• 24 Aralık 2017, Pazar 20:17
AliTongülüs

Ali Tongülüs

Altan’ın Kırcami uyarıları.. Ve gelinen son nokta..

“Antalya büyükşehir belediye meclisince son yapılan revizyonlar kabul edilerek, ilgili Muratpaşa belediyesine gönderilen planların 1/1000’lik parselasyonunun son durumu hakkında Muratpaşa Belediyesi’nce, Antalya basınına yapılan 2 Haziran 2016 tarihli basın açıklamasını okuduktan sonra 16 Ocak 2012 tarihinde bu konu ile ilgili makama yazdığım ve Antalya Kent Konseyi İmar Komisyonu’nda yapmış olduğum konuşmayı Antalya halkı ile de paylaşmak ihtiyacı hissettim..

Belki ilgililer bir nebze dikkat ederler de, bundan sonra yapacakları uygulamalarda eziyet çekmedikleri gibi ilgili vatandaşlara da eziyet çektirmeyecekleri planlar ve uygulamalar yaparlar..”

BİR UZMAN ÖNGÖRÜSÜ

Evet, önceki gün yazdığım, “Kırcami halkına aba altından sopa..” başlıklı yazımdan sonra, Muratpaşa Belediyesi eski Başkan yardımcılarından Cemal Altan, yukarıdaki girişi yaparak sözünü ettiği o yazıyı göndermiş..

“Fikr-i Takip” açısından bu yazıyı da sizlerle paylaşmak zorundayım..

Hem Başkan Yardımcısı olarak çalışmış hem de Harita ve Kadastro Mühendisi olan biri, “imar ve parselasyon” konusunda UZMAN demektir..

Ben de uzman görüşlerine önem veririm..

Bu nedenle, önceki gün yazdıklarımla örtüşen Cemal Altan’ın “makama yaptığı uyarıları” sizlere aktarmak istiyorum..

Bence bi okuyun..

Hangi uyarılar yapılmış, bugün hangi noktaya gelinmiş..

Vakit çok geç olmadan değerlendirin derim..

ORGANİZE BİR PLANLAMA

Antalya’nın hiç kimse tarafından beğenilmeyen bugünkü yapılaşmasının kahramanlarının, hala sorumlu yerlerde eskimeyen yüzler olarak görev almaları ne yazık ki bir türlü önlenememiştir..

Bu ortamdan bir nebze kurtulabilmemiz için; 2.5 yıllık Muratpaşa Başkan yardımcılığı dönemimde, mevcut başkana tahammül edebilme sınırlarım içerisinde Bayındır Mah., Yedi Arıklar, Düden Parkı, Falez Parkı, Konyaaltı Kent Meydanı ve Değirmenönü projelerinin başlamasına sebep olan fikir ürün sahibi olarak; son günlerde sakız gibi uzayan Kırcami planlaması için naçizane fikirlerimi sizinle paylaşmak istedim..

Kırcami planlamasının tamamen organize bir planlama ile başarılı olacağı inancındayım..

Bunun için; ;

1- Konu uzmanlarından oluşan 3 kişilik bir heyet kurulmalı; Hukukçu, Harita Müh., Şehir Plancısı..

2- Hazırlanacak müracaat dilekçelerinin halka nasıl verilip geri alınacağı tespit edilmeli..

3- Kırcami’ inde mülkiyet sahibi vatandaşların noter kanalıyla yapmış oldukları bu taleplerinin değerlendirilmesinden sonra; Toprak Kurulu ve diğer kararlar hazırlanacak taslak planlara göre alınması çok daha kolay olacaktır..

Çalışma programı da şöyle olmalıdır:

1- Planlama sahasına giren hâlihazır kadastro haritalar üzerinde mevcut heyet kontrolünde Belediyeye yapılan tüm müracaatlar 3 renk alarak belirlenecektir..

 2- Vatandaşların istekleri doğrultusunda hazırlanan renkli kadastro halihazır haritalarda yapılacak planlama alanları tespit edilecektir.. Bunların tabii ki en önemlileri Konut, İşyeri (ticari),Tarım alanları..

3- Hazırlanan halihazır kadastro alanlarda hangi konunun nasıl planlanacağı ada bazında ele alınacak mevcut ulaşım yolları Ticari, Tarım ve konut alanlarına göre düşünülecektir..

4- Tarımsal alan olarak ayrılan sahaların da planlanması arazi toplulaştırılması benzeri hazırlanacak ve bu alanların sulama projeleri, Düden Projesi ve Çayı ile 7 Arıklar’la birlikte planlanacaktır..

5- Hazırlanacak imar planına göre uygulama alanının altyapısının tamamı projelendirilecek ve yapılan tüm çalışmalar kırmızı kot esasına göre hazırlanacaktır..

DİKKATE ALINMAYAN UYARI

Yapılacak bu çalışmalar aşamasında;

1- Söz konusu Kırcami planlamasına, Antalya’da ilk defa bir yöresel referandum ile halihazır haritalar üzerinde imar planı çalışması yapılmış olacaktır..

2- Konu üzerinde oynanan tüm ticari ve siyasi entrikalar kontrol altına alınacak, Belediye bu konuda güçlü bir duruma geçecektir..

3- Konunun; hazırlanan bu evraklarla projelendirilmesi mevcut konumu daha açıklığı ile ortaya koyacak ve planlamanın can alıcı noktası izinlere daha kolay ulaşılacaktır..

4- Herşeyden önce tüm planlamada rant farkı olmayacak ve konu kanun önünde olumlu bir ivme kazanacak tüm çalışmalar şeffaf olacaktır..

5- Kullanım alan m2’leri belli olacağından Ticari alan-Konut alanı-Tarım alanı-Sosyal alanlar net biçimde planlanacak, Antalya’nın eksiklerinden olan meydanlar bu planda konumlandırılacak ve Antalya’mız bu planlama ile daha çağdaş bir şehir görünümüne kavuşacaktır..

6- Bugüne kadar imar planı aşamasında oluşan küçük küçük kullanımı ve bakımı sorun yaratan park alanları yerine konut alanları ile ticari alanlar arasında park olarak ayrılacak yeşil kuşak insanların ortak paylaşabileceği geniş gezinti ve spor alanları meydana gelecektir..

7- Yapılan bu planlama da dış cephe renkleri belli bir kurala bağlanabileceği gibi bina üzerindeki görsel kirlilikler ile ön bahçe ve kaldırımlardaki görsel kirlilikler kontrol altına alınabilecektir..

8- Çözüme ait bu çalışmaların yapılması konu üzerinde yapılan siyasi spekülasyonları tamamen ortadan kaldıracak, belediyemize çalışma aşamasında huzurlu bir ortam sağlayacaktır..

9- Yapılan bu çalışmalar neticesinde elde edilecek imar planlarında defalarca plan tadilat talepleri olmayacak ve insanlar çalıştıkları ve oturdukları yerde huzurlu olacaklardır..

10- Uzun zamandır tarımsal alan olarak işlem gören tapulardaki hissedarların hisse miktarlarına göre oluşacak hisseli parsellerin durumu bu planlamada görülecek ve önlem alınacaktır..

11- Ve en önemlisi; bu planlamada Antalya’da ilk defa oluşturulacak imar adalarında


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html