• 21 Mart 2019, Perşembe 15:09
AliTongülüs

Ali Tongülüs

ABD’li Sieff’in ‘ABD-Türkiye’ analizi..

“ABD, Türkiye konusunda Churchill'in yanlışlarını tekrar ediyor..”

Bu söz, ABD'li uluslararası strateji uzmanı ve analist Martin Sieff’e ait..

United International Press (UIP) haber ajansı ile Washington Times gazetesinde 24 yıl dış haberler muhabiri ve analist olarak çalışan, CNN, NPR, Fox News ve BBC'de yorumculuk yapan Sieff, ABD merkezli Stratejik Kültür Vakfı'nın internet sitesinde yayınladığı makalede söylüyor..

Sieff, makalesinde ABD-Türkiye ilişkilerini “daha görünür bir hale” getiriyor..

Bugün de bunu aktaracağım size..

Yazı, 31 Mart seçimindeki tercihinizi de yakından ilgilendiriyor..

HİÇ DERS ALINMAMIŞ

Martin Sieff, Washington yönetiminin son dönemde Türkiye ile yaşadığı gerilimde attığı adımların Birinci Dünya Savaşı sırasında “Winston Churchill'in Osmanlı İmparatorluğu'nun Almanya ve İttifak Devletleri yanında savaşa girmesine yol açan hataları” hatırlattığını belirtti..

Ve Trump yönetiminin son dönemde Türkiye ile yaşadığı gerilimin müttefiki olan kilit bir ülkeyi kaybetmesine yol açabileceği uyarısında bulundu..

Sieff’in yazısının başlığı; "Churchill'in hatalarını tekrar etmek: ABD, Türkiye'yi Şanghay İşbirliği Örgütüne (ŞİÖ) katılmaya mı zorluyor?"

Sieff bu yazısında, “ABD'nin Rahip Brunson krizi nedeniyle Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlar, ikili ticarette getirdiği yeni gümrük tarifeleri ile F-35 savaş uçaklarının satışını engellemeye yönelik kararları, Churchill'in Osmanlı Devleti'nin Almanya'nın yanında savaşa girmesine yol açan hatalı adımlarına benziyor” dedi..

Churchill'in o dönemde siyasi sorumlu olarak, İngiltere tersanelerinde inşa edilen, Osmanlı Devleti'nin parasını peşin ödediği 2 savaş gemisini teslim etmediğini belirtti..

Ve “bu karar Osmanlı Devleti'ni, Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yanında savaşa girmeye zorladığına” dikkati çekti..

ÇANAKKALE ÖRNEĞİ

Sieff, Osmanlı'nın Almanya'dan aldığı savaş gemileriyle savaşa girmesinin sonuçlarını şöyle belirtiyor:

“Türk boğazları İtilaf Devletleri'ne kapandı, bu yüzden İngiltere ve Fransa ile Rusya arasındaki ikmal hattının kesildi..

İngilizlerin bu hattı yeniden açmak için Çanakkale cephesinde başlattığı savaş hezimetle sonuçlandı..”

Sieff, ABD'nin bugün Türkiye'yi yabancılaştıracak adımlar atarak İngiltere'nin geçmişteki stratejik yanlışını tekrarladığı ifade etti..

Ve bu durumun,” Türkiye'yi Kuzey Atlantik İttifakı'ından (NATO) uzaklaştırarak, ŞİÖ ve Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) gibi, Rusya'nın öncülük ettiği rakip uluslararası ittifak girişimlerine katılmaya zorlayacağı” uyarısında bulundu..

Türkiye'nin halihazırda “ŞİÖ ile diyalog ortağı” olduğuna dikkati çeken Sieff, ayrıca AEB ile de serbest ticaret anlaşması yapmayı düşündüğünü ifade etti..

NATO’YA GÜVENMİYOR

Martin Sieff, analizini şöyle sürdürdü:

“Bugün Washington Makedonya, Karadağ ve Gürcistan gibi küçük ülkeleri, Estonya, Letonya ve Litvanya gibi başka küçük ülkelerin bulunduğu NATO İttifakına entegre etmek için çabalıyor..

Ama aynı anda Türkiye'ye yıpratıcı yaptırımlar uygulama konusunda takıntılı bir tutum içinde..

Oysa 63 yıldır NATO ittifakının bir parçası olan Türkiye, ABD'nin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'daki askeri konuşlanması açısından hayati önemde..

Rusya ile olası bir savaş durumunda ABD savaş gemilerinin Karadeniz'deki ikmal ve operasyon kabiliyeti tamamen Türkiye'nin işbirliğine bağlı olacak..”

Öte yandan..

Sieff, “FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde NATO ve ABD'nin rolüne dair şüpheleri” nedeniyle Türkiye'de NATO'ya olan güvenin giderek azaldığına işaret etti..

Ve “Türkiye'de giderek artan bir çoğunluk NATO'ya güvenmekten, hatta ondan korkuyor” ifadesini kullandı..

DOST VE DÜŞMAN

Dönelim kendimize..

Bir ABD’li bile kendi ülkesinin Türkiye’ye karşı takındığı tavırdan rahatsız olup, bunu uluslararası bir internet sitesinde dile getiriyor..

Ama CHP’nin başını çektiği içimizdeki bir kesim, hala ABD’nin yaptıklarını doğru buluyor..

Ve ABD ne söylerse aynısını söylüyor, ABD ne isterse aynısını bunlar da istiyor..

Hatta, ABD ne isterse onu uyguluyor..

Bu ülkeye kim dost kim düşman, 31 Mart’ta bunun cevabını bu halk verecek mi?

Göreceğiz..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1 google-site-verification: google03750594e72e0af5.html