• 25 Mayıs 2018, Cuma 0:17
AliTongülüs

Ali Tongülüs

Hangisine inanacaksınız?

Ülkemiz için “dönüm noktası” olan bir seçimin arifesinde, “gördüğüm lüzum” üzerine, yeni yönetim sistemimizle ilgili gerçekleri aktaracağım bugün..

24 Haziran’da tercihinizi belirlerken, “gerçekleri” bilerek oy verin istiyorum..

Biliyorsunuz , geçen yıl yapılan referandum öncesinde Erdoğan karşıtları “yalan silsilesi” ile kafaları çok karıştırmıştı..

Şimdi yine aynı taktiği uyguluyorlar:

“İnsanları ikna edemiyorsan, kafalarını karıştır..”

Bu nedenle..

Size söylenen “yalan”larla “işin doğrusu”nu ortaya koymak, “doğru bilgi” edinmenizi sağlamak zorundayım..

Tercihinize karışamam..

YALANLAR VE GERÇEKLER

YALAN 1

Tek adam rejimi kurulacak, tek adam her şey olacak, devletin tümüne hükmedecek.. Bir kişi "başkan" seçilecek ve o kişi hem hükümet hem Meclis hem de mahkeme olacak..

GERÇEK 1

Güçler ayrılığı kurumsallaşacak.. Yasama, yürütme, yargı birbirinden bağımsız olacak.. Daha güçlü, istikrarlı bir hükümet sistemi kurulacak.. Bir Cumhurbaşkanı en fazla iki dönem görev yapabilecek.. Siyasette dönüşüm zorunlu olacak.. Meclis asli görevini, yani sadece yasaları yapacak..

YALAN 2

Cumhurbaşkanı seçilen kişi hâkimleri atayacak.. Kanun yapabilecek.. Meclis'i feshedebilecek.. Başkan hak hukuk tanımaz, zorba biriyse seni koruyacak hiç kimse olmayacak..

GERÇEK 2

Cumhurbaşkanı, 13 kişilik Hâkimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) mevcut sistemde olduğu gibi sadece 4 üyesini seçecek, 7 üyesini TBMM belirleyecek.. Meclis'i feshetme yetkisi olmayacak.. Cumhurbaşkanı ya da Meclis erken seçim kararı alırsa her ikisi için de seçim yapılacak.. Cumhurbaşkanı kanun değil kararname çıkarabilecek.. Meclis isterse, kanun çıkararak kararnameleri ortadan kaldırabilecek..

YALAN 3

Seçtiğin milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacak.. Sözünü kimse dinlemeyecek..

GERÇEK 3

Meclis'e şu anda sahip olmadığı haklar gelecek ve güçlenecek.. Milletvekilleri, tarihinde ilk defa HSK için üye seçme hakkına sahip olacak.. Bütçe dışında bütün kanunları sadece milletvekilleri teklif edecek..

YALAN 4

Rejim değişecek.. Sadece adı "Cumhuriyet" olacak.. Gerçekte krallık gibi her şey bir kişinin elinde olacak.. Demokrasi kalmayacak..

GERÇEK 4

Rejim değil, sistem değişecek.. Cumhuriyet ve TBMM güçlenecek.. Cumhurbaşkanı halkoyuyla seçildiği için güvenoyu da doğrudan halktan alınacak.. Böylelikle millet egemenliği tam anlamıyla tesis edilmiş olacak.. Cumhurbaşkanı, yasası olan hiçbir konuda kararname çıkaramayacak..

YALAN 5

Tek adam karar verdiğinden belirsizlik hâkim olacak.. Ekonomi tek adamın keyfine göre vereceği kararlara kurban edilecek.. Kriz, iflaslar, işsizlik ve yoksullukla birlikte çöküş gelecek. Asgari ücreti, fiyatları, maaşları, işçi memur alımlarını, dernek sendika kurulması ve kapatılmasını, her şeyi tek adam belirleyecek..

GERÇEK 5

Artık koalisyonlar, ekonomik krizlere yol açan çok başlılık, siyasi istikrarsızlık, belirsizlik ve bürokratik engeller ortadan kalkacağı için yatırımcı için cazip bir ortam kurulmuş olacak.. Türkiye'yi IMF gibi kuruluşlara bağımlı kılan krizler tamamen sona erecek.. Türkiye ekonomik, mali, sosyal, kültürel, askeri alanlarda tam bağımsız olacak..

YALAN 6

Seçtiğin milletvekilleri bakanlardan ve bürokratlardan hizmet yapmasını isteyemeyecek, hesap soramayacak.. Sana hizmet getiremeyecek..

GERÇEK 6

Yeni sistemde bakanlar milletvekili olmak zorunda değil.. Milletvekillerinden bakan seçilirse kişinin vekilliği düşmüş olacak.. Yeni bakanlar seçimle gelmeyecekleri ve yeniden seçilmek gibi siyasi kaygıları olmayacağı için bölgeler arasında yatırım dengesizlikleri olmayacak.. Kanun yapma tekeline sahip olan TBMM hem çıkaracağı kanunlarla hem de araştırma, inceleme, yazılı soru ve soruşturma mekanizmalarıyla denetim yetkisini daha etkin kullanacak..

BAŞKA TÜRKİYE YOK

İşte 24 Haziran sonrasının gerçekleri bunlar..

Hangisine/kime inanacağınız size kalmış..

Biliyorum, muhalefetin “karşı görüş”e saygısı ve tahammülü pek yoktur..

Ama, “gerçek” tektir, onu değiştiremezsiniz..

Bence..

Akılcı olanlar, kime oy vereceklerini bilirler/biliyorlar zaten..

Unutmayın; başka Türkiye yok..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html