim bu “ilgili” kurum ve kişiler?

- Antalya Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu..

- Bakanlık İl Kurumları..

- Valilik Kurumları ve Belediyeler..

Bu kurumlar hakkında Bakanlıkça, “görev ihmalinden soruşturma açılması ve idari işlem yapılması” talep ediliyor..

ÖRTÜLÜ ÖLÜM EMRİ

Hatırlarsanız..

Geçen hafta “kuduz vakası”yla ilgili 4 kez yazı yazdım..

Hem olayın doğrusunu anlatmaya çalıştım, hem de bir yetkilinin çıkıp “tatmin edici bilgi vererek” halk arasında infiale yol açan “bilgi kirliliği”nin önlenmesini istedim..

Kimseden ses çıkmadı..

Derken, şimdi sizlere aktaracağım “suç duyurusu metni” geldi..

Metinde suç duyurusunun nedenleri, gerekçeleri ve ilgili yasa ve genelgeler yer alıyor..

Ve “suç duyurusunun gerekçesi”nde şunlar yazıyor:

“Bir şehirde, aşısı olan bir hastalığın çıkması, tüm kurumların ciddi biçimde görev ihmalini göstermektedir..

Hem hayvanlara ŞİDDETE dönüşen ve hem de toplumsal anlamda sıkıntılar yaşatan bu duruma ilişkin, sorumlular hakkında soruşturmanın yanında, ilgili kurumların bundan sonra yasal görevlerini yapmalarının sağlanması gerekmektedir..

Kuduza karşı hiç bir önlem almayan, ama kuduz çıkınca TOPLATARAK örtülü ÖLÜM EMRİNİ veren zihniyet, yasalara da insan olmaya da aykırıdır..

Kurumların görev ihmallerinin bedelinin sahipsiz hayvanlara ŞİDDET ve YOK EDİLME olarak ödetilmesi yasayı açıkça ihlaldir ve devlet kurumlarımızın buna hakkı yoktur..”

Size bu suç duyurusunu “özetleyerek” vereceğim..

Yapılan bu duyurunun gereğinin bir an önce yerine getirilmesini ve “toplum vicdanının” rahatlatılmasını istiyorum..

SUÇ DUYURUSU METNİ

Tuğba Kamsız imzalı HayKonfed’in yaptığı suç duyurusu metni şöyle:

“Sayın Bakan Bekir Pakdemirli bilgilerine sunulmak üzere...

Kuduz ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı önleyici ve etkili çalışmalar yapmak İL HAYVAN SAĞLIK ZABITASI KOMİSYONU’nun görevidir.

Kuduz şüpheli hayvanla binde bir dahi TEMAS ihtimali bulunmayan tüm hayvanlar da bulundukları yerlerden, uyuşturucu tüfek ile vurularak veya boyunlarından asıldıkları demir sopalı aparatlar ile acı veren yöntemlerle yakalanıp, hepsi toplama merkezi olan bakımevlerinin dar beton bölmelerine hapsedilmektedirler..

Bakanlıkça yayınlanan genelge ve yönetmelikler HASTALIKLARA KARŞI KORUMA TEDBİRLERİNİ ANA PRENSİP olarak hükme bağlamasına rağmen, İl Tarım Müdürlüğü, Belediyeler, Kaymakamlıklar, Valilik Birimleri ve İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonları görev ihmalinde bulunarak başta AŞI olmak üzere korunmaya yönelik tedbirleri almamışlardır..

Belediyeler kuduz müşahede yerlerini oluşturmamışlardır..

Valilik, Kaymakamlık ve Tarım Müdürlükleri kuduz müşahede yeri yapmayan belediyeler için soruşturma açmamış ve idari yaptırım uygulamamışlardır..

Kurumların bu görev ihmallerinin bedelini, sokaklarda zaten zor koşullarda yaşayan sahipsiz kedi ve köpekler acımasızca ve zulüm edilerek yakalanıp hapsedilerek ödemek zorunda bırakılmışlardır..

Valilik birimleri, Belediyeler ve Tarım Müdürlükleri ve görev ihmalinde bulunmuştur..

Kuduz çıkmasında görev ihmali olan aşağıdaki kurum ve yetkililer hakkında soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz..

Bu bağlamda;

Bakanlığınız kurumlarına, Valilik kurumlarına, Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu’na ve Belediyelere YASAL GÖREVLERİNİ yerine getirmeleri için yasal uyarıda bulunuyoruz..

Müracaatımıza ilişkin 4982 sayılı ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.”

İNSANDAN FARKI YOK

Bu suç duyurusu metninde ayrıca, “kuduz hastalığı ile mücadelede” hangi kişi ve kurumların ortak çalışmaları gerektiği de belirtiliyor..

“Önce insan” diyerek hayvanları ve bitkileri hep “insana hizmet etmesi gereken birer teferruat” olarak görenlere diyorum ki;

Şuna inanın; hayvan ve bitkilerin de duyguları var, düşünebiliyorlar, üzülüyor-seviniyor, acı çekiyor, seviyor, mutlu-mutsuz oluyor, işaret diliyle de konuşuyorlar..

Yani insandan hiçbir farkları yok..

Yeter artık; hayvana şiddet uygulamayın, şiddet uygulayanın da canına okuyun..

Umarım, geçen hafta Antalya’da yaşanan kuduz vakası ve hayvanlara uygulanan şiddet son olur..

Umarım, HayKonfed’in bu suç duyurusu bir “milat” olur..

Umarım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Mehmet Mehmet 23.10.2018 10:06

Yalan haber yapmayın uçak fabrikasını kapatan 1950 yılın da Adnan mendres tir nedeni ise abd nin marshall adaların da yaptığı yardım sonucu Adnan medres e size hazır uçak verelim teklifidir her yer de araştırın

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html