Olay yeri inceleme kaderinizi belirliyor

“Olay yerinde dökülen ter mahkeme aşamasında mağdurların sevinç göz yaşına dönüşecektir.”

Olay yeri inceleme kaderinizi belirliyor

Böyle yazıyor binanın içerisinde. ‘Olay yeri’nin ilk gören gözleri, ilk yoklayan elleri onlar. Kan ve vahşetin fotoğrafını çeken bu usta tecrübeli polisler adeta birer sanatçı.

‘Olay yeri’nin ilk gören gözleri, ilk yoklayan elleri onlar. Kan ve vahşetin fotoğrafını çeken bu usta tecrübeli polisler adeta birer sanatçı. Kimi ressam, kimi klasik müzik dinliyor, kimisi sporcu kimisi ise beyin jimnastiği oyunları gözü kapalı yaparak matematik oyunlarına aday birer yarışmacı. Olay yerinde yaşananlar iş elbisesi çıkarıldığında unutulup gidiyor. Ceset görüp de akşama et yemeği yemek. İşte bunun adı profesyonelliktir. Şimdi üniversite mezunları bu birimin kapısını aralıyor.
4. Sınıf Emniyet Müdürü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürü Sinan Tokdemir’in sorumluluğundaki 80 kişilik personel, Antalya’nın güven ve huzuru için hizmet yürütüyor. 1999 yılında kurulan ve 2002 yılında ayrı bir birim olarak hizmet vermeye başlayan Olay Yeri İnceleme Müdürlüğü her geçen gün kendini teknik ve teknoloji olarak yenilemiş, Avrupa ve dünya da aynı işi yapan meslektaşlarına taş çıkartıyor..
Hizmet öncelikle vicdanın sesine kulak verilerek yürütülüyor. Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürü Sinan Tokdemir şüphelinin de, haksız yere sanık durumuna düşmüş olanın da kim olduğunun belirlenmesinde önemli bir görev üstlenildiğini belirtiyor. Olay yerinde delillendirilmiş ne varsa hepsi mahkemeye sunulmakta. Son teknolojiden faydalanan, Avrupa ve dünya  ölçütlerinde hangi makine ve techizat kullanılıyorsa aynısı Antalya Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü bünyesinde de bulunuyor.


“Olay yerinde dökülen ter mahkeme aşamasında mağdurların sevinç göz yaşına dönüşecektir.”
Böyle yazıyor binanın içerisinde. Olay yeri incelemesi pirinçte taş ayıklama mı dersiniz, deniz’in dibine düşen toplu iğneyi aramak mı dersiniz, yağan karda iğneyle kuyu kazmak mı dersiniz. Ne derseniz deyin. Bu birimin çalışanları kendi anne ve babalarına, ailelerine yapılmış bir kötülük olarak algılamaktadır her bir olayı. İşte bu duyguyu hissederek incelemesini  yapmaktadır. 
Ha ana, ha baba, ya da çoluk çocuk eş ya da toprak ya da bayrak… Bu vicdan meselesidir. Osmanlı dünyayı nasıl 600 yıl boyunca yönetmiş ve  bunu başarmışsa şimdi bunu başaranların torunları ve nesilden nesile geçen duygu emniyetin yep yeni bir biriminde kendini göstermektedir. Adı da Olay Yeri İnceleme. Suçsuzun hakkını bulan, Suçlunun kim olduğunu ortaya koyan bir denge.
Tüm detaylar, tüm deliller, mazlumun hakkını koruyacak. Haksız yere can yakanların ise tespitleri yapılacak. Olay yeri inceleme’yi anlamak ve hissetmek için bir kez dokunmak gerekiyor. Oysa gazeteciler ve olay yeri ekibinin başarılı personeli çok yakın arkadaşlardır. Hukuk ve adaletin temsilcileri ile de aynı gemide yol alan yolculardır. Birbiriyle çok sıkı bağlarla çalışan bu üç unsur kamuoyunun da doğru aydınlanmasını ve bilgi akışını sağlamaktadır.


İlk polislik mesleğini merak edenlere de çok kısa anlatmak isterim. Kurulduğu ilk günkü oluşumundan 1930-50 yılları arasında polislik mesleği askere gidiş gibidir. Öyle ki, o zaman az sayıda personel bulunduğu için karakoldan başka bir yere gitme şansınız yok. Yani günlerce hatta haftalarca ayağınızdaki bot çıkmadan karakolda kalabiliyorsunuz. Çoluğunuz çocuğunuz sizi görmeye karakola geliyor ve sefer tasları ile yemek ekmek taşınıyor mahalleli tarafından. Böyle bir kültürün içinden büyüyüp bugünlere gelmiş bir mesleğin insanlarıyla modernizasyonu yaşıyoruz. Dün’ü unutmadan bugüne sahip çıkma konusu işte budur. Bugünkü teknolojiyi kullanarak dün polisliği ülkemizde varlığını korumaya çalışanlara minnet görevidir, duruşudur bugünkü başarı.
Olay yeri inceleme de iyi bir gözlemci, iyi bir etüd ve tasvirci olmalısınız. Okul ve bireysel tecrübe ile deneyimlerinizi ortaya sınırsız bir şekilde koymalısınız. Tecrübe, genç üretken beyinlerle el ele olma durumu. İşte Türk Polisinin başarısına ivme kazandıran anlamlı dayanışma. Olay Yeri İnceleme ekiplerinde de böylesine anlamlı bir sinsile, ast üst ilişkisi vardır. Herkes tecrübesini, düşüncelerini ortaya koyuyor olay yerinde. Bulunan en küçük doküman bilgi ve deneyimle harmanlanarak notları alınıp dijital ortama taşınıyor. Tek tek dosya altına alınıyor her şey.


Bir insan ölüsünü görüp, daha sonra eve nasıl hangi duygu ile gidişi soruyoruz işini kusursuz ve profesyonel yapan bu müdürlüğün değerli personeline. Gerçekten Nasıl bir duygudur insan ölüsü görüp de akşama et yemeği yemek…
İnanıyorum ki hiç kimsenin başaramayacağı bir konudur bu. Ama onlar iş elbiselerini olay yeri inceleme bittikten sonra çıkartıyor ve aramıza bir ressam, bir fizikçi, biyoloji, matematikçi, sporcu olarak karışıyorlar. Sinema seyredip tiyatro izliyorlar. İşte o insan üstü görüntünün sahipleri…


En başta sorularımızı Olay Yeri İnceleme Müdürü Sinan Tokdemir’e yöneltiyoruz. Aynı soruyu size sormak istiyoruz.

Onca olay ve gözümüzü bile açamayacağımız görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Akşam mesai bitince sosyal yaşama dönüş duygusunu anlatabilir misiniz?
-15 yıldır bu işi yapıyorum. Ve işimi mesleğimi çok seviyorum. Bu müdürlükte görev yapan tüm personelimizin de aynı benim duygularımdadır. Çünkü bu işin başarısında yatan gerçek işini severek yapmaktan geçmektedir. Olay yeri incelenmesinde tek düşüncemiz vardır mahkeme ye sunulacak deliller incelenirken raporlamayı inceleyen hakim sanki kendini orada hissetmeli. Krokiler, ayrıntılar, detaylar kusursuz sunulmalı. Elde edilen delillerin dava içinde kullanılmasını sağlamak tek düşüncemizdir.

Olay Yeri İnceleme sonrası mahkeme sonuçları sonrası düşünceleriniz?
-Mahkemenin başarılı bir şekilde sonuçlanması hepimizi mutlu etmektedir. Kusursuz bir çalışma yürüttüğümüzün bir sonucudur bu durum.

Olay yeri incelemede ilk adım ne oluyor?
-İlk adım önce tespit yapıyoruz. Bu tespiti yapan çok tecrübeli personelimiz var. Gözlemleri ortaya koyan bunu gören gözler ilk adımı atar. Sonra delillerin toplanması ve raporlanmasına geçilir.

Ne kadar sürer bir olay yeri inceleme?
-1 saat süren de oluyor 1 ay süren de.

Personelin bu birimde görev yapması konusu hakkında bilgi verir misiniz?
-Emniyet teşkilatı içinde yıllarını bu işlere vermiş çok değerli olay yeri inceleme ve diğer birimlerde görev almış personellerimiz vardır. Ancak son yaptığımız kadro alımında özellikle üniversite mezunu olmasına dikkat ettik. Bunların arasında Kimya, Fizik ve Biyoloji mezunları bulunmakta. Laboratuar ortamınında iyi bilinmesi gerekiyor. Bu yüzden özellikle bu bölüm mezunu arkadaşlarımızdan faydalanmak istedik.


Olay yerinde ki bir cesede iş olarak bakılması duygusunu anlatabilir misiniz?
- Profesyonellik burada zaten. Eğer biz işimizi sosyal yaşama taşırsak başarılı olamayız. Bu bizim yaşam tarzımız. İş üniformamızı çıkarttıktan sonra sivil yaşamda uyumlu bir şekilde hayatımızı sürdürmekteyiz. İş işte kalıyor. İşten sonraki yaşantımızda bizleri bekleyenlere de saygı göstermek zorundayız.

En büyük mutluluğunuz?
-Bu yoğun tempo sonrası oğlum ve ailem ile ilgilenmek.

Onların işinize bakışı nasıl?
- Gerçekten çok olgunlar. Yani benim olduğu kadar bu birimde görev yapan tüm arkadaşlarımın da ailesi aynı olgunluktadır. Her an her şey olabiliyor. İşim var dediğimde büyük bir olgunluk göstererek işime saygı duruşunda bulunuyorlar. Eğer ailelerimiz bu olgunlukta olmasa bu büyük başarıya ulaşmamız da zor olurdu. Gösterdiğimiz başarıda elbette ailelerimizin ve çocuklarımızın da payı büyük. Yani bu görev cocuklarimizi erken olgunlaştırmıştır.

Spor yapıyor musunuz? Olay Yeri İnceleme ekiplerinin performansı nasıl koruyorsunuz?
- Olay yeri inceleme müdürlüğünde ve ekiplerinde görev yapan arkadaşlarımın antrenmanlı olmaları konusunda sık sık uyarımız vardır. Zaman zaman toplu spor saatlerine katılıyoruz. Olay yerinde yapılacak bir inceleme saatler sürmekte. Vücut güçlü ve kuvvetli olmalıdır ki ayakta kalabilesiniz ve zinde olmalısınız. Toplayacağınız ya da arayacağınız delil tek olmaya bilir. Sayısı fazlaca delile ulaşmak zorundasınız ve ayakta yere çömelerek ve sık sık bu hareketi yaparak sürdürmelisiniz. Elbette spor yapıyoruz ve bu konuyu da yakından takip etmekteyiz.


Osman Akşit 35 yaşında, Evli 2 ikiz kız çocuğu babası. Yaptığı işte duygusallığa yer olmadığını hatırlatıyor. 14 yıldır görev yapıyor. İşini severek ve isteyerek yürütüyor. Naif bir ressam aynı zamanda. Resimler çiziyor sergiler açıyor. Tual üzerinde gezdirdiği fırça darbelerinin kusursuzluğunu işinde de gösteriyor. Müdürlüğün en önemli ünitesinde yer alıyor.

Resim çiziyorsunuz, sanatla uğraşıyorsunuz ancak yaptığınız işte duygusallığa yer olmadığını belirtiyorsunuz. Bu dengeyi nasıl kuruyorsunuz?
- Ev ile sosyal yaşam ayrı tutulmalı. Evet hepimiz insanız. Tabi ki bir olay yeri incelemede etki ve tepki duyguları içerisine girebilirsiniz ancak buna kesinlikle müsaade etmiyoruz. Duygusallığa işimizde yer yok. İş önlüğümüzü çıkarttıktan sonra bizim için o olay orda kalmıştır.

Olay yeri incelemede Avrupa ve dünyada nasıl bir yerdeyiz?
- Ne Avrupa’dan ne de dünyada yürütülen olay yeri inceleme birimlerinden hiçbir farkımız yok. Hatta daha da ilerideyiz. 2003 yılından bu yana bu müdürlükte görev yapmaktayım. İşimi severek yapıyorum. Mahkeme ye sunulan deliller sonucu bekleyenler tarafından istenilen gibi bitiyorsa bizlerde mutlu oluyoruz. Çünkü günleri alan, saatler süren bir inceleme yaparak bizlerde büyük bir emek harcıyoruz. Bunun karşılığında herkesin istediği şeylere ulaşması bizi mutlu ediyor.

Mehmet Umsu 45 yaşında evli 1 kız 1 erkek çocuğu babası. İdari işler, Vatandaşlık, parmak izi biriminde görev yapıyor. 21 yıldır o da olay yeri inceleme de görev yapmış deneyimli bir emniyet görevlisi. Şimdi binlerce parmak izi arşivinin veri tabanının oluşumunu sağlayan işin başında bulunuyor.

Bu bir ekip işi değil mi? Herkes yaptığını ve toparladığını bir araya getiriyor ve sonuca giden yol bulunuyor?
- Elbette ekip işi. Her birimde görev yapan ve farklı ünitelerde ki arkadaşlarımızın çalışmaları bir raporda toplanıyor. Ortaya koyduğumuz başarı ve elde edilen sonuç müdürlüğümüzün bir başarısıdır. Bu kusursuzluk bizlerin daha titiz ve ciddi çalışmamızı tekrar etmemizi sağlamaktadır. Her gün karşılaştığımız onlarca olaya aynı titizlik ve ciddiyetle gitmemiz için kamçı olmaktadır.

Bu görev öncesinde ön çalışmaya tabi tutuldunuz mu?
- Kurslara ve seminerlere katılıyoruz. Bilgilerimizi yeniliyor ve güncelliyoruz. Yıllar önce zor şartlar altında sürdürdüğümüz bu müdürlüğümüzün görevi yenilenen teknoloji ve tecrübeli personel ile daha da güzel kusursuz işler çıkıyor. Şimdi herkes işinde profesyonel ve hiçbir ayrıntıyı kaçırmıyor. Kalite belgesinin üzerinde bir hizmet ve başarı ortaya koyuyoruz.


Kubilay Özer 42 yaşında evli. Olay yeri inceleme vicdan muhasebesinin yapıldığı en önemli görev alanlarının başında gelmektedir. Acaba bir şey unutuldu mu, bir şey atlandı mı ? İnceleme anında bakılması gereken her yer, incelemek gerekiyor her şey incelenmelidir.

Bu çalışmalar yürütülürken neler hissediyorsunuz?
- Bütün bunları layıkı ile yaptığımızda işte vicdanen rahat olmaktayız. Yaşanan bir felaket ve vukuatı sanki kendi ailemize yapılmış gibi ilgilendiğimiz gibi titizlikle inceliyor ve izliyoruz. Böyle bakıyoruz her olay yeri incelemeye. Ancak sonun da yaşam devam ediyor. 2002 yılından bu yana parmak izi veri tabanın oluşturulmasında görev yapmaktayım. Binlerce insanın parmak izi arşivimizde bulunmakta. İşimi severek yapıyorum. Bu müdürlükte görev yapmak gerçekten fedakarlık ve özveri istemekte. Tüm arkadaşlarımız da olay yeri incelemeyi aynı hassasiyetle yapmakta ve görevlerini başarıyla tamamlamaktadır. Bizlerde o olay yeri incelemenin bir veri tabanını oluşturmaktayız”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık