GÖZLERİNİZİ TEKNOLOJİDEN KORUMAK İÇİN 15 ALTIN ÖNERİ

​​​​​​​Dijital ekranlı teknolojik cihazların kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor ve bu iletişim araçları çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor.

GÖZLERİNİZİ TEKNOLOJİDEN KORUMAK İÇİN 15 ALTIN ÖNERİ
 • 10 Haziran 2019, Pazartesi 13:30

Toplumun her kesiminden ve yaş grubundan kişiler değişik amaçlarla da olsa günün önemli bir zaman dilimini ekran karşısında geçiriyor. Sosyal ilişkileri azaltan, insanları yalnızlaştıran, çevre ve doğadan daha uzak bir yaşama neden olan teknolojik cihazlar bu etkilerinin yanında göz sağlığını da olumsuz etkiliyor. “Dijital göz zorlanması” adı verilen bu durum, giderek daha çok kişide ortaya çıkıyor. Memorial Lara Tıp Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Maden, dijital ekranların göz sağlığına etkileri hakkında bilgi verdi.

Mavi ışık gözler için zararlı

Dijital görsel araçlar ve ekranlarda kullanılan "led ve fluoresans" temelli aydınlatma gereçleri doğal ışık dağılımından biraz daha fazla kısa dalga boylu "mavi ışık" içerir. Genel olarak kısa dalga boyu ışınlar katarakt ve maküladejenerasyonuna neden olabilmektedir. Ancak doğada yani gün ışığında bol bulunan ve bulutları dahi aşarak ulaşabilen yoğun kısa dalga ışınlar yanında, ekranlardaki çok sınırlı mavi ışığın rolü abartılmamalıdır. Mavi ışığın melatonin sentezini azalttığı, dolayısıyla uyku öncesi yatakta ekran kullanımının uyku kalitesini olumsuz etkileyebileceği öne sürülmektedir. Ekran karşısında geçirilen süre nedeniyle yaşanılan rahatsızlıklara "Dijital Göz Zorlanması" denilmiştir.

 

“Dijital Göz Zorlanması” gözde şu etkilere neden oluyor;

 • Gözlerde yorgunluk, göz kapaklarında ağırlaşma, uykuya eğilim
 • Alında künt ağrı, baş ağrısı
 • Bulanık görme, harflerin birbirine girmesi
 • Gözlerde kuruma, kızarma, sulanma, batma, yanma
 • Boyun ve omuz ağrısı
 • Ekran karşısında gözleri açıp kapamakta zorlanma
 • Kum varmış hissi

 

Göz kuruması da dijital ekran kaynaklı

Normalde gözler dakikada 15-20 kere hiç farkında olmadan açılıp kapanır. Bu doğal refleks gözyaşı tabakasını sürekli gözün önüne yayarak, kurumayı engeller. Oysa görsel dikkatin bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi bir objeye yönlendirilmesi durumunda, fizyolojik olarak, refleks göz kırpma sıklığı yarıya kadar azalır. Bu durum uzun süreli çalışmalarda gözlerde kuruma ve yanma şikayetlerinin en önemli nedeni olmaktadır. Özellikle gözyaşının doğal olarak azalmaya başladığı ilerleyen yaş, menopoz sonrası dönem bu şikayetlerin artmasına neden olabilir. Gözyaşı miktar ve kalitesi oldukça iyi olan okul çağındaki çocuklarda bu şikayetler görülmeyebilir.

 

Dijital göz zorlanmasına karşı dikkat edilmesi gerekenler;

 1. Ekran karşısında yaşanan şikayetlerin azaltılması için bilinçli olarak sıkça gözler kırpılmalı,gözlerin daha çok sulanması sağlanmalıdır.
 2. Çalışma ortamının havasıçok kuru olmamalıdır.Daha nemli hale getirmek için su kapları, nemlendiricilere başvurulmalıdır.
 3. Göz kuruluğu problemi yaşayanlarda, ekran karşısında geçirilen süre içinyapay gözyaşı damlaları doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.
 4. Eğer yaş gereği yakın gözlük gereksinimi de varsa bu kullanılmalı, gözler gözlüksüz görmeye zorlanılmamalıdır. İyi camlarkısadalga ultraviolet ışınlarını 0 oranındaengelleyebilmektedir. 
 5. Gözlük camları için hekimden görüş alınmalı, güvenilen yerlerden gözlük alınmalıdır.
 6. Periyodik olarak çalışmaya ara verilmelidir. "20-20-20"kuralıuygulanmalı, her 20 dakikadabirenaz 20 saniyegözlerekrandanuzaklaştırılmalıveyaklaşık 60 mtuzaktabirşeylerebakılmalıdır. 
 7. Her 1-2 saatçalışmasonrasındayaklaşık 15 dakikadanuzunaraverilmelidir.
 8. Ekranların tozu sık sık anti statik bir bez parçası ile alınmalıdır.
 9. Çalışma ortamının aydınlatması yansıma ve parlamaları engelleyecek bir biçimde düzenlenmelidir. Standart ofis aydınlatması rahat bir bilgisayar kullanımı için genellikle fazladır. Eğer bulunulan odanın ışığını ayarlamak mümkün değilse, ekran çevresi mobilya ve perdelerle kısmen loş hale getirilebilir.
 10. Ekrana her türlü parazit ışık girmesi önlenmelidir.Bakılanekranavegözleredoğrudanışıkgelmemeli,ekrandayansımaveparlamalarınönünegeçilmelidir.
 11. Ekrana40 cm uzaklıktanbakılmasıönemlidir. Ekranbüyüklüğüyleorantılıolarakbumesafe70-75 cm’yekadarçıkabilir.
 12. Genellikleekranüstkenarıgözseviyesindeveyaçokazaşağısındaolmalı, dolayısıylaekranıngörülmesigözlerinyukarıbakışınıgerektirmemelidir.
 13. Klavye tam ekranönündeolmalı, varsareferansdokümanekrandançokuzakolmayacakşekildebirkağıttutucuyaasılmalıdır.
 14. Oturulansandalyerahatveuygunyükseklikteolmalı, gövdedik, uylukzemineparalelolmalıdır.
 15. Ekrankarşısındageçirilensüreözellikleçocuklariçinçokdahaönemlidirveaileleraçısındaniçinciddibirsorunolmaktadır. Doğrudanbirsınırlamaveyasaklamayerine, çocuklarınekrankarşısındageçireceklerisüreninbölünmesininsağlanmasıvebaşkaoyunlarayönlendirilerekgeçirilecekzamanlarınınçekicikılınmasıönemlidir.

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık
UA-9420185-1