sidebar sağ taraf 3
Site açılış

Antalya büyük bir fırsat kaçırdı

Antalya Valisi Aladdin Yüksel’in üzerinde titizlikle durduğu ve Sivil Toplum Kuruluşlarının sahip çıkması gerektiğini üzerine basa basa söylediği Kalkınma Ajansı Isparta’ya gitti.

Antalya büyük bir fırsat kaçırdı

Okan DİLEK’le haftanın röportajı; İlhami KAPLAN

Bu yitik olma hali adeta Antalya’ya duyarsız olmanın bir cezalandırılması gibi olurken trilyonlarca proje ödemelerine ise Isparta’da oluşturulacak meclis ve yönetim yön verecek. Yani Antalya’da yapılacak olan yatırım için Isparta ‘olur’ ya da ‘olmaz’ şeklinde görüş belirtecek

Eski FİFA Hakemi, Ticaret Borsası Başkanı, Bagev’de önemli bir hizmet görevinde bulunmuş olan ve aynı zamanda Atik As Başkanı görevini başarıyla sürdüren Antalya’lı işadamı İlhami Kaplan, Kalkınma Ajansı’nın Antalya’ya gelmeyişinin büyük üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ve merkezi Isparta olarak belirlenen Akdeniz Kalkınma Ajansı bünyesindeki Kalkınma Kurulu’nun ilk toplantısı 18 Ağustos 2009 tarihinde yapıldı.
Kalkınma Kurulu bünyesinde; Antalya’dan 50, Isparta’dan 26 ve Burdur’dan 24 üye bulunuyor.  Bölgesel ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme alanında yaşanan yapısal dönüşümün ve sürdürülebilir kalkınmanın en önemli kurumları arasında yer alacak olan “kalkınma ajansları”, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) koordinasyonunda kurulmaya ve faaliyete geçmeye başladı. Ülkemizde Kalkınma Ajanslarının kurulması, Avrupa Birliği müktesebatının üstlenilmesinin bir parçasıdır. Bölgesel Kalkınma Ajansları, bölgesel anlamda ekonomiyi canlandırmak, örgütlemek ve geliştirmek üzere faaliyet gösteren kuruluşlardır. Ajansların asıl amacı, bulundukları bölgenin ekonomik kalkınmasına yardımcı olmak ve özel sektör ile yerel aktörlerin bu sürece aktif ve yoğun katılımlarını sağlamaktır.

Kalkınma Ajansı ve Antalya’nın gelecek yıllardaki performansı, son yerel seçimler üzerine gelişmeleri İlhami Kaplan’a sorduk


Kalkınma Ajansı’nın Antalya’da olması için gösterilen çabanın karşılığı alınamadı
-Evet özellikle sayın Valimiz Aladdin Yüksel, bu işin peşini bırakmamamız gerektiği konusunda bizleri defalarca uyardı ve bizlerde bu hassasiyeti gösterdik. Kalkınma Ajansı için ihalesi çıkarılmış olan eski Laboratuar binasının ihalesi kalkınma ajansına yer göstermek için iptal bile edilmişti. Böylesine istekli ve arzulu bir girişim çalışması içerisine girilmişti.

Neden sonuç böyle oldu ? Neden istediğimizi alamadık ?
-Sayın Valimiz  Kalkınma Ajansının Antalya’da olması gerektiği konusunda tüm platformlarda, siyaset nezdinde dahi olsa iyi niyetli bir şekilde büyük çaba göstermiştir. Ancak Ankara’da ki komisyonda Antalya olarak kabul gören karar son anda Bakanlar Kurulu nezdin de değiştirilmiştir. Ben bu alınan şok karar ile Antalyanın cezalandırıldığını düşünüyorum ve Kalkınma ajansı böylelikle Isparta’ya gitti. STK’ların bu konunun önemini geç fark etmeleri nedeniyle Kalkınma Ajansı Isparta’ya gitmiştir. Antalyanın siyaseti de bu konuda sınıfta kalmıştır.


Peki nedir bu Kalkınma Ajansı ? Ne yapar ? Kime ne faydası vardır ?
-Kalkınma Ajanslarının görevleri
- Bölgesel gelişme için stratejilerin hazırlanması,
- Kamu, özel kesim ve STK’larla işbirliği,
- Girişimciliğin desteklenmesi,
- İş ve yatırımların araştırılması,
- Yatırımların izin ve ruhsat işlemlerinin tek elden takibi,
- Yerel yönetimlerin planlama çalışmalarına teknik destek,
- AB Fonları için aracılık,

Kırsal kalkınma çalışmalarına destek, gibi bir çok projelerin gerçekleşmesini sağlayan bir oluşumdur. Antalya bunun farkına varamadı. Trilyonlarca AB fonlu yatırım proje görüşmeleri Isparta da planlanacak ve bu ajansın başkanlığını da Isparta Valiliği yapacak. Bu fonların kullanılması konusunda ki kadrolar ve çalışma alanları da Isparta da olacak. Yani Isparta bu program ve projelerin planlanacağı merkez olacak. Eski Bagev Başkanı olarak bu sürecin böyle işlemesinden büyük üzüntü duymaktayım.

Avrupadan fon yağacak diyebilir miyiz ?
-Evet öyle olacak. Ancak bu fon’un nereye hangi hizmetin nasıl, kimler tarafından yapılacağı kararını Isparta verecek

Bu karamsarlığı Expo da elde ettiğimiz başarıyla dağıtabilir miyiz ?
-Sadık Badak vekilimizin düşünceleri ve iradesi bu konuda hassas olmamızı ve irdelememezi sağlamıştır. Expo dan söz ederken İzmir’in kaybettiği büyük Expo değildir bizim kazandığımız. Bu organizasyon Çiçek üzerine olacaktır. 2014 için verdiğimiz girişimler de istediğimizi alamadık ancak 2016 yılında yapılacak olan Expo için Antalya bu başarıyı yakalamıştır. Yani 6 yıl sonra Antalya’nın Expo Çiçek üzerine yapılacak büyük buluşma da ev sahipliği yapacak. Bilboardlarda kimse bunu sahiplenmeye kalkmasın. Expoda ki başarı sayın Valimiz Aladdin Yüksel başta olmak üzere, milletvekilimiz sayın Sadık Badak ve STK’ların başarısıdır.

Antalya’nın gelecek yıllarda ki duruşu, konumundaki beklentileriniz nelerdir ?
-Antalya’ya turist gelip gelmemesiyle ilgili bir sorunumuz yoktur. Deniz, kum ve güneş’in tadını çıkartan yabancı konuklarımız bu kez çevreye olan merakını gidermek için yola çıkacaktır. Asıl sorun bu turistlerin şehir içine ulaşımlarını toplu taşıma araçları ki bunun başında tramvaylar ve hafif raylı sistem gelmektedir, bunlarla ulaşımın sağlanıp şehir merkezine taşınması gerekiyor. Çünkü Dünya’nın hiçbir yerinde tarihi eserlere, antik yaşam alanlarına bu kadar yakın olan bir şehir yoktur. Hatırlayın şehrin göbeğinde (Festival Çarşısı) tarihi eser bulundu. Yani Antalya’nın yakın çevrelerinde bunlardan onlarcası var. Şehir merkezinde ki bu tarihi alanlara Antalya mıza gelen turistlerin taşınması gerekiyor. Öncelikle bu konuda ki alt yapıyı çözmek gerekiyor. Tatil köylerinin önünden geçen ulaşım aksları yapılmalı. Antalya’nın en önemli planlaması gereken konuların başında bu konu gelmektedir.

Tarihi eserlerimiz yine de ilgi görüyor. Her şeye rağmen bir şekilde ulaşım sağlanıyor ?
-Buna rağmen tarihi eserlerimize beklenen özeni ve saygıyı da gösteremiyoruz. Denetimler yetersiz, bu alanlar temiz değil. Böylesine doğal ve binlerce yıl yaşanmış tarihi bünyemizde barındırmanın fırsatını değerlendirmeliyiz. Dünya’nın bir çok ülkesini tanıma fırsatı bulmuş birisi olarak oralarda insanlar yapay ışıklar ve gösterilere gitmekte. Oysa bizde yapay hiçbir şey yok. Her şey doğal ve binlerce yıllık bir tarihi anlatıyor ülkemiz. Bu özelliğimizi yitirmemeliyiz.

Yaklaşık 5 yıl gibi bir süre de yazılı ve görsel basın içerisinde bulundunuz. Yönetici ve İşadamı kimliğinizin dışında bu sektörde nasıl bir izlenim edindiniz ?

-Antalya’nın yazılı ve görsel basını Türkiye’nin en nadide görev yapan emekçilerinden oluşmaktadır. En pozitif, dinamik, yaşadığı bölgenin menfaatine destek verecek anlamda çalışma yürüten bir camia.  En büyük eksikliğimiz işinde profesyonelleşmiş başarılı ve tecrübeli usta isimlerin aynı çatı altında bulunmamasıdır. Onları bir çatı altında toplayacak yayın kuruluşu daha da güçlü birlikteliği yakalamış olacaktır. Bunun için vakit geçirmeden bu değerlendirmeyi gazeteciler ve iş yeri sahipleri kendi aralarında bir araya gelmesi gerekiyor. Bursa da Olay’ı, İzmir de Yeni Asır’ı yıllardır söyler konuşuruz. Antalya da bu potansiyel var. Sözünü ettiğimiz gazetelerin performansına taşıyacak bilgi ve birikime ulaşmış gazeteci dostlar şehrimizde bulunmakta. Artık bunun için bir araya gelmek gerekiyor. Antalya için daha güçlü kuruluş olmak için. Antalya’nın basın sektöründe adından böyle söz edilmesi bizleri de sevindirir.

Antalyaspor’u da yakından takip ediyorsunuz ? Neler söyleyeceksiniz ?
-Süper Lig bizim için geçici değil kalıcı olmalıdır.  Dünya çapında bir şehir olmanın özelliğini gururla söylerken sportif alanda da bunu en üst seviyelere çıkartmak gerekiyor. Çünkü Antalyaspor yabancı ziyaretçilerin gözünde beklentilerin üzerinde bir yer edinmiştir. Bunun için iyi bir ekip oluşturuldu ancak başarılı olunamadı. Eldeki kadro tribünlere rahat bir maç izletebilecek görüntü de değil. Antalyaspor’un başarısı ve Süper Ligde ki hedefine ulaşması konusunda Antalya Valimiz Sayın Aladdin Yüksel’i ayakta alkışlamak gerektiğini söylemek istiyorum. Sayın Valimiz kentlilik bilincini damarlarında hisseden ve bunu uygulamak için vakit geçirmeden icrata dönük adımları süratle atabilen bir insan. Sivil Toplum Örgütlerinde Belediyelerimizde bu kentlilik bilinci valimizin duyarlılığı düzeyinde olması gerekmektedir. Antalyaspor’un başarılı olup Süper lig ve daha büyük hedeflerine ulaşmasında el birliği yapılması kaçınılmazdır. Antalyaspor’u zor bir sezon bekliyor. Muratpaşa Belediyesi, Kepez ve Konyaaltı başta olmak üzere tüm belediyeler bu konuda üzerine düşeni şimdiye kadar yapmıştır bununda devam etmesi gerekiyor.

Yerel yönetim seçimleri tamamlandı. Aylar geçti. Özellikle Büyükşehir Belediyesi Antalya için yapacakları dikkatle ve merakla  izlenmekte.
-Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Akaydın’ı eleştirmeye ve yapacakları konusunda ki beyanatların karşılığını sormak için 6 ay daha beklemek gerekiyor. Ancak şunu da söylemek gerekiyor ki Büyükşehir eski Belediye Başkanı Menderes Türel 5 yılda 10 yılda yapılacak işleri gerçekleştirmiştir. Antalya’nın son 5 yılı müthiş bir atak ve projelerle zenginleşmiş olarak karşımıza çıkmıştır. Krediyi bulmak önemlidir. Menderes Türel bu konuda çok önemli proje kredileri ve kaynakları sağlamıştır Antalya’ya.  Mustafa Akaydın ekip kurma ve kadrolaşma konusunda ki iç çekişmeler nedeniyle şehrin projeleriyle ilgilenmesi konusunda güzel başlangıç yapamadığını gözlemliyoruz. Bu kadroları sayın başkan oluştururken Antalya’nın diğer dinamizmlerinden de faydalanması işini daha da kolaylaştıran unsurlar olması işten bile değil.

Antalya Tenis İhtisas Spor Kulübünde As Başkan olarak görevinize devam ediyorsunuz. Hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler yol aldı mı?
-Öncelikle Ufuk Parlakdağ başkanımızın yönetiminde 3.yılımızı geçiriyoruz. Yapısal değişiklikler yeni tesisler ve bu tesislerin modern hale getirme çabamız büyük bir istek ve arzuyla devam etmektedir. Yeni stat projesi ile Atiksem tesislerinde yeniden çalışma başlattık. 1.5 yıl daha bizler bu görevdeyiz. Atiksem alanında ki proje üretimimiz sürüyor. Tüm kurumlarımıza, halkımıza açık ve beğendiği bir kulüp olma yolunda ki hizmet gayretimiz devam etmektedir. Sayın Başkanımız Ufuk Parlakdağ’ında büyük gayret ve çabası Atik’i Türkiye’de seçkin kulüpler ve başarılarla dolu bir kulüp olma yolundaki arzusu her zaman yüksektir. Yönetim kurulumuzun değerli üyeleri ve Atik’in öncü kulüpler arasında yer almasını sağlama çabası artarak sürmektedir.  Tüm Antalyalıları bir kez daha yürekten kucaklıyoruz. Yüreğin de Antalyalılık bilincini hisseden herkesi Atik’e davet ediyoruz. Kapımız herkese açıktır”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık