Cilt kanseri Metastatik Melanomda umut vaat eden yeni tedavi seçeneği

​​​​​​​Pierre Fabre ve Array BioPharma, yaptıkları açıklamada BRAF-Mutant Melanoma hastalarıyla yapılan önemli Faz 3 COLUMBUS araştırmasının sonuçlarını duyurdu.

Cilt kanseri Metastatik Melanomda umut vaat eden yeni tedavi seçeneği
  • 15 Şubat 2018, Perşembe 0:06

Pierre Fabre İlaç ve Array BioPharma, 6 Şubat 2018’de yaptıkları açıklamada BRAF-mutant melanoma hastalarıyla yapılan önemli Faz 3 COLUMBUS araştırmasının sonuçlarını duyurdu. Bu araştırma sonuçlarına göre günlük 450 mg encorafenib ile günde iki kez 45 mg binimetinib birlikte kullanımıyla (COMBO450) yapılan tedavi, günlük 960 mg vemurafenib ile yapılan tedaviye kıyasla ölüm riskini azalttığı ortaya çıktı. Ortalama genel sağkalım; vemurafenib monoterapisi ile tedavi edilen hastalar için 16,9 aya kıyasla, COMBO450 ile tedavi edilen hastalar için 33,6 ay olarak gerçekleşti. 

Harvard Tıp Fakültesi Massachusetts Genel Hastane Kanser Merkezi Termeer Hedefe Yönelik Tedavi Merkezi Direktörü ve Tıp Profesörü Dr. Keith T. Flaherty konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ’’Bu veriler, encorafenib ile binimetinib birlikte kullanımının kombinasyonunun ileri evre BRAF-mutant melanoma hastaları için anlamlı yeni bir tedavi seçeneği potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir” dedi. Daha önce bildirildiği gibi, encorafenib ve binimetinib kombinasyonu genel olarak iyi tolere edilmiştir. Kombinasyonu alan hastaların %5’inden fazlasında ortaya çıkan 3’üncü ve 4’üncü derecedeki advers olaylar (AO’lar); karaciğer enzimi olan gamma-glutamil transferazda artış (GGT) (%9), kas enzimi olan kan kreatinin fosfokinazında artış (CK) (%7) ve hipertansiyon (%6) olmuştur. COLUMBUS Bölüm 1’in tam güvenlilik sonuçları Melanoma Araştırma Derneği 2016 Yıllık Kongresi’nde sunuldu.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), BRAF-mutant, ileri evre, ameliyat edilemeyen veya metastatik melanoma hastalarının tedavisinde encorafenib ve binimetinib birlikte kullanımını desteklemeye yönelik Yeni İlaç Uygulamalarını incelemeye devam etmektedir. Ayrıca, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve İsviçre İlaç Ajansı (Swissmedic) ve Avustralya Terapötik Mallar İdaresi (TGA) encorafenib ve binimetinib için Ruhsatlandırma Başvurularını incelemektedir. COLUMBUS araştırmasını hakkında ayrıntılı bir güncelleme yakında yapılacak bir tıbbi kongrede sunulacak.

 

Melanoma Hakkında

Metastatik melanoma en ciddi ve hayati tehlike arz eden cilt kanseri türüdür ve düşük sağkalım oranlarıyla ilişkilendirilmektedir. Dünyada her yıl yaklaşık 200.000 yeni melanoma vakası teşhis edilmektedir ve bunların yaklaşık yarısında metastatik melanoma tedavisinin temel hedeflerinden olan BRAF mutasyonları bulunmaktadır.

COLUMBUS Hakkında

COLUMBUS araştırması (NCT01909453) bir iki bölümlü, uluslararası, randomize, açık etiketli Faz 3 araştırmadır ve encorafenib ve binimetinib kombinasyonunun etkililiğini ve güvenliğini vemurafenib ve encorafenib monoterapisine kıyasla yerel olarak ileri, çıkarılamayan veya BRAFV600 mutasyonlu metastatik melanomalı 921 hastada değerlendirmektedir. Önceden immünoterapiye izin verilmiştir. Araştırmaya Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya çapında 200’den fazla merkez katılmıştır. Hastalar iki bölümde randomize edilmiştir.

 

  • Bölüm 1’de 577 hasta COMBO450, ENCO 300 veya sadece vemurafenib 960 mg alacak şekilde 1:1:1 olarak randomize edilmiştir. Kombinasyon kolundaki encorafenib dozu tek madde maksimum tolere edilen doz olan 300 mg’dan P fazladır. Binimetinib ile kombine edilmesiyle ortaya çıkan iyileştirilmiş tolerabilite sayesinde daha yüksek encorafenib dozu mümkün olmuştur. COLUMBUS araştırmasının temel sonlanım noktası COMBO450 kolu ile vemurafenib arasında medyan ilerlemesiz sağkalım (mPFS) karşılaştırması yapmaktı. mPFS, bir Kör Bağımsız Merkez İncelemesi (BICR) tarafından gerçekleştirilen bir tümör değerlendirmesine (RECIST versiyon 1.1 kriterleri) dayanarak belirlenir. İkincil sonlanım noktaları arasında ENCO300 mPFS’si ile COMBO450 kolununkini karşılaştırmak ve COMBO450 kolunun OS’sini tek başına vemurafenib’ninkiyle karşılaştırmak bulunmaktadır. COLUMBUS araştırması Bölüm 1’in daha önce Melanoma Araştırma Derneği 2016 Yıllık Kongresinde sunulan sonuçları, COMBO450’nin BRAF-mutant melanoma hastalarında medyan ilerlemesiz sağkalımı (mPFS) iki katından fazla artırdığını, sadece vemurafenib ile gözlenen 7,3 aya kısala 14,9 aylık mPFS elde edildiğini ortaya koydu [HR 0,54, (
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Bumerang - Yazarkafe

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık