sidebar sağ taraf 3
Site açılış

Çim Adam

Antalya Belek’in en gözde tatil beldeleri ve konaklama merkezleri başında yer alan Sueno Hotels Golf Belek’in o muhteşem sahalarının ödül almasını sağlayan başarılı Emrah Boyraz bu güzelliğin ortaya çıkışına katkı koyan önemli isimlerin başında geliyor. O bir ‘Çim Adam’…

Çim Adam
Röportaj: Okan DİLEK   Türkiye'de ilk golf kulübü, 1895 yılında kurulan ve o zamanki adı Constantinople Golf Club olan, bugünkü İstanbul Golf Kulübü' dür. Golf sporu ile ilgili yeniden atağa geçiş 1990'lı yılların başında ve Golf Antalya'nın Belek bölgesindeki çeşitli golf sahalarının yapımıyla hızla gelişmeye devam etti. Antalya Belek’in en gözde tatil beldeleri ve konaklama merkezleri başında yer alan Sueno Hotels Golf Belek’in o muhteşem sahalarının ödül almasını sağlayan başarılı Emrah Boyraz bu güzelliğin ortaya çıkışına katkı koyan önemli isimlerin başında geliyor. O bir ‘Çim Adam’…
.
Halen faaliyetlerini sürdürmekte olan Türkiye Golf Federasyonu ise, 12.02.1996 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın MDK/26 sayılı kararı ile Sayın Raif Bilir'in şahsi gayretleri ile kuruldu. 24.01.2001 tarihine kadar federasyon başkanlığını başarı ile yürüten Sayın Raif Bilir, bu tarihte başkanlık görevini Sayın Ahmet Ağaoğlu'na devretti. Gelişmiş vizyonu ve çalışkan ekibiyle hedeflerini çok net ortaya koyan, genç ve dinamik bir federasyon olan Türkiye Golf Federasyon'u 1996 yılından beri yoğun bir biçimde faaliyetlerini sürdürerek bugüne kadar gerek ulusal gerekse uluslararası alanda büyük aşamalar katetti ve 9 Eylül 2005 tarihinde özerklik statüsüne kavuştu.


Dünya’nın en eski sporlarından biri hiç kuşkusuz golf. Golfü kimler buldu, golf hangi dönemlerde gelişti. 1457’de İskoçya’da golf kelimesi kullanıldı ve bir oyun vardı ancak İskoçlar mı bu sporun atası yoksa çok uzaklarda başka bir uygarlık mı? Çin, Fransa ve İskoçya yıllardır süregelen bir yarışta golfü ilk bulan ülke olmak için yarışmaktadır. Çin ve İskoçya’nın son dönemde ortaya çıkarttıkları yeni kanıtlar ise Fransa’yı bayağı geride bırakmış durumda.
Dünya üzerindeki en genel kanı İskoçların golfü bulduğudur, 15. yüzyılda “gowf” adı verilen bu spor hakkında iki ayrı geçmişten bahsedilir. Birinde dönem yasalarının bu sporu yasakladığı söylenirken karşı cephede yer alan akademisyenlere göre bahsi geçen spor golf değil günümüzün çim hokeyine benzeyen bir diğer spordur. Bazı akademisyenler golfün 17. yüzyılda Hollandalılar tarafından oynandığını savunur.

Dünya üzerinde golf oynandığı bilinen ve kanıtlanabilen en eski saha ise Musselburgh’daki The Old Links’tir. Kanıtlar Musselburgh Links’te 1672’ye kadar uzanan bir geçmişte golf oynandığını gösterirken İskoç Kraliçesi Mary’nin burada 1567’de golf oynadığına inanılır.
Bu arada profesyonel golf sahaları her zaman 18 delikli değildir ya da olmamıştır.
15. yüzyılda St. Andrews’da 11 delikli bir sahada oynanan turnuvalarda oyuncular clubhouse’dan başlayarak sahanın sonuna kadar 11 delik oynar ve aynı yoldan geri dörerek 11 delikte son turda geçip toplamda 22 delik ile turnuvaların tadını çıkartırdı.
1764’de ise bazı deliklerin aralarında çok az mesafe olması sebebiyle 11 delik sayısı 9’a düşürülmüş ve yine 2 tur sonunda da toplam 18 delikle turnuvalar tamamlanmaya başlamıştır.
Ancak golf sporu esas gelişimini 19. yüzyılda yaşamaya başladı. Çok daha iyi dizayn edilen green bölgesi ve çok daha iyi yapılmaya başlanan iyi top dizaynları 1900’lardan itibaren kullanılmaya başlandı.
Metal gövdeli golf spoları ise 1930’larda sahalarda yeşil halılarda boy göstermeye başladı.
1930’lar aynı zamanda tahtadan golf tee’lerinin de sahaya çıktığı dönem oldu. 1970’lerde tahtadan olan kafalar yerini metala bırakırken gövdelerde de çok daha hafif alaşımlı metaller kullanılmaya başlandı ve özellikle 1980’lerde golf sopalarının ağırlığında ciddi azalmalar oldu.

Ocak 2006 golfü kimin icat ettiği konusunun yeniden açılışına sahne oldu. Lanzhou Üniversitesi’nden Profesör Ling Hongling ortaya çıkarttığı son kanıtlarla golfün İskoçya’da ilk kez oynandığı dönemlerden yaklaşık 500 yıl önce Çin’de oynanamaya hem de günümüz modern golfüne büyük benzerlikler ile başlandığını gösterdi.
Profesör Ling’e göre golfün Avrupa’ya gelmesini sağlayan ise Orta Çağ döneminde seyehat eden Moğollar 18 delikli golfü kesinlikle İskoçya’da doğmuştur ve buna şüphe yoktur. Açıklamasında bulunmuştur. ” Halk etimolojisine göre golf “Gentlemen Only Ladies Forbidden” yani “Sadece Centilmenler için Bayanlara Yasak” anlamını da taşır.

Özellikle 1990’lı yıllarda Belek bölgesinde oluşturulan Golf sahaları bugün anavatanı olan ülke sahaların önüne geçmiş durumda. Öyleki bu ülkedeki golfçüler özellikle kışın hafta sonlarında Belek’te yer alan golf sahalarına maç yapmaya gelmektedir. Bunlar arasında biri varki adından her zaman söz ettirmeyi başaran ve yapılan anket ve değerlendirmelerde bu ‘Destinasyon’ içinde 1 numara olduğunu ispat eden ‘Sueno Hotels Golf Belek’tir…

Sueno Hotels Golf Belek’in son yıllarda tercih edilişi sadece aynı anda 400-450 kişinin mücadele verdiği bir alanın olmasının yanında inanılmaz bir çevre düzenlemesi ve saha bakımına sahip olmasından kaynaklanıyor. İşte bu güzelliği, diğerlerinden farklı kılan anlayış başarılı perde arkası kadronun bir çalışmasından sonra ortaya çıkmıştır. İşte bu başarılı 40 kişilik kadronun en başında yer alan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Mezunu mastırını Bitki Besleme ve gübreleme üzerine yapan Emrah Boyraz yer almaktadır.

Sueno Hotels Golf Belek’in Türkiye’de, Avrupa da ve Dünya’da en iyi sahalar arasında yer almasını sağlayan uzman genç ziraatçi Emrah Boyrak bu başarının arkasında ki fedakarlık ve ince hesaplamaları anlattı

Çok genç yaşta çok büyük sorumluluk almış durumdasınız. Böylesine bir başarı ve tecrübeyi bu kadar kısa bir zamanda nasıl elde ettiniz ?
-Ankara Üniversitesinde mastır yaparak mezun oldum. Üniversite yıllarımda ise Gloria Golf’te ‘Golf Sahası Bakımcısı olarak staj yaptım. Okul sonrası  2005 yılında ise İstanbul da Rulo Çim üretimi yapan bir firmada çalışmaya başladım. Ancak benim aklım fikrim golf sahalarındaydı ve mutlaka bu alanda yer almalıydım. 2007 yılında Kaya Golf Otel de üç  gibi bir sürede 18 sahasının ekimi ve bakımını başarıyla gerçekleştirdim. Ardından 2007 yılında Sueno Hotels Golf Belek’e geçtim.

İşiniz yoğunlaşmaya başladı. Nasıl bir iş atmosferi içinde kendinizi buldunuz ?
-Benim yapmayı istediğim ve içinde olmam gereken bir uğraştı golf sahaları bakımı ve düzenlemesi.  Sahaların kışa hazırlanılması konusunda daha çok yazın işimiz oluyor. Yani Kışa hazırlık erken başlıyor. Owerseeding dediğimiz bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Eylül Ekim’de çalışmalar hız kazanıyor.

Saha sayısı ve delik sayısı fazla bir golf otel destinasyonu içinde bulunuyorsunuz ?
-Evet 36 delikli bir saha performansına sahibiz. Aynı anda 400-450 kişi maç yapıyor. Türkiye de ilk kez ve tek PGN dizaynı Sueno Hotels Golf Belekte olmuştur. Bin 500 dönümlük bir arazi üzerinde çalışma yürütmekteyiz. Bu da 7 kilometreyi bulan bir alan. Sabah saat 06’00 da işimiz başlar. Öğleden sonra saat 15.00 de biter.

Her saha karış karşı dolaşılıyor yani ?
-Elbette yani çimlerin boyu, rengi, suyu ve toprağını yakından izlemek ve gözlemlemek zorundasınız. Green dediğimiz çim boyu  4 milim olmalı. Fairway 12 milimetre ve Tee 8 milimetre.

İnsana bakar gibi bakıyorsunuz ?
-Evet. Çim de bir canlı. İnsan nasıl ki su içiyor, yemek yiyiyor bu çimlerde canlı ve su bekler, besin bekler, bakım bekler. Yani insana bakar gibi bakıyoruz. 24 Saat tam bakım uygulamaktayız.

Peki Çim hasta olur mu ? Yani bozulmasından söz ediyoruz ?
-Golf alanı üzerinde ki çimler çok hassastır. Nasıl ki insan hasta olur yatağa düşer çimlerde de yaşam aynı böyledir. Onların hasta olmaması ve yatağa düşmemesi için solmaması hep aynı renginde ve boyunda kalabilmesi için çaba gösteriyoruz ve hasta olmadan önce ilacını veriyoruz.

Özen isteyen bir iş ve özel uğraş gerektiriyor ?
-Sueno Hotels Golf Belek alanında bu performansın aynı kalabilmesi için özel malzemeler kullanılmaktadır. Gübreler ABD’den gelmektedir. Çalıştığımız makine ve techizat ABD’de golf sahalarında yapılan çalışmalarda kullanılan malzemenin aynısıdır.

Golf sahalarında bu kadar çok bulunmak ve ilgilenmek bu işi sevmeyi gerektiriyor sanırım ?
-Elbette. Eğer ki ben bugün bu görevde bulunmamış olsaydım yine golf’ün en alt kademesinde işe başlar yine golf sahalarının içinde olurdum. Bu bir tutku.

Peki golf oynuyor musunuz ?
-Hayır oynamıyorum. Üniversite yıllarında çok oynadım. Kurallar, kaideler, heyecanlar artık geride kaldı. Şimdi bu sahaların ayakta kalabilmesi için ‘Çim Uzmanı’ görevini yürütüyorum.
Golf sahalarının aşığı bir insanım. Yeşili görmezsem, o çimler arasında ki yabani istenmeyen otların temizlenmesinde bizzat yer almazsam mutlu olamıyorum. Bu başarının arkasında 40 kişilik bir ekip bulunmakta. Bu ekibin başında bulunan biri olarak bu güzelliğin ortaya çıkmasından büyük memnunluk duymaktayım.

Basamakları çok hızlı çıkıyorsunuz ?
-Bu işin başında olabilmek için en az 5 yıla ihtiyacınız var. Ancak ben çok değerli ustaların ve bu işin uzman isimleri yanında çalıştım. Örneğin Serbay Yüz ile ciddi bir şekilde bu konuda eğitim aldım. 1 yıllık bir asistanlık dönemimin ardından böylesine önemli bir görevin başında yer aldım. Tanrının bir lütfu bu toprak ve çim bizim tecrübemize ve birikimlerimizi de cevap veriyor

Nasıl ? Yani toprak ananın günün birinde bir kötülük yapacağı endişesi mi var ?
-Tabiki. Sabah kalktığınızda bir bakarsınız ki bütün bir alan sap sarı olmuş. Bu bir felakettir. İşte bu felakete yakalanmamak için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Sararan ve yeşillenmesi gereken yerlere derhal müdahale ediyoruz ve bu alanları daraltıyoruz. Golf Sahalarına bakım yapan bir ekip ve ekipbaşı eğer ki bu ilgiyi göstermezse bu tamamen araba tamir eden bir ustanın uzun zaman sonra araba tamir etmeye kalkmasına benzer. Bizler hergün yeni bir güne yeni bir heyecan ve güzel bir görüntü verebilmek için çalışıyoruz.

Futbol sahalarınız da bulunmakta
-Evet onların bakımını da biz yapıyoruz. Benim başında bulunduğum başarılı bir ekip o sahalarında hakkını veriyor. Böyle olmasaydı Bayern Leverkusen Sueno Hotels Golf Belek’i daima tercih etmezdi.

Sueno Hotels Golf Belek’in golf sahası alanı nasıl bir alan ?
-Biraz zor bir etaplarla dolu sahaya sahibiz. Profesyonellerin daha çok tercih ettiği bir saha. Sahamız da adeta satranç oynanıyor. Yeni stratejiler ve yeni alanlarda vuruşlar oynayana heyecan yaratıyor.

Doğal ortamı da koruduğunuzu biliyoruz
-Evet. Özellikle golfçüler tam topa vuracakken önünden geçen, sincapların, ya da topun bulunduğu alandaki tilki yuvalarının, porsukları görmekten büyük heyecan almaktadır. İşte Sueno Hotels Golf Belek’i marka yapan unsurların başında da bu geliyor. Bu kategoride Çevre Belgesi dalında ödül alan otelimiz haklı bir başarının altına imza atmıştır.

Kimler geliyor ?
-Her kesimden insan bu sahaları tercih ediyor. Üst düzey komutanlar, doktorlar, şehrimizin ileri gelenleri. Bu doğal artamda karşılaşma yapmaktan herkes çok memnun. Federasyon nezdinde çok önemli bir yerimiz bulunmakta. Federasyonumuz 4 yılda 100 golf sahası projesini Türkiye’nin dört bir yanında faaliyete geçirmeye başladı. Bizler bu çalışmadan dolayı büyük mutluluk duymaktayız. Golf alanlarının altı, üstü yanı, sağı, solu konusunda ki bir takım hurafe bilgiler asla gerçeği yansıtmamaktadır. Otelimiz golf sahaları arasında çevre değer ve dengeleri koruması konusunda büyük hassasiyet göstermeyi başarmıştır. Ne yer altı su kaynaklarına, ne de yer üstü yeşil alanların yok olması konusunda çok dikkatli hareket etmiştir. Uygulamalarımız bir çok yeni golf hotellerin destinasyon çalışmasına öncülük etmektedir.

Böylesine büyük bir alanı korumak ve kollamak sizi nasıl etkiliyor ?
-Ben golf sahalarının bakımı ve yeniden hayat bulması konusunda yaşamını buna adamış bir insanım. Doğa yaşanmalı. Ben mastırımı çim ve bitkilerin beslenmesi konusunda yaptım. Nasıl bir gübreleme, yağmurda yapılacak davranış, güneşli havada ki duruşunuz hepsini yakınen bilen ve nasıl kontrol altında tutulması gerektiğini bilen bir uzmanım. Belek’te bir çok sahaların başında uzman saha ustalarımız ve görevlilerimiz var. Ancak Sueno Hotels Golf Belek her geçen gün bizlerin bu hassas düşünce ve yatırımlarıyla tercih edilmeyi sürdürmektedir. Yıllık izine kendi isteğimle çıkmadım. Çünkü bu sahaların ve çimler biliyorum ki her sabah beni bekliyor. Onlarla adeta konuşuyoruz. Bizim gibi bu duygu ve düşünceyi taşıyacak asistan arkadaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Otel yönetiminin engin sağ duyu ve beklentileri sayesinde bu güzel alanın korunmasına katkı vermeyi inatla sürdüreceğiz.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


filizişçi filizişçi 04.04.2017

emrah boyrazıçok başarılı buluyorum kutlarım

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık