sidebar sağ taraf 3
Site açılış

Kumarın panzehiri ‘BRİÇ’

Briç, 1856'daki Kırım savaşı sırasında İstanbul'a gelen İngiliz askerleri ile Türkler'in ortaklaşa yarattığı bir oyundur. Anavatanı Türkiye'dir. İki insanla, iki insana karşı oynanan, insanlar arasında bir köprü kurularak oynanması zorunlu bir oyundur

Kumarın panzehiri ‘BRİÇ’

Yaratıcıları, hem bu çağrışım nedeniyle, hem de Galata köprüsüne karşı oynarken köprüden esinlenerek oyuna "bridge" adını vermişlerdir. Oyunun ilk kuralları 1871'de konmuştur. Briç en büyük gelişmesini Amerika'da göstermiş ve ilk lig/federasyon orada 1927 yılında American Contract Bridge League (ACBL) adı ile kurulmuştur. 2003 yılındaki üye sayısı 165.000'dir. Amerika' daki lisanslı oyuncu sayısı da 10 milyonun üzerindedir. En çok dünya şampiyonluklarını da Amerika kazanmaktadır. Onu İtalya, İngiltere, Fransa, Polonya, Danimarka, Rusya, Çin ve Hollanda izlemektedir.

Dünya Briç Federasyonu, The World Bridge Federatıon (WBF), American Contrat Bridge League (ACBL), European Bridge League (EBL) ve Australian Bridge Council (ABC) tarafından 1958 yılında kurulmuştur. 2004 yılında bağlı federasyon sayısı 120'ye ulaşmıştır. Üye sayısı bir milyondan fazladır. Türkiye'de Briç Federasyonu Futbol Federasyonu'ndan çok sonra 1996 yılında kurulmuştur. 300'e yakın briç kulübümüz vardır. Bu sayı dünyada 100.000'den fazladır.

WBF, ilk Briç Olimpiyatını 1960 yılında düzenlemiştir. 2004 yılında yapılan 12. Olimpiyat Ekim 2004 tarihinde 83 ülke ve 3000 kişinin katılımı ile İstanbul'da yapılmıştır.  Dünyada briç oynayan ünlüler arasında Bill Gates, Ömer Şerif, M. Navratilova, D. Eisenhower, Pakistanlı Ziya Mahmut, Garazzo, Türkiye de ise Melih Özdil,  sayılabilir.


Briç sporu hakkında bazı bilimsel gerçekler:
-Gerçek ve doğru bir spordur.
- Müzikten daha evrensel bir dildir.
-Akıl, zeka ve hafıza kullanan bir beyin sporudur.
-Diğer spor dallarındaki gibi kurallar, etik değerler, disiplin, eğitim, uygulama, yarışma, performans, fair play yanında strateji, rakibi zora sokma/yanıltma, planlama, konsantrasyon, çabuk refleks, bilgiyi doğru kullanma, iyi zamanlama, azim ve kalbini de vererek oynanması gereken bir spordur.
-Bir kurallar bütünüdür. Kurallara ve etik değerlere saygı çok önemlidir.
-10'un önüne 37 sıfır koyun, işte o kadar dağılım olasılığı vardır. Ömür boyu aynı problemle karşılaşmazsınız. Çok dinamik bir oyundur.

9'dan 99'a (eskiden 7'den 70'e denirdi, ölüm yaşı 40'tan 80'e çıkınca 9'dan 99'a oldu.) hemen hemen herkesin, dil, din, ırk, sınıf, yaş, cinsiyet, beden özrü farkının olmadığı ve ömür boyu teorik ve pratik eğitimi süren bir numaralı zihin sporudur. 70 yaşında hala milli takımda oynayanlar vardır. Kulüpte, evde, kahvede, piknikte, otelde, yurt içi/yurt dışı gezilerde, internette, elektronik ve yazılı basında, her yerde, her pozisyonda oynanabilir. Masrafı adeta sıfırdır. En ucuz uğraşlardan biridir.

Bir sürü ülkede lise ve üniversitelerde ders ve seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Avrupa ve dünya şampiyonaları, 48 yıldır da olimpiyatları yapılmaktadır. Türkiye hepsine katılmıştır. En iyi derecesi yedinciliktir.

Her sınıf insanın sınıf farkı gözetmeksizin oynayabileceği bir oyundur. Dünyanın her yerinde her briççi diğeriyle dosttur. Herkes diyalekt hariç aynı dili kullanır.
Yaşam becerisi olarak kazandırdıkları:
-Başarılı iken performansı korumak ve geliştirmek
-Başarı ve başarısızlığı yönetmek
-Kendini motive etmek
-Başkalarının değerlerini aynen kabul etmek
-Risk almak
-Özdenetim sağlamak
-Sınırlarını zorlamak
-Sınırlarını bilmek ve kabullenmek
-Rakibe saygı duymak
-Eleştiriye açık olmak
-Doğru karar kavramını kazanmak ve doğru karar oranını artırmak
-Davranışımızın sorumluluğunu üstlenmek
-Çatışmaları çözmek.
Ortaklık kavramı için de ideal bir uygulama alanıdır. İletişim, uyum ve dayanışma ister. Bireysel ve toplumsal ilişkiler bütünüdür. Dolayısıyla bu konuda da eğiticidir.

Antalya Briç İhtisas Spor Kulübü Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Briç Federasyon Temsilcisi, Briç öğretmeni Lütfi Erdoğan Antalya’da briçin gelişmesi ve daha çok kitlelere ulaşabilmesi için sürdürdükleri çalışmaların başarılı bir şekilde devam ettiğini belirtiyor.

‘Briç’in ana yurdu Türkiye olduğuna göre, bunun gelişimi de ülkemizde başlamışsa bu oyuna ‘Ne Şeytanın icadı’ ne de, ‘Yuva Yıkan illet alışkanlık’ denilebilir. Briç masrafı ‘sıfır’ bir beyin sporu, beyin cimnastiği, kafa ve beyin ile ilgili, hesap kitabın yapılarak spor’a dönüşmüş bir aktivite. Hala daha Briç’in ‘Kumar’ diye adlandırılmaya çalışılması bugünkü yüz yılımızda hayıflanan bir konudur. Briç İhtisas Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Lütfi Erdoğan aynı zamada Briçin kitabını yazmış bir isim. Türkiye’de bu branşın gelişimi için çaba harcayan önemli beyin takımı antrenörler arasında.


Briç ‘Kumar’ aracı olan ‘Oyun Kağıtları’ ile oynanması tabuları yıkmakta zorlanıyor sanırım?
-Evet. Ancak artık bu branşın bir federasyonu var. Kulüpler her geçen gün bölgelerde çoğalmaya devam ediyor. Öncelikle tabiki Briç’in yaygınlaşması ve oyun anlayışını yerinde görmek, denemek ve anlamak gerekiyor. Uzaktan bu oyun için ‘spor değil’ önyargısı Türkiye’nin de bu branşta geri kalmasına neden olmaktadır. Oysa bu ilk kez ülkemizde yaygınlaşmış ve dünyaya yayılmıştır. Buna rağmen bizler bu oyuna ciddi anlamda sahip çıkamayışımızın fırsatını Avrupa ülkeleri ve özellikle ABD iyi değerlendirmiştir.

Briç nasıl kötü alışkanlıkları yıkıyor ?
-Bir dönem Birç’e damga vurmuş ünlü bir ustamız  Ender Durulmuş özellikle 1975 ve 80 yılları arasında hanımlar arasında ev buluşmalarında ‘Konken’ adı altında oynanan oyunlar sonrasında Briç’in de oynanabilmesini sağlamış. Briç kulübüne gelen konken oynayan hanımlara 1 saat Briç sporu öğretilmiş. Bir çok bayan bu sporu seviyor ve konken oynamıyor artık.  Hatta ‘Kumar oynayan bir çok insanımız bu illetten Briç sayesinde kurtulmuştur.

Briç bu kadar etkili öyle mi ?
-Briç eleştiriye açık olmayı öğretiyor. Sınırları bilmenin altını çiziyor. Öz denetim ve kendine olan güveni sağlıyor. Yani tam bir strateji. Satranç’ta bir spor. Satrancın spor olmadığını söyleyebilir misiniz ? Briç de satranç gibidir. Bir takım hamleler yapacaksınız, bir takım adımlar atacaksınız bunun için düşünüyorsunuz, karar veriyorsunuz ve en doğru ‘eli’ oynayarak bu stratejiyi ortaya koyuyorsunuz. Yani bu oldukça zevkli ve heyecan verici, yeni ortamlar, yeni insanların tanınmasını sağlayan bir spor dalıdır.

Avrupa’da nasıl bir yere sahibiz ?
-Avrupaya açıldık. Minsklerde karı-koca sporcu arkadaşlarımız şampiyon oldu. Briç Milli takımında yer alabilmek de oldukça zordur. Yıl içerisinde yapılan müsabakalar yarışmalar sonrasında toplanan puanlar hesaplanır ve en iyi olan briç ustaları milli formayı giyerler.

Tıpkı sahaya çıkan sporcular gibiyiz yani ?
Evet aynen öyle. Formalarımız var. Antalya İhtisas Spor Kulübü olarak da bizlerin forması vardır. Biz de spor yapıyoruz.

Briç’te yaş konusu. Kaç  yaşında başlamak, kaç yaşına kadar oynamak gerekiyor ?
-Briç te 40 yaş gençlik yaşıdır. 70 yaşına kadar bu sporu yapabilirsiniz. Bu tamamen beyinin diğer organlara hükmettiği ve diri tuttuğu ana kadar geçerlidir. Briçi bitirme yaşı yaşamın sona ermesiyle mümkündür. Yani ölene kadar Briç sporunu yapabilirsiniz.

Kaç üyemiz bulunuyor _
-169 üyemiz var. Bunların 11’i bayan. Bayanlarımızın sayısı da her geçen gün artmakta. Bizler Briç’in tanıtılması ve daha geniş kitlelere duyurulması konusunda sürekli tanıtımlar, toplantılar ve şov müsabakaları yapmaktayız. Akdeniz Üniversitesi bu konuda bizlerin çalışmasına da katkı koymakta. Akdeniz Üniversitesi her yıl Briç şampiyonası düzenlemektedir. Antalya’ya turistik amaçlı gelen yabancı ve yerli ziyaretçiler de kulübümüzü ziyaret edip Briç oynamaktadırlar.

Önemli gün ve haftalarda turnuvalar var mı ?
-Evet bu konuda belki de en çok turnuva düzenleyen kulüp Briç İhtisas Spor Kulübü olduğunu söyleyebiliriz. Sivil Toplum Kuruluşu olarak önemli gün ve haftalarda bu katılımı yerine getirirken ülkemizde gelişen olaylarda etki ve tepki konusunda kararlılığımızı ortaya koymayı da ihmal etmemekteyiz. Çünkü Kulübümüz de çok önemli şahsiyetler ve kariyerli sporcular bulunmaktadır. Doktorundan, hakim ve savcısına kadar, mühendisinden, mimarına kadar bu alanlarda görev yapanlar bulunmaktadır.

Antrenmanlar ve maçlar hakkında bilgi verir misiniz ?
-Her Cumartesi ve Pazar günleri rutin olarak Çiftler maçı yapılır. Hafta içi her gün ise maçlar yapılır. Hafta içi yapılan maçlar Lehman diye nitelendirdiğimiz kategoridir. Federasyonumuzdan bağımsız kendi aramızda yaptığımız maçlarımız da bulunmaktadır.

Briç nasıl öğrenilir ? Kitabını okuyarak bu mümkün mü ?
-Önce kitabını okumak gerekiyor tabiki. Bir takım sesleniş ve kuralları önceden bilmekte ve beyinde yer etmekte fayda var. Sonra uygulamaya geçiliyor. Kendinizi verdiğiniz taktirde çok kısa sürede başarılabilecek ve kavranılacak bir spor dalıdır. Bizler briç öğrenmek isteyenlere sürekli çağrı yapıyoruz. Şimdi bu çağrıyı yineliyoruz. Bu sporu yapmak isteyen her kim olursa olsun Antalya Briç İhtisas Spor Kulübüne gelerek bizlerle irtibata geçebilirler. Kurallar ezberlendikten sonra bir sorun yok. Briç konsantre oyunudur. Tamamen kendinizi bu oyuna verdiğinizde zamanın nasıl geçtiğini de bilemiyorsunuz. Oyunlar 16 Board anlayışı ile oynanır. Ve yaklaşık 2 saatte sona erer.

Briç’i başka nerelerde yaygınlaştırmayı düşünüyorsunuz ?
-Briç’i cezaevlerinde oynatmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki dönemde bu düşüncemizi ilgili birimlerle paylaşacağız. Briç bir yeteneğin ortaya çıkmasına neden olan en önemli spor branşıdır.Tamamen zeka sporudur. Diğer branşlara başlayacak olan sporcular önce Briç ile spora başlamalıdır. Önder olabilmek için Briç ‘Öncü’ bir spordur. Briç kişinin karakterini ölçer.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık