• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
AliTongülüs

Ali Tongülüs

Emniyet’ten ‘turist ve vize’ açıklaması..

Araştırmacı-yazar Yılmaz Dikbaş, konusu Antalya  Emniyet Müdürlüğü’nü ilgilendiren bir yazı göndermiş, ben de bu yazıyı “konu turizm açısından önemli” diyerek hem kamuoyuna hem de Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’a  “mesaj” olarak yazmıştım..

Antalya’yı da yakından ilgilendiren olay, bir Rus turistin Türkiye’de kalma süresi ile ilgili olarak başvurduğu “Yabancılar Şubesi”yle ilgiliydi..

Tonbul duyarlı davranarak durumu incelettirdi..

Ardından bir açıklama gönderdi..

Bu açıklamayı sizlere de aktarıyorum..

Yazı, turizm kenti Antalya’nın insanlarını yakından ilgilendiriyor..

Sayın Ali TONGÜLÜS

Gazete Bir Gazetesi’nin 16.01.2015 tarihli nüshasında “Emniyet Müdürü Tonbul’a bir Mesaj..” başlığıyla yayınlanan köşe yazınız incelenmiştir.

Bahse konu köşe yazınıza konu olan adı ve soyadı bilinmeyen bir Rus uyruklu yabancının Müdürlüğümüz Yabancılar Şube Müdürlüğüne aralık ayı içerisinde başvuruda bulunduğu anlaşılmıştır.

6458 sayılı kanunun 11. maddesinin 1. fıkrasında; “Türkiye’de 90 güne kadar kalacak yabancılar vatandaşı oldukları veya yasal olarak bulundukları ülkedeki konsolosluklardan geliş amaçlarını da belirtilen vize alarak gelirler. Vizenin veya vize muafiyetinin Türkiye’de sağladığı kalış süresi her 180 günde 90 günü geçemez” diye ifade edilmektedir.

Ayrıca Türkiye’nin, yabancı ülke vatandaşlarına uyguladığı vize rejim tablosunda Rusya ülkesi için belirtilen vize veya vize muafiyetinde, “Türkiye’de son 180 gün içerisinde toplam ikamet süresi 90 günü aşmamak kaydıyla 60 günü geçmeyen turistik ve iş görüşmesi amaçlı seyahatleri vizeden muaftır” denilmektedir.

Rusya’nın vize muafiyeti 60 gündür.

Ancak vize rejim tablosu ve kanunda da belirtildiği üzere, vize veya vize muafiyetinin Türkiye’de sağladığı kalış süresi her 180 günde 90 günü geçemez.

Rusya uyruklu bir yabancı ülkemize geldiğinde, vize muafiyeti içinde Yabancılar Şube Müdürlüğü’müze müracaat ettiğinde, müracaat tarihi itibariyle 180 gün geriye gidilerek her giriş çıkışta ülkemizde kaldığı süre hesaplanmaktadır.

Eğer bu süre 90 günü aşıyorsa 10 güne kadar cezasını alarak ikamet müracaatı kabul edilmektedir.

Ancak bu 10 günlük süreyi de ihlal ettiyse ülkemizden çıkış yapması gerektiği, tekrar ülkemize gelerek ikamet talebinde bulunacaksa çıkış yaparken vize ihlali cezasını ödeyerek çıkış yapması, V-84 Tahdit Kodu işlenmesi kaydıyla ülkemize tekrar giriş yapmaları ve giriş tarihinden itibaren 10 (on) gün içerisinde bulundukları ilin Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne oturma izni almak üzere başvuruda bulunmaları gerektiği hususlarında bilgilendirilmektedirler.

Ayrıca..

Yine köşe yazınızdan anlaşıldığı üzere, söz konusu Rusya vatandaşının 1 (bir) aylık vize ihlalinden kaynaklanan cezası olduğu anlaşılmış, ancak 10 (On) günü aşan vize ihlallerinde tarafımızdan müracaat alınmamakta, herhangi bir harç ya da ceza tahsili yaptırılmamaktadır.

Rusya vatandaşlarına vize ihlalinden kaynaklanan 1 aylık cezanın 450 TL gibi rakamın söz konusu olmayıp alınacak ceza miktarı 1 ay için 14 ABD doları civarındadır.

Ülkemize turistik amaçla gelip vize muafiyet süresinden daha fazla kalacak olan yabancılardan 6458 Sayılı Kanun’un 32. maddesine göre gerekli evrak ve dokümanlar talep edilmektedir.

Yabancı hangi ikamet çeşidine müracaat etmişse şartların yerine getirilip getirilmediği kontrol edilmekte, istenilen belge veya bilgilerin eksikliği halinde başvurular değerlendirmeye alınamamaktadır.

Yabancıların müracaat edebilecekleri oturma izni şartları da www.antalya.pol.tr adlı internet sitemizde yayınlanarak duyurulmaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

Antalya Emniyet Müdürlüğü

Biliyorsunuz..

Bazen yasalar ve yönetmeliklerin günlük yaşamın dinamizmine yetmediği konular olur..

Böyle bir durumda kamu görevlilerinin inisiyatif kullanmaları şarttır..

Yukarıdaki konuyla ilgili 2015 yılı uygulama talimatnamesi henüz çıkmadı..

Buna rağmen, Emniyet Müdürü Cemil Tonbul ile Yabancılar Şubesi’nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı İsa Yılmaz inisiyatif kullanarak “turistlere gereken kolaylığı” sağlıyorlar..

Çünkü, Antalya’nın önemini biliyorlar..

Cevapları ve duyarlılıkları için onlara teşekkür ediyorum..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html