• 10 Temmuz 2019, Çarşamba 13:43
AliTongülüs

Ali Tongülüs

“Arkalarda kalmak” istemezsiniz değil mi?

Bugün amacım, “dünya gerçekleri ve gelecekteki yaşam” hakkında sizi uyarmak..

Eğer en geç 2045 yılında dünyada yaşam bambaşka olacaksa..

Araştırmanız, bilmeniz, öğrenmeniz gereken şeyler var..

GENÇLER DİKKAT

- Yapay Zeka..

- Artırılmış Gerçeklik..

- Blockchain..

- Kripto Para..

- Bitnation..

- Silikon Vadisi..

- Bir Kuşak Bir Yol..

- 4. Sanayi Devrimi..

- Lojistik Şehir..

- Akıllı Şehir..

- Biyometrik Çip..

- Singularity..

- Transhumanizm..

Gençler;

Bu kavramları ve anlamlarını bilmeden 21. yüzyılı ASLA anlayamazsınız..

Ben özetleyeceğim, siz araştıracak ve öğreneceksiniz..

1- Sığırın süt emen yavrusuna “sıpa” diyen gençlerden biri olmak istemiyorsanız..

2- Varlığınızı sürdürecek bir dünya ve vatana sahip olmak istiyorsanız..

3- Bir “geleceğiniz” olsun istiyorsanız..

Buna mecbursunuz..

NEDİR BUNLAR?

Başlıyoruz..

- Yapay Zeka; bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlayan sistemler bütünü..

- Artırılmış Gerçeklik; cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi..

- Blockchain; dijital verinin kopyalanmasına değil dağıtılmasına izin verem blok zinciri, yepyeni bir internet türünün omurgasını oluşturuyor.. Aslında dijital para birimi Bitcoin için hazırlanmış olsa da, teknoloji camiası bu teknolojiye yeni potansiyel kullanım amaçları buluyor..

- Kripto Para; güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimi.. Ve matematik temelli şifrelenmişlerdir..

- Bitnation; dünyanın ilk Gönüllü Ulusal Bölgesi.. Burada halk veya topluluk bir noter olarak hakem görevi görüyor.. Bitnationun 200'den fazla Elçiliği, Konsolosluğu ve Temsilcilikleri ile birlikte beş kıtada 10.000'den fazla kayıtlı vatandaşı var..

- Silikon Vadisi; internet ve teknoloji sektörünü oluşturan binlerce şirketin merkezi.. Bu AR-GE merkezi, dünya ekonomisinin büyük bir kısmına etki ediyor..

- Bir Kuşak Bir Yol; önümüzdeki 50 seneyi şekillendirecek proje, 1 trilyon dolarlık yatırımı ve 3 milyardan fazla nüfusu bünyesinde taşıyor.. Türkiye’nin de içinde bulunduğu 65 ülkenin dahil olduğu proje, Asya’nın en doğusu ile Atlas Okyanusu’nun Avrupa kıyılarını birbirine bağlayacak..

- 4. Sanayi Devrimi (Endüstri 4.0); Alman hükümetinin imalat gibi geleneksel sanayiyi bilgisayarlaşma yönünde teşvik etme ve yüksek teknolojiyle donatması projesi.. İlk sanayi devrimi su ve buhar gücü ile üretim mekanizmasının üzerine kuruluyken, onu ikinci sanayi devrimi olan elektrik enerjisi yardımı izledi.. Daha sonrasında ise üçüncü sanayi devrimi olan dijital devrim gerçekleşerek elektronik kullanımı arttı..

- Kentsel Lojistik; şehir içinde trafik koşulları, çevre etkileri, enerji tüketimi gibi konuları dikkate alarak farklı şirketler tarafından yürütülen lojistik hizmetlerin daha verimli ve etkin bir hale getirilmesi..

- Akıllı Şehir; varlıkları ve kaynakları verimli bir şekilde yönetmek için kullanılan bilgileri sağlamak amacıyla çeşitli türde elektronik veri toplama sensörleri kullanan bir kentsel alan..

- Biyometrik Çip; Berlin, Londra, New York, Pekin merkezli "paralel dünyacıların" projesi.. İnsanlara "biyometrik çip" takacaklar.. Yani her şey ve herkes siber savaşçı olacak.. Elimizdeki cep telefonları da birer biyolojik çip..

- Singularity; insan yaşam biçimindeki değişimler ve teknolojik ilerlemenin gittikçe hızlanması, insan ırkının tarihinde kökten bir değişiklik yaşatacak bir tür “tekillik”.. Bu noktadan sonra “bildiğimiz insan hayatı devam edemeyecek” deniliyor..

- Transhumanizm; zeki yaşamın mevcut insan formu ve kısıtlamalarının ötesinde sürdürülebilmesi ve evrimleşmesinin hızlandırılmasının yaşamı yücelten prensip ve değerler ışığında, bilim ve teknoloji vasıtası ile sağlanmasını öngören felsefeler bütünü..

KÜÇÜK DÜŞÜNMEYİN

Biliyorum, çok özetledim..

Hepsi için ciltlerce kitap var..

Bunları özetlememin sebebi, kısaca ne anlama geldiğini gösterip sizleri meraklandırmak..

Meraklanırsanız, “araştırma ve öğrenme” arzunuz ortaya çıkar..

Bu da sizi, “kısır siyasi çekişmelerden kurtarır” ve geleceğe adapte eder..

Ve bütün bunların yine bir “ÜST AKIL” operasyonu olduğunu anlamanızı sağlar..

Bunları öğrenen kişi ise, diğerlerinden hep birkaç adım önde olur..

“Arkalarda kalmak” istemezsiniz değil mi?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html