• 04 Nisan 2017, Salı 10:00
AliTongülüs

Ali Tongülüs

Aklınızla oynamalarına izin vermeyin..

Sosyal medyada “kaynağı belli olmayan” ama aklı başında(!) diye bildiğimiz kişiler tarafından paylaşılan bir “HAYIR kampanyası” var..

Başlığı, “Anayasa değişikliği ile getirilmek istenen Cumhurbaşkanlığı Sistemine neden HAYIR diyoruz” diye ifade edilmiş..

“Niye HAYIR diyecekleri” de maddeler halinde (7 madde) sıralanmış..

Bir referanduma götürülen Anayasa değişikliklerine bakıyorum, bir de bunların açıkladıkları HAYIR’ın nedenlerine, hemen hiçbiri “GERÇEĞİ” yansıtmıyor..

Tamamen halkı korkutmaya, yanlış yönlendirmeye yönelik ifadelerle dolu..

Bence, hiçkimsenin aklınızla oynamasına izin vermeyin..

Bugün, bu “kaynağı belli olmayan” kampanyayı tek tek ele alacağım ve sizi “uyandırmaya” çalışacağım..

İkisini de okuyun, hatta başka kanallardan da araştırın, hangisi bu ülke için yararlı iyice öğrenin..

Yeter ki, “ezberci/kopyala yapıştırcı” olmayın..

FİİLEN VAR, RESMİLEŞECEK

Diyorlar ki;

1- “Devletin ve ülkenin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanlığı makamının, PARTİLİ bir Cumhurbaşkanı tarafından yönetilmesi tarafsızlığını ortadan kaldıracaktır.. Bu durumun ülkeyi ayrıştıracak, bölünmeye sürükleyecek, güven ortamı ortadan kalkacak ve böylece KAOS yaratacağı için HAYIR diyoruz…”

Ben de diyorum ki;

1- Şu anda da bir “partili Cumhurbaşkanı var.. Tek parti dönemini saymıyorum.. Celal Bayar, Süleyman Demirel, Turgut Özal da fiili olarak birer partili Cumhurbaşkanı idi.. Şimdi “resmileşecek” o kadar.. 67 yıldır ne varsa, ne olduysa “aynen” devam edecek.. Burada HAYIR denecek ne var?

MECLİS “GÜÇLENECEK”

Diyorlar ki;

2- “Partili Cumhurbaşkanının kuracağı hükümet TBMM dışından olacağı için, hükümetin ve bakanların hiçbir icraatı TBMM denetimine tabii olmayacak, böylece milli iradenin yüzde yüzünü temsil eden TBMM yetkisiz ve güçsüz duruma geleceği için HAYIR diyoruz..”

Ben de diyorum ki;

2- Neredeyse bütün gelişmiş ülkelerde hükümetler vekillerden değil teknokratlardan oluşuyor.. “Siyasi” bir kaygısı olmayacağı için, kendini “baskı” altında hissetmeden daha iyi görev yapacaktır.. Şu anda hükümetin baskısı altında olan Meclis, yeni sistemde “daha güçlü, daha bağımsız” olacak, sadece hükümeti değil Cumhurbaşkanı’nı da denetleyecek.. Meclis, asıl şu andaki sistemde bu özelliklere/yetkilere sahip değil..

“HANTAL” DEMİYOR MUYDUK?

Diyorlar ki;

3- “Partili Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmek istemediğimiz için HAYIR diyoruz..”

Ben de diyorum ki;

3- Onlarca yıldır “hantallığından” şikayet ettiğimiz devletin işleyişine hız kazandırmak bu ülkenin lehine olacaktır.. Cumhurbaşkanı ise KHK çıkarsa bile, diğer bütün icraatlarıyla birlikte Meclis ve yargı tarafından denetlenebilecek, hesap sorulabilecek.. Mevcut sistemde bunu yapamıyorsunuz..

FESHETMEYİ GÖZE ALAMAZLAR

Diyorlar ki;

4- “Partili Cumhurbaşkanı hiçbir gerekçe göstermeksizin istediği zaman TBMM’ni feshetme yetkisine sahip olduğu için HAYIR diyoruz..”

Ben de diyorum ki;

4- Eğer Cumhurbaşkanı gerekçe göstererek ya da göstermeyerek Meclis’i feshederse, aynı zamanda kendi görevine de son vermiş olacak.. Yani Meclis’le beraber o da gidecek.. Tersi de olabilir.. Meclis de Cumhurbaşkanı’nın görevine son verebilecek.. Ama, o da aynı şekilde kendini de feshetmiş olacak.. İki taraf da bunu göze alır mı sizce?

ATAMALARDA MECLİS HAKİM

Diyorlar ki;

5- “Devletin bütün makamları partili Cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve böylece valisinden en küçük müdürüne kadar tüm kadrolar devletin değil, partinin memuru olacağı için HAYIR diyoruz..”

Ben de diyorum ki;

5- Şu anda valiler ve kaymakamlar ilgili Bakanlığın önerileri ile Bakanlar Kurulu tarafından atanıyor.. Yeni sistemde de yine aynı şekilde atanacaklar.. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay gibi kurumlara yapılacak atamalarda ise Cumhurbaşkanı’nın değil Meclis’in hakimiyeti var.. Örneğin 13 kişilik HSYK için Cumhurbaşkanı 4 üye, Meclis 7 üye atayacak.. Buna HAYIR denir mi?

“LİYAKATA” MECBUR

Diyorlar ki;

6- “Devlet kadroları liyakata ve yeteneğe göre değil, partili olup olmamasına göre doldurulacağı için HAYIR diyoruz..”

Ben de diyorum ki;

6- Devlet kadroları asıl bu sistemde “partililerle” dolduruluyor.. Hatırlayın Mustafa Akaydın Büyükşehir Başkanı iken, “partim istedi, ben de belediyeyi CHP’lilerle doldurdum” demedi mi? Bunu diğer partiler de yapıyor.. Yeni sistemde ise Cumhurbaşkanı “başarılı” olabilmek için MECBUREN “liyakata dayalı atamalar” yapmak zorunda.. Çünkü, liyakat olmazsa başarı da gelmez.. Siz “başarısız” olmak isteyen birine hiç rastladınız mı?

BÜTÇE DENETİM ALTINDA

Diyorlar ki:

7- “Devlet bütçesi TBMM yerine partili Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak ve yapılan tüm harcamalar ne TBMM denetime ne de yargı denetimine tabii olmadığı için HAYIR diyoruz..”

Ben de diyorum ki;

7- Tamamen yalan ve yanlış bir bilgilendirme.. Bütçe bir kanunla oluşturulabilecek.. Cumhurbaşkanı‘nın Meclis’e  tek teklif edeceği yasa tasarısı da bütçeyle ilgili zaten.. Cumhurbaşkanı bütçe yasa teklifini Meclis’e gönderecek, Meclis yasada gelir arttırıcı gider azaltıcı düzenlemeler yapabilecek.. Bu düzenlemelerden sonra Meclis bu bütçe yasasını kabul etmezse Cumhurbaşkanı’na geri gönderecek.. Yeniden geldiğinde de kabul etmezse, bir önceki yılın bütçesi enflasyon oranında arttırılarak yeni bütçe yasası kabul edilinceye kadar uygulanacak.. Yani, “denetimsiz bir bütçe” ifadesi tamamen uydurma..

AKLINIZLA OYNATMAYIN

Gördüğünüz gibi..

“Kaynağı belli olmayan” bu HAYIR kampanyası, “gerçekleri tamamen çarpıtan, milleti korkutan” ifadelerle dolu..

İşte bu nedenle “aklınızla oynatmayın” diyorum..

Onların sözüne karşılık, benim söylediklerim..

Araştırın, hangisi doğru öğrenin, ama gerçekten öğrenin..

Sonra da ister EVET deyin ister HAYIR..

Karar sizin..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html