• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
AliTongülüs

Ali Tongülüs

Çelenk töreni davası ve düşündürdükleri..

İDDİA, ŞİKAYET VE DAVA

Geçen hafta..

Sendika ve oda başkanlarının da aralarında olduğu 6 kişi hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı..

Niye açıldı?

Geçtiğimiz yıl 28 Ekim günü, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Antalya’da düzenlenen çelenk töreninde çıkan arbedenin ardından 3 polisin şikayeti nedeniyle açıldı..

Olay neydi?

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen çelenk töreninde, yönetmelik uyarınca sadece Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi'nin çelenk sunması kararlaştırıldı..

2012 yılında çıkartılan yönetmeliğe göre..

Atatürk Anıtı veya Büstüne Mülki İdare Amiri, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından çelenk bırakılabiliyor, çelenk konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilebiliyor..

Ama..

CHP, MHP, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Eğitim İş, Baro gibi çok sayıda siyasi parti, sendika, meslek odası ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri bu yönetmeliğe (dolayısıyla yasaya)karşı çıktı ve çelenk sunmak istedi..

Oysa..

Bekleseler; Mülki İdare Amiri, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı çelenk koyup çekildikten sonra hepsi istediği gibi serbestçe çelenk koyabilecekken, siyasi sloganlar atarak ısrarla çelenk sunmak isteyince arbede çıktı..

Ve kargaşa arasında gruplar, engellemelere rağmen çelenklerini anıta koydular..

İddia ve şikayet o ki;

1- “Siyasi parti, sendika, meslek odası ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, bazı polislerin yakasından tutup yaraladılar..

2- Güvenlik güçlerine “görevi yaptırmamak için” direndiler..

Bunun üzerine..

Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görevli 3 polis memuru, ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) İl Başkanı Burhan Çalışkan, Diş Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tunç ile aynı odadan Adil Ilgın ve Ahmet Erdem Erciyeslioğlu hakkında şikayetçi oldu..

Ardından, “hazırlanan iddianame doğrultusunda da Antalya 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde bu 6 kişi hakkında, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı..

YARGI NE DERSE O

Eğer birinin görev yapmasını engellediyseniz, yaralayacak şekilde itip-kaktıysanız, yaka-paça aşağı aldıysanız, (kime yapılırsa yapılsın) bunu yapan kim olursa olsun,  “yargı” karşısında hesabını vermelidir..

Yani..

Şu anda, gayet doğal bir “hukuk” süreci işletiliyor..

Polisler şikayetçi olmuş, adli makamlar da gereğini yapıyor..

Suçlu ve suçsuz başka türlü belirlenebilir mi?

Kim mağdur, kim değil ancak böyle ortaya çıkar..

Eğer Mahkeme bu 6 kişiyi “suçsuz” bulursa, bu defa dava edilenler elbette haklarını yine “hukuk çerçevesi içinde” arayabilirler..

Bunun için ne yapmak lazım?

Mahkemenin kararını beklemek lazım..

DAŞ’IN TUTUMU YANLIŞ

Ama bakın ne oluyor?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun adını taşıyan, hatta –neredeyse- kendilerini Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının tek bekçisi gibi gören Atatürkçü Düşünce Derneği’nin başındaki İbrahim Daş, Atatürk’ün “hukuka verdiği değer”i görmezden geliyor ve “biz savunmamızı Türk milleti ve Antalya halkına veririz” diyerek, konuyu (hep yaptıkları gibi) “siyasi bir mecra”ya çekmeye çalışıyor..

Neymiş?

“Halkın bayramlarını kutlaması engellenemez”miş..

İyi de, halkın bayramlarını kutlaması zaten engellenmiyor ki..

Sadece kutlamalara belli bir düzen getirildi, buna uyulması isteniyor, o kadar..

Bu uygulamayı getirenlerle aynı görüşte olmamak, getirilen kurala karşı gelmeyi mi gerektirir?

Herkes “kendi inanış ve düşüncesine göre” hareket eder kurallara uymazsa, kaos çıkmaz mı?

Böyle bir durumda, bir devletin temeli olan hukuku nereye koyacağız?

İşte bunları toplumun gözü önündeki kişiler “örnek olacak” şekilde düşünmeli ve gereğini yapmalı..

Yasalara karşı gelen, bunun hesabını önce hukuk ve adli mercilere vermek zorundadır..

Sayın Daş, görüşünü ve davranışını bir kez daha gözden geçirsin bence..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html