ANTALYALI ÖĞRENCİLER MÜZİK YARIŞMASI’NDA ÖDÜL ALDI

fizy 20. Liseler Arası Müzik Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Antalya’yı temsil eden Atso Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ödül aldı.

ANTALYALI ÖĞRENCİLER MÜZİK YARIŞMASI’NDA ÖDÜL ALDI

Türkiye’nin en köklü gençlik organizasyonu fizy 20. Liseler Arası Müzik Yarışması‘nın büyük finali gerçekleşti. Yarışmanın kazananları görkemli bir geceyle ödüllerini aldı. Açılışı Türk Sineması’nın Sultan’ı Türkan Şoray’ın yaptığı ödül töreninde, liseli genç müzisyenler, hayranı oldukları ünlülerle aynı sahneyi paylaşma imkanı da elde etti. Adeta ünlüler geçidine dönüşen törende müzik efsanesi Martha Wash It’s Raining Men şarkısıyla Bostancı Gösteri Merkezi’ni inletti. Gece, Hande Yener’in konseriyle sona erdi.

Shocking Blue’den ‘’Venus’’şarkısını seslendiren Atso Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ‘’En İyi Sahne Performansı’’ dalında ikinci olarak 4000 TL’lik ödülün sahibi oldu. Öğrenciler ödülünü, yarışmada jüri üyeleri olan Türk Pop Müziği’nin genç yıldızı Edis ve Milliyet köşe yazarı ve şarkıcı Nazlı Mengi’den aldı.
20 yıldır aralıksız sürdürülen “Dünyanın En Başarılı Gençlik Organizasyonu” unvanına sahip fizy 20. Liseler Arası Müzik Yarışması’nın ödülleri Bostancı Gösteri Merkezi’nde sahiplerini buldu. Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun önderliğinde End Productions tarafından gerçekleştirilen fizy 20. Liseler Arası Müzik Yarışması’nın finalinde 34 okul mücadele etti. Dağıtılan ödüller arasında, 3 ayrı okula müzik stüdyosu, toplam 100 Bin TL’lik para ödülü ve Okan Üniversitesi’nden eğitim bursu yer aldı.

Türkan Şoray: “Ben hayalimi gerçekleştirdim, 50 yıl sonra bir albüm yaptım. Siz benim kadar beklemeyin”

Açılışı Türkan Şoray’ın yaptığı ödül töreninde, liseli genç müzisyenler, hayranı oldukları ünlülerle aynı sahneyi paylaşma imkanı elde etti. Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray şunları söyledi: “Hayallerinizi gerçekleştirin, peşine düşün, asla vazgeçmeyin demek için buradayım. Müzik inanılmaz bir güç, inanılmaz mutluluk verici bir olay. Bütün gönülleri kalpleri birleştiren, dünyanın en güzel kendini ifade etme şekli… Ben 50 yıl sonra hayalimi gerçekleştirdim, bir albüm yaptım. Siz benim kadar beklemeyin.”

Gençler Şarkı Söyledi Duayenler Ödül Verdi

Seyyal Taner, Fuat Güner, Şebnem Ferah, Ogün Sanlısoy, Harun Tekin gibi duayen sanatçıların ödül verdiği gecede Edis,Baran Bayraktar ve ‘’Yılın Genç Starı’’ ödülünü alan Güliz Ayla ile Amerika’nın kült sanatçısı pop efsanesi Martha Wash sahne aldı. Martha Wash, It’s Raining Men şarkısıyla Bostancı Gösteri Merkezi’ni yıktı geçti. Martha Wash, “Türkiye’de beni bu kadar seven olduğunu bilmiyordum, tekrar geleceğim” dedi. Ödül töreninin ardından konser veren Hande Yener, büyük coşkuya ortak oldu.

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu konuşmasında, “Bu yıl 20’ncisi düzenlenen ve en çok dinlenen online müzik platformu fizy ile destek verdiğimiz Liseler Arası Müzik Yarışması’nda gençlerin heyecanına ortak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Finalistlerin performanslarını gün boyunca fizy üzerinden yayınlayarak buradaki coşkuyu Türkiye ve dünyadaki tüm müzikseverlerle aktarmaya çalıştık. Türkiye’de ilk defa BİP üzerinden bilet satışı gerçekleştirdik. Bu kadarla yetinmiyoruz. Turkcell olarak gençlerimize desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Serhat Hacıpaşalıoğlu da “Dünyanın en önemli gençlik organizasyonlarından biri olan fizy Liseler Arası Müzik Yarışması’nın 20’nci yılını kutladığımız için çok mutluyum. Nice 20 yıllara” diye konuştu.

fizy 20. Liseler Arası Müzik Yarışması Bilgi Notları:

Yarışmanın duyurusu tüm Türkiye’nin dört bir tarafındaki okullara gönderilen posterlerle yapıldı ve bu yıl rekor başvuru alındı.

İstanbul, Ankara ve İzmir elemelerinde, 49 ilden 465 okul yarıştı.
Büyük finalde elemeleri geçen 31 okula ek, fizy’den yapılan oylamayla seçilen 3 okul da yarıştı.

Ödül kategorileri :

İcra dalında ilk üçe giren gruplar için
1.lik ödülü: 10.000 TL /2.lik ödülü: 7.500 TL /3.lük ödülü: 5.000 TL
Orkestra / Sahne Performansı dallarında ilk üçe giren gruplar için:
1.lik ödülü: 6.000 TL / 2.lik ödülü: 4.000 TL /3.lük ödülü: 2.000 TL
Kız Solist / Erkek Solist / Enstrüman dallarında ilk üçe giren yarışmacılar için:
1.lik ödülü: 3.000 TL /2.lik ödülü: 2.000 TL/3.lük ödülü: 1.000 TL
Bu kategorilerin dışında;
Basın Özel Ödülü,
Jüri Özel Ödülü
Gençlik Dergileri Özel Ödülü kategorilerinde bir lise ve bir öğrenciye plaket verildi.
BİP özel Ödülü

fizy’nin üç okula kuracağı üç müzik stüdyosu ödülü verildi. Mzüik stüdyosu ödülünü icra dalında 1 olan Galatasaray Lisesi, Trabzon Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi ve Orkestra kategorisinde 1 olan İstanbul Oğuz Canpolat Anadolu Lisesi kazandı.

Ayrıca, yarışmada üç öğrenci, yarışmanın eğitim sponsoru olan Okan Üniversitesi’nden eğitim bursu kazanma şansı elde etti. Yarışmanın Eğitim Sponsoru Okan Üniversitesi, jürinin sahne performanslarına göre belirlediği 3 yarışmacıya ‘’Üstün Başarı Ödülü’’ verdi.
Elemelerde ve finalde biletler BİP’ten alındı.
Liseler Arası Müzik Yarışması’nın 20. yılına özel bu sene eleme turları ve final biletleri ücretsiz olarak BiP'teki fizy LMY kanalından alındı.
Final fizy’den canlı yayınlandı.
Jüri üyeleri:
Yarışmanın kurucusu Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun başkanlığını yaptığı jüride, Martha Wash, İskender Paydaş, Turhan Yükseler, Samsun Demir, Fuat Güner, Ayça Varlıer, Tarkan Gözübüyük, Harun Tekin, Olcayto Ahmet Tuğsuz, Ogün Sanlısoy, Figen Çakmak, Seyyal Taner, Meltem Taşkıran, Edis, Manfred Holz, Deban Aderemi, Marco Vanuzzi, Alessansro Capicchioni gibi sanat ve müzik dünyasından isimlere,Mehmet Coşkundeniz, İlker Gezici, Sebla Koçan, Nazlı Mengi, Selay Sarı, Meltem Fıratlı, Ceren Çıplak, Uygar Taylan, Suat Kavukluoğlu, İpek Koşan, Çağlan Tekil, Elif Aktuğ, Yavuz Alkan Tok gibi Türkiye’nin en önemli gazeteci ve televizyoncuları eşlik etti.
Martha Wash gecede ‘’Legend of Pop’’ ödülünü aldı, jüri üyeliğinin yanı sıra törende iki şarkı söyledi. ‘’Olmazsan Olmaz’’ şarkısıyla herkesin beğenisi kazanan yeni yıldızlardan Güliz Ayla’ya ise ‘’Yılın Genç Yıldızı’’ ödülü verildi. 2010‘da Liseler Arası Müzik Yarışması’nın en iyi erkek solisti olan ve ‘’Salla Gitsin’’ şarkısıyla listelere iyi bir giriş yapan Baran Bayraktar da sevilen şarkısıyla sahnede yer aldı.
fizy Liseler arası müzik yarışmasında performans videoları 3 hafta süre içerisinde 2.340.967 kez izlendi.
fizy liseler arası müzik yarışmasında performansları izleyen tekil kullanıcı sayısı: 1.611.932 kişi
3 haftada toplam 84.299 saat 25 dakika LMY videoları izlendi.
fizy Liseler Arası Müzik Yarışması platformu 2 ayda toplamda 1.204.440 kişi tarafından ziyaret edildi.
Oy rakamları: 2 haftada LMY performans videolarına verilen oy sayısı 214.245, oy veren tekil kullanıcı sayısı: 169.636
20 yılda neler değişti?
Başlangıçta 20 lisenin katılımıyla yapılan yarışma, bugün Türkiye çapında 500’e yakın lisenin yarıştığı, milyonlarca gencin aylarca takip ettiği bir gençlik olayı.
20 yıl önce 20 okulla başlanan yarışmaya her yıl artan bir katılım söz konusu oldu. Bu yılki yarışmayla birlikte 20 yılda yaklaşık 5000 lise yarışmaya katıldı.
90’lı yıllarda bir ara yarışmada hard rock, heavy metal gibi akımlar daha ağırlıktaydı. Fakat 2000’li yıllarda durum değişti. Dijital iletişimin de çok daha gelişmesiyle herkes kendine uygun müziklere daha kolay ulaşmaya başladı ve tek bir yere, tek bir türe bağlı kalmadan, daha geniş yelpazede müzik dinlemeye başladı. Bugün yarışmada bir Anadolu türküsünü çok sesli bir düzenlemeyle dinlerken, ardından bir rock opera ya da bir Broadway müzikalinden seçilen bir şarkı sahnede yer alabiliyor.
Müzik zevkleri her dönem farklılık gösterse de dünyadaki yükselen müzik akımlarından Türkiye’deki gençler de etkileniyor ve beğenileri o doğrultuda gelişiyor. Şarkı seçimlerinde, coğrafi bölgelerin yaşam biçimi, tercihleri de rol oynuyor. Başlangıçtan beri rock ağırlığı olsa da, yarışmada yerli ve yabancı poptan, etnik müziğe çok geniş yelpazede şarkılar seslendiriliyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

sanalbasin.com üyesidir

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık